Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Autor: slk
News - Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Czy dla wielbicieli książek może być wiosną coś lepszego, niż lektura ciekawej książki w ogrodzie? Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury – od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich, konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.

 

Z okazji Światowego Dnia Książki, 23 kwietnia, warszawskie Rezydencje Królewskie – Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie – zapraszają na wspólny kiermasz książek muzealnych. Tegoroczne święto książki ma być okazją do przypomnienia o tej niezwykle ważnej dziedzinie działalności muzeów. Na kiermaszu będzie można zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą Rezydencji Królewskich i odnaleźć prawdziwe perły wśród tytułów np. wyjątkową serię poświęconą kulinarnej historii Polski (wilanowska Monumenta Poloniae Culinaria i najnowszy „Przewodnik po drzewie żywota”), doskonałe opracowania najważniejszych zbiorów dzieł sztuki (katalogi Zamku Królewskiego w Warszawie) czy autentyczne wspomnienia spisane przez polskiego władcę („Pamiętniki króla Stanisława Augusta”, wydane przez Łazienki Królewskie). Kiermasz odbędzie się 23 kwietnia w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w godz. 11.00–18.00. Publikacje wydane przez warszawskie Rezydencje Królewskie będzie można nabyć z 20% rabatem. Ponadto tego dnia, w godz. 11.00–13.00, wszystkich zainteresowanych problematyką zachowania księgozbioru w jak najlepszym stanie, zapraszamy na otwarte konsultacje z konserwatorem papieru.

 

Nawiązując do swojej bogatej tradycji goszczenia literatów na Obiadach Czwartkowych, 27 kwietnia o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się inauguracja nowego cyklu spotkań – „Światło literatury”. Będzie to drugi, obok „Salonów Poezji”, program w muzeum poświęcony twórczości literackiej. Gośćmi cyklu „Światło literatury” będą wybitni współcześni polscy pisarze. Bohaterem pierwszego z trzech spotkań wiosennej odsłony cyklu będzie o. Wacław Oszajca, 25 maja odbędzie się spotkanie z poetą Bohdanem Zadurą, zaś 29 czerwca z Hanną Krall. Cykl powstał we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury „Akcent”, wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. 

 

To dopiero początek wydarzeń związanych z literaturą w Łazienkach Królewskich. Od 18 do 21 maja w ogrodzie przy Starej Kordegardzie zapraszamy na „Czytanie na trawie”, czyli do specjalnej strefy czytelnika, towarzyszącej Warszawskim Targom Książki. Wiosną pojawią się również nowe publikacje Łazienek Królewskich. Na spotkanie z pierwszą z nich – „Pamiętnikami Stanisława Augusta i ich bohaterami”, zapraszamy 13 maja o godzinie 18:00 do Pałacu na Wyspie. Kolejną – „Oświeceniową republikę władców” – przedstawimy już 1 czerwca. 

 

Kiermasz książek warszawskich Rezydencji Królewskich

27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00–18.00.

 

Otwarte konsultacje z konserwatorem papieru

27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00–13.00.

 

Wiosenna odsłona cyklu Światło literatury 

27 kwietnia, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z o. Wacławem Oszajcą 

25 maja, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Bohdanem Zadurą 

29 czerwca, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Hanną Krall 

 

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy