Dzień Książki Esperanckiej - 148 urodziny Zamenhofa

Autor: zorza
News - Dzień Książki Esperanckiej - 148 urodziny Zamenhofa Wczoraj, 15 grudnia przypadła 148 rocznica urodziny dr Ludwika Zamenhofa twórcy międzynarodowego języka esperanto.

Marzeniem tego polskiego okulisty było stworzenie wspólnego języka dla wszystkich ludzi, dzięki czemu mogliby się oni swobodnie porozumiewać. Właśnie niemożność porozumienia się Zamenhof, wychowany w wieloetnicznym Białymstoku, uważał za podłoże większości nieporozumień i konfliktów. Mimo, że 120 lat opublikowaniu pierwszego podręcznika do nauki esperanta (La Unua Libro) język ten nie stał się językiem mówionym przez wszystkich ludzi grono władających nim osób wciąż się powiększa i jest obecnie oceniane na około 2 miliony osób.

W esperanto ukazują się książki (tłumaczone z języków narodowych jak i tworzone w esperanto) i gazety, powstają w nim programy radiowe (przygotowuje je także Polskie Radio) i telewizyjne, a także muzyka. Esperanto jest po angielskim językiem najczęściej używanym w sieci, a esperanckojęzyczna Wikipedia zajmuje 5 miejsce pod względem ilości artykułów. Dzień urodzin Zamenhofa esperantyści z całego świata obchodzą jako swoje święto określane jako Dzień Zamenhofa lub Dzień Książki Esperanckiej.

Esperantyści rozsiani po całym świecie rokrocznie spotykają się na Światowym Kongresie Esperanta, który co roku odbywa się w innym kraju. W 2009 będzie on miał miejsce w Białymstoku w związku ze 150 rocznicą urodzin Ludwika Zamenhofa.

Źródło: IAR

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy