15.06-15.08: wystawa sztuki nowoczesnej w Krakowie

Autor: zorza
News - 15.06-15.08: wystawa sztuki nowoczesnej w Krakowie Trzy małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej będą prezentowane od 15 czerwca w Galerii XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.

Na wystawie "Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej" pokazane zostaną prace ponad 60 artystów o międzynarodowej sławie, tworzących w rozmaitych mediach.

Jak poinformowała PAP w czwartek kuratorka wystawy Maria Anna Potocka, na wystawę złożyły się zbiory "instytucji-kolekcjonerów" sztuki aktualnej: Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach oraz Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Ekspozycja zajmie całą powierzchnię pierwszego piętra Galerii XIX wieku w Sukiennicach, która po wywiezieniu do Zamku Królewskiego w Niepołomicach na czas remontu dzieł na co dzień tam prezentowanych stała pusta przed rozpoczęciem prac.

"Zorganizowana w ekspresowym tempie wystawa jest próbą ukazania tego, co się dzieje i jest ważne w sztuce współczesnej, jej bogactwa artystycznego, osobowości i wyobraźni artystów" - oceniła Potocka.

Do 15 sierpnia tego roku w czterech salach zaprezentowanych zostanie ponad 300 dzieł. W pierwszej malarstwo, drugiej wideo, a trzeciej i czwartej różnorodne instalacje. Wystawę "zwieńczy" publikacja, dokumentująca ekspozycję.

Jak zaznaczyła Potocka, wystawa służy także pokazaniu, jak potrzebne w Krakowie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym rozproszone do tej pory zbiory mogłyby znaleźć swoje miejsce.

"Wprowadzenie sztuki nowoczesnej do świątyni sztuki tradycyjnej jest symboliczną deklaracją otwarcia się Krakowa na nowoczesność" - podkreślili organizatorzy wystawy.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy