14.12: spotkanie z Jackiem Dukajem

Autor: zorza
News - 14.12: spotkanie z Jackiem Dukajem

14.12.07 o godz. 18.00 w Sali Kominkowej (na I piętrze CK ZAMEK w Poznaniu) rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu Zamek Pisarzy – tym razem z autorem literatury fantastycznej Jackiem Dukajem.

O Autorze:

Jacek Dukaj – studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; wydał powieści: „Xavras Wyżryn” oraz „Zanim noc” (Supernowa, 1997), „Aguerre w świcie” (mikropowieść opublikowana w antologii „Wizje Alternatywne 3”, Solaria, 2001), „Czarne oceany” (Supernowa, 2001), „Córka łupieżcy” (mikropowieść opublikowana w antologii „Wizje Alternatywne 4”, Solaria, 2002), „Extensa” (Wydawnictwo Literackie, 2002), „Inne pieśni” (Wydawnictwo Literackie, 2003), „Perfekcyjna niedoskonałość – Pierwsza tercja Progresu” (Wydawnictwo Literackie, 2004) oraz zbiory opowiadań: „W kraju niewiernych” (Supernowa 2000), „Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe” (Wydawnictwo Literackie 2004); teksty publicystyczne i recenzje publikuje w „Nowej Fantastyce”, „Sfinksie”, „Miesięczniku”, „Framzecie”, „Fantomie”, „Feniksie”, „Science Fiction”, „Super Fantastyka Powieść”, „Czasie Fantastyki”; jest czterokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla; pod koniec 2007 roku w Wydawnictwie Literackim ukaże się jego najnowsza książka „Lód”.

O nowej książce Jacka Dukaja:

Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód, w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamarzając prawdę i fałsz.

Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z Aniołami Mrozu Lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie.

Fabuła "Lodu" wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generał-gubernatura jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach "inną możliwą" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.

Książka ukaże się w opracowaniu graficznym Tomka Bagińskiego - rysownika, zdobywcy wielu prestiżowych nagród na światowych przeglądach animacji komputerowych i reżysera, który na motywach opowiadania Jacka Dukaja "Katedra" przygotował film animowany nominowany do Oscara.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje