13-16.12: Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu

Autor: zorza
News - 13-16.12: Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu

W Teatrze Powszechnym w Radomiu rozpoczął się dziś festiwal Targi Nowej Dramaturgii.
Festiwal potrwa od 13 do 16 grudnia. Codziennie będziemy mieli okazję zobaczyć kilka przedstawień. Do Radomia w tym roku przyjechały teatry z całej Polski: Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy z przedstawieniem „Wlotka.pl” Pawła Kamzy, Teatr Wytwórnia z Warszawy z przedstawieniami: „Zamarznięta” (monodram w wykonaniu Ewy Szykulskiej) oraz „De-naturat” Natalii Fijewskiej – Zdanowskiej, Teatr Polonia z Warszawy z przedstawieniem „Lament na placu Konstytucji” z udziałem Marii Seweryn, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa z przedstawieniami: „Kochałam Bogdana W.” Pawła Kamzy oraz „Krwawe wesele” Bartosza Szydłowskiego, Laboratorium Dramatu z Warszawy z przedstawieniami: „111” Tomasz Mana z udziałem Zdzisława Wardejna oraz „Absynt” Magdy Fertacz, Teatr Wybrzeże z Gdańska z przedstawieniem „All Inclusive” Marka Modzelewskiego, z udziałem Mirosława Baki, gospodarze - Teatr Powszechny z Radomia zaprezentuje przedstawienie „Wyrzeczenie” Jarosława Kamińskiego. To aż 10 przedstawień w ciągu czterech dni. Ciekawą inicjatywą, jest specjalny pokaz przedstawienia Krystyny Jandy „Lament na placu Konstytucji”, który warszawiacy mieli okazję oglądać na tytułowym miejscu, a radomianie zobaczą go w okolicy dworca PKP.
Każdy z wymienionych spektakli stanie do konkursu na najlepsze przedstawienie (nagroda główna), najlepszą reżyserię, najlepszą rolę kobiecą i największą rolę miejską. Laureatów wyłoni Jury Główne Festiwalu w składzie: Stefan Schmidtke (dyrektor artystyczny festiwalu Theaterformen w Hanowerze), Marek Braun, Lech Raczak, Zbigniew Szumski. Zostaną przyznane również nagroda dramaturgów i nagroda reżyserów.
Same przedstawienia to nie wszytko, co przygotowali dla widzów organizatorzy.  Spektaklom będą towarzyszyły panele i dyskusje oraz prezentacje czytane dramatów wyróżnionych w Konkursie na dramat współczesny. W tym roku wyróżnionymi są: Zdzisław Grabowski za dramat „Samobój na parapecie”, Piotr Ziniewicz za dramat „Egzemplarz”, Krzysztof Kowalski za dramat „Control +Alt +Delete”, Jacek Getner za dramat „Wylustrowany”.
Swą obecnością Targi Nowej Dramaturgii zaszczycą goście z zagranicy m.in. Varda Fisch z Teatru Narodowego Habimah w Izraelu, Andrey Filipov z Teatru Narodowego w Sofii, Rumiana Nikolowa, koordynator Międzynarodowego Festiwalu "Warneńskie Lato", Julia Popovici z Odeon Theatre w Bukareszcie, Peter Himic, dyrektor Państwowego Teatru w Koszycach.

Źródło: IAR

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy