Oto laureaci nagrody im. Tischnera!

Autor: slk
News - Oto laureaci nagrody im. Tischnera!

 

Historyk Kościoła i publicysta ks. Jan Kracik, historyk i działaczopozycji w PRL-u Karol Modzelewski oraz duszpasterz i opiekun osób niewidomych ks. Jacek Ponikowski zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera.

 

Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), bp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski przyznawanło nagrodę w trzech kategoriach:

 

Pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości" - nagrodę otrzymał ks. Jan Kracik. Wyróżniony za całokształt twórczości, w której pasjonująco opowiada o paradoksach "świętego Kościoła grzesznych ludzi". Z jego książek przebija nie tylko dociekliwość historyka, ale też głęboka mądrość, pozwalająca odróżnić ludzkie namiętności od tego, co jest istotą chrześcijaństwa.

 

Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" - nagrodę otrzymał Karol Modzelewski za książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca (Wyd. Iskry, 2013), w której ze swadą i zrozumieniem dla rozmaitości ludzkich losów interpretuje dzieje ostatniego półwiecza historii Polski. Karol Modzelewski imponuje niezależnością sądu, powściągliwością w ferowaniu jednoznacznych wyroków i przyjęciem współodpowiedzialności za "wolność bez braterstwa".

 

Inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata" otrzymał ks. Jacek Ponikowski - za działalność na rzecz osób niewidomych. Wyróżniony za stworzenie Domu dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej w Niepołomicach i twórczą kontynuację dzieła Matki Czackiej. Ksiądz Ponikowski pokazuje piękno kapłaństwa jako bezwarunkowej służby.

 

Nagrodę od czternastu lat fundują: sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33.000 zł.

 

 

Gala wręczenia nagród oraz spotkanie z laureatami odbędą się w Krakowie, 23 kwietnia, inaugurując tym samym program 14. Dni Tischnerowskich.

 

informacja nadesłana

fot. znak.com.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje