Znaleziono egzemplarz "Pierwszego Folio" Szekspira

Autor: slk
News - Znaleziono egzemplarz

Kopia Pierwszego Folio Szekspira - książki zawierającej 36 dramatów, wydanej 7 lat po śmierci twórcy - została niedawno odnaleziona w okazałym domu w Szkocji. 

 

Autentyczność książki, która spoczywała w bibliotece Mount Stuart House na wyspie Bute przez ponad 100 lat, została właśnie potwierdzona przez naukowców.

 

Wydane w 1623 roku Pierwsze Folio zawiera większość dramatów Szekspira i gdyby nie to wydanie, nie znalibyśmy dziś nawet połowy z nich - z Makbetem na czele. Nie znalibyśmy też słynnego portretu Szekspira, wykonanego przez Martina Droeshouta. Na świecie znaleźć można zaledwie 234 egzemplarze Pierwszego Folio, a odnalezienie kolejnej kopii zawsze stanowi wielkie wydarzenie w świecie literatury.  

 

Kopia, którą odnaleziono w Mount Stuart House należała do Isaaca Reeda, znanego redaktora, który żył i pracował w Londynie w XVIII wieku. List pozostawiony przez Reeda wyjaśnia, że nabył on Folio w 1786 roku, a sprzedano ją po śmierci redaktora niejakiemu JW za… 38 funtów! (Dziś warta jest co najmniej 3,5 miliona funtów). O późniejszych losach książki - do momentu jej odnalezienia - nie wiadomo zbyt wiele. Egzemplarz Reeda nie figuruje w spisie dostępnych egzemplarzy, sporządzonych przez Sidney’a Lee w 1906 roku. Prawdopodobnie do biblioteki Mount Stuart House książka trafiła jeszcze przed 1896 rokiem. 

 

Wyjątkowość znalezionego właśnie egzemplarza polega na tym, że składa się on z trzech części z wieloma czystymi stronami, na których miały znaleźć się ilustracje.  Książkę obejrzeć będzie można w Mount Stuart House. 

 

Przypomnijmy, że na świecie trwa właśnie Rok Szekspirowski w związku z przypadającą na 23 kwietnia 400 rocznicą śmierci dramaturga. Z tej okazji brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukazują się pod szyldem Projekt SZEKSPIR nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. W księgarniach dostępna jest już Zimowa opowieść według Jeanette Winterson, a 13 kwietnia będzie miała miejsce premiera Kupca weneckiego według Howarda Jacobsona. 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje