Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę

„Osiemnastoletni Wolfram został powołany do wojska – raczej wbrew swojej woli – i jako żołnierz Wehrmachtu udał się do Rosji, Normandii, Wielkiej Brytanii i do Ameryki.
Jego historia nie przedstawia brawurowych popisów na polu bitwy ani też nie opowiada o bohaterskim oporze. Jest po prostu relacją o tym, jak młody oryginał i artysta – którego jedyną pasją są rzeźba i malarstwo – uwięziony zostaje w koszmarze, na który nie ma żadnego wpływu”

(fragment Epilogu).

"Wolfram – chłopiec, który poszedł na wojnę", podobnie jak poprzednie książki Miltona, jest przykładem literatury faktu. Tym razem autor opowiada historię… swojego teścia, który dzieciństwo i młodość spędził w hitlerowskich Niemczech.

Informacje dodatkowe o Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2013-04-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7392-415-4

Kup książkę Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę

Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
"Wolfram" to nie tylko biografia teścia autora, to również historia II wojny światowej i tego, co do niej doprowadziło: dojście Hitlera do władzy, pożar Reichstagu, rosnąca przewaga polityczna NSDAP, prześladowania Żydów i komunistów, stopniowe, coraz większe ingerencje w życie ludności, wreszcie aneksja Austrii, rozbiór Czechosłowacji i rozpoczęcie wojny. Na tle takich wydarzeń dorastał utalentowany plastycznie Wolfram, razem z całą rodziną próbujący przeżyć w zabijającym indywidualizm systemie, wtrącającym się w każdy aspekt życia narodu. Powołany do wojska w 1942 roku miał okazję przejechać Europę od Krymu po Normandię, a potem, w niewoli, sporą część Stanów Zjednoczonych. Niezła książka, chociaż napisana dość sucho, ale w sposób prosty i jasny przybliżająca lata trzydzieste XX wieku i ukazująca wojnę widzianą oczami Niemca, który takich brutalnych rozwiązań nie popierał i czuł się do udziału w niej przymuszony. "Wolfram" ma, przez dobrze opisane tło historyczne, sporą wartość poznawczą i jest ładnym kawałkiem wspomnień o czasach trudnych i wymagających dużego hartu ducha, by zachować życie i godność.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-07-27, 52 książki 2013, Mam,
Bohaterem książki stał się Wolfram, teść autora. Ojciec był malarzem, nie przelewało im się w domu. Mężczyzna dorabiał sprzedażą swoich prac. Wolfram urodził się w 1924 roku, najgorszym okresie w dziejach Niemiec. Chciał wziąć udział w wojnie, jednak władze nie wyraziły na to zgody. Mógł tylko malować widoki zniszczeń. Z czasem jednak brał udział w licznych walkach, które odcisnęły piętno na jego przyszłym życiu. Bo czyż wojna jest czymś naturalnym i normalnym? Książkę wciągnęła mnie już od pierwszych stron, bardzo mi się spodobała. Jest to pozycja autobiograficzna. Wszystkie treści zostały wypowiedziane przez głównego bohatera, o czym mogliśmy dowiedzieć się z przedmowy. Pozycja niezwykle trudna, jednak jakże ważna. Pozwoliła nam spojrzeć na obraz wojny oczami Niemców. Powieści wojenne są bardzo trudne ze względu na opisywaną treść. Spotykamy się z licznym cierpieniem, śmiercią, obozami koncentracyjnymi. Taki los ludzie sami sobie zgotowali. Powinniśmy się cieszyć i być wdzięczni, że nie dane jest nam żyć w tych strasznych czasach! ,,Wolfram. Chłopiec, który poszedł na wojnę" Gilesa Miltona to już któraś z kolei warta uwagi książka, którą należy przeczytać, aby samemu wyrobić sobie opinię o tamtym okresie!
Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych

Sześciu dżentelmenów i jeden cel - zniszczenie machiny wojennej Hitlera. Wiosną 1939 roku powołano w Londynie do życia ściśle tajną organizację:...

Samuraj William
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Samuraj William

W roku 1612 - pisze znakomity historyk epoki elżbietańskiej, Alfred Leslie Rowse - angielski statek o nazwie "Clove" zawinął do wybrzeży Japonii, gdzie...