3 IV: Demontaż w Starym Browarze

Autor: slk
News - 3 IV: Demontaż w Starym Browarze

„Demontaż” – spotkanie z autorem książki Disassembly Bownikiem i krytykami sztuki Jakubem Bąkiem i Iwo Zmyślonym odbędzie się 3 kwietnia w poznańskim Starym Browarze (pasaż +3, godz.: 18:00).

 

Disassembly to tytuł jednej z najlepszych książek fotograficznych 2013 roku (wg portalu Fotopolis.pl), która ukazała się nakładem poznańskiego wydawnictwa Mundin. 

 


Bohaterami książki są kwiaty, które autor rozbiera na części, korzystając z domowych narzędzi, a następnie składa ponownie w możliwie niezmienionej formie. Do procesu dekonstrukcji Bownik wykorzystuje kleje, taśmy, linki, odmierza dokładnie odległości między liśćmi – zapisuje je na nich ołówkiem i fotografuje. Powstałe zdjęcia, nawiązujące do tradycji przedstawiania martwej natury, perfekcyjnie imitują i przywołują to, co zostało poddane destrukcji. Hipnotyzują zdeformowanym wdziękiem i jednocześnie wywołują niewygodne poczucie uczestnictwa w eksperymencie. Narracja książki budowana już od zdjęcia na okładce, przez serię kolaży i rysunków, osiąga punkt kulminacyjny w środkowej części publikacji, aby skończyć na szkicach. 

 

Podczas spotkania Bownik opowie o swoich

disa fascynacjach eksperymentami naukowymi, o ich wpływie na cykl fotografii „Disassembly” oraz o pracy nad książką. Spotkanie poprowadzą krytycy sztuki Jakub Bąk i Iwo Zmyślony. 

 

 

Spotkanie / „Demontaż” 

3 kwietnia, godz. 18.00

Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań 

/ Siedziba Mundin, Pasaż, +3 / wejście schodami pomiędzy restauracjami /

Prowadzenie: Jakub Bąk, Iwo Zmyślony

Organizator: Wydawnictwo Mundin

Patroni medialni: Fotopolis.pl, FUTU

Partner: Stary Browar, Bookarest

 

Bownik (ur. 1977), artysta wizualny. Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. W obrębie obrazu fotograficznego korzysta często z konwencji wizualnych zaczerpniętych z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym, bada możliwości oddziaływania fotografii. Bownik jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum In Huis Marseille w Amsterdamie oraz w Fundacji Sztuki Polskiej ING

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy