Dzielny Despero: Bohaterska mysz zdobywa serca dzieci

Autor: slk
News - Dzielny Despero: Bohaterska mysz zdobywa serca dzieci

25 lutego nakładem oficyny Philip Wilson ukaże się drugie wydanie znakomitej książki Kate DiCamillo zatytułowanej "Dzielny Despero", której ekranizacja pojawi się na ekranach polskich kin 27 marca. To piękna i mądra książka, którą czytać można wielokrotnie, do której dzieci będą chciały powracać. Jak baśnie Andersena pozostanie przy czytelniku na zawsze.

Książka Kate di Camillo uhonorowana została najbardziej prestiżową amerykańską nagrodą literacką Newbery Medal. Pierwsze wydanie w czołówce listy bestsellerów New York Timesa pozostawało przez ponad 100 tygodni, kolejne wznowienie na 1 miejscu utrzymuje się już ponad 40 tygodni.

Współczesna baśń Dzielny Despero opowiada historię niezwykłych bohaterów: Despero – dzielnej myszy, która wylądowała w lochu za rozmowę z człowiekiem; Roscuro – skazanego na ciemność życzliwego szczura kochającego światło i zupę; Pi – pięknej księżniczki, w której zakochał się Despero; Mig – służącej, która pragnie być księżniczką.


Drobniutki i obdarzony zbyt dużymi uszami Despero urodził się zbyt wielki dla swojego małego świata.
Zaprzyjaźnia się z księżniczką i czyta książki pełne opowieści o rycerzach, smokach i pięknych dziewicach. Kiedy Pi zostaje porwana, Despero odkrywa, że tylko on może ją uratować. Nawet mysz potrafi znaleźć w sobie waleczność rycerza w lśniącej zbroi. W tej historii o odwadze, przebaczeniu i odkupieniu mały Despero nauczy całe królestwo, że liczy się to, kim się jest, a nie jak się wygląda.

Czyta się kapitalnie i ze wzruszeniem. Mnóstwo w tej powieści zwrotów akcji i humoru i jest to rzecz fantastyczna, która jednak mocno trzyma się ziemi. Gazeta Wyborcza

Wzruszająca baśń współczesna, która umiejętnie miesza tradycyjne wątki i kostiumowy sztafaż z nowoczesną narracją. Mała mysz Despero z iście desperacką determinacją wypełnia swoją rycerską misję w służbie romantycznej miłości.

Tygodnik Powszechny

Książka na miarę Małego Księcia! Niezwykła baśń o przyjaźni, honorze, miłości i marzeniach, które tylko pozornie nie mogą się spełnić. Tej książki się nie czyta, tę książkę się pochłania!!!

Victor Junior

Kate DiCamillo -  bestsellerowa autorka, której każda powieść trafia na listę bestsellerów „New York Timesa”. Rekordzistka w ilości otrzymanych nagród literackich. Jej książki trafiły do szkół amerykańskich na listy lektur.  Są organizowane specjalne warsztaty i programy interaktywne, na których dyskutuje się o książkach Kate DiCamillo.

Kate DiCamillo urodziła się w 1964 r. w Philadelphii. Gdy była dzieckiem często chorowała na zapalenie płuc i kiedy miała sześć lat matka, nauczycielka, zdecydowała się przeprowadzić na Florydę. Wyjechali w trójkę ze starszym bratem Kate, ojciec nigdy do nich nie dołączył. Niepełna rodzina, nieobecność w jej domu zwierząt, które zawsze uwielbiała, samotność – to wszystko znalazło odzwierciedlenie w jej późniejszej twórczości.
W roku 1987 skończyła filologię angielską na Uniwersytecie na Florydzie. W 1994 przeniosła się do Minneapolis.
Niedościgłe marzenie wielu młodych pisarzy –  wydać debiutancką powieść, znaleźć się na liście bestsellerów „New York Timesa” , otrzymać mnóstwo nagród, łącznie z Newbery Honor – dla Kate DiCamillo stało się faktem.
Pierwszą książkę Dzięki tobie, Winn-Dixie (Because of Winn-Dixie) napisała w 2000 r. W Polsce wydana w 2003 r. Powieść została uhonorowana prestiżową nagrodą Newbery Honor Book i otrzymała niezliczoną ilość nagród zarówno krytyków, jak i bibliotek, pedagogów, rodziców i małych czytelników. Otrzymała szereg nagród zagranicznych. Jest między innymi finalistką niemieckiej Jugendliteraturpreis. Wszyscy zgodnie bardzo wysoko ocenili książkę za jej wyjątkowe wartości literackie, jak i przesłania moralne. W 2005 roku  została  sfilmowana przez 20th Century Fox. Przez wiele lat utrzymuje się na liście bestsellerów „New York Timesa” i „Publishers Weekly”.
W 2001 r. Kate DiCamillo napisała drugą powieść Tygrys się budzi (The Tiger Rising). Wydanie polskie w przygotowaniu. Powieść jest finalistą bardzo prestiżowej National Book Award.
Akcja obu powieści toczy się na Południu Stanów, na Florydzie,  gdzie pisarka spędziła dzieciństwo. O Dzięki tobie Winn-Dixie  powiedziała, że „zrodziła się z tęsknoty za domem i pragnienia posiadania psa. W powieści Tygrys się budzi główny bohater cierpi po śmierci matki i w końcu znajduje pocieszenie w przyjaźni.  „Sądzę, że dorośli nie zawsze rozumieją, ile dla dzieci znaczy przyjaźń. Przyjaciele są największym błogosławieństwem mojego życia”.
Trzecią książkę Opowieść o Despero. Historia myszki, księżniczki, zupy i szpulki nici (The Tale of Desperaux) (2003 r. – polskie wydanie 2005) napisała na prośbę syna przyjaciółki: „Ma być o jakimś nieprawdopodobnym bohaterze.  Z wyjątkowo dużymi  uszami”. Tak powstała książka o małej myszce odmieńcu, o ogromnym sercu i wielkiej odwadze, która pokonała strach i uratowała księżniczkę. Opowieść o Despero otrzymała bardzo prestiżową nagrodę Newbery Medal. Ta baśń o przyjaźni, miłości, odwadze i przebaczeniu, ale również o nieszczęściu i zdradzie doczekała się ekranizacji. Universal Pictures  przygotował pełnometrażowy film animowany, polska premiera 27 marca 2009 r. Scenariusz do filmu napisała też  Kate DiCamillo. Książka utrzymuje się od 5 lat na liście bestsellerów „New York Timesa” i „Publishers Weekly”. Od wielu tygodni znów jest na pierwszym miejscu.
W 2006 r. powstała Cudowna podróż Edwarda Tulane (The Miraculous Journey of Edward Tulane). Wydanie polski w przygotowaniu. Porcelanowy królik, prawdziwy prezent gwiazdkowy Kate, stał się bohaterem wzruszającej opowieści o jego długiej wędrówce, pełnej trudów i cierpienia, podczas której przestaje być samolubnym egoistą i uczy się, co to znaczy kochać. Książka otrzymała Boston Globe-Horn Book Award for Fiction.
Kate DiCamillo mieszka w Minneapolis w Minesocie. Cały czas pisze. Mówi, że poprzez swoje książki pragnie wyrazić miłość do świata.Lista  nagród
A Newbery Honor Book
A Newbery Medal
A National Book Award
A New York Times Bestseller
A New York Times Book Review Notable Book of the Year
Boston Globe-Horn Book Award for Fiction
A Bulletin of the Center for Children’s Book Blue Ribbon
A Publishers Weekly Best Book of the Year
A School Library Journal Best Book of the Year
An ALA Notable Children’s Book
An American Library Association Notable Children’s Book
The Book Sense Book of the Year Children’s Literature
A Book Sense 76 Selection
A Parents’ Choice Gold Award Winner
A Smithsonian’s Notable Book for Children
An American Children’s Bookseller Choice
A Texas Bluebonnet Award Winner
A New York Public Library’s 100 Best Titles for Reading and Sharing Selection
An Alabama Emphasis on Reading Nominee
An Arizona Young Reader Intermediate Book Nominee
A Colorado Blu Spruce YA Book Award Nominee
A Dorothy Confield Fisher Award Master List Selection (Vermont)
A Golden Archer Award Nominee (Wisconsin)
A Great Stone Face Nominee (New Hampshire)
A Hawaii Suggested Reading List Selection
An Indian Paintbrush Award Nominee (Wyoming)
An Iowa Children’s Choice Award Master List Selection
A Judy Lopez Memorial Award for Children’s Literature Honor Book (California)
A Kentucky Bluegrass Award Master List Selection
A Land of Enchantment Book Award Master List Selection (New Mexico)
A Louisiana Young Readers’ Choice Award Nominee
A Mark Twain Award Nominee (Missouri)
A Maryland Black-Eyed Susan Award Nominee
A Maryland Children’s Book Nominee
A Nevada Young Readers Award Nominee
A New York State Charlotte Award Nominee
A North Carolina Children’s Book Award Nominee
A Sequoyah Children’s Book Award Master List Selection (Oklahoma)
A Pennsylvania Young Reader’s Choice Award Master List Selection
A Rebecca Cardill Young Readers Book Award Master List Selection (Illinois)
A Sunshine State Young Readers Award Program Master List Selection (Floryda)
A Tennesee Association of School Librarians Master List Selection

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje