Dobre Strony za nami!

Autor: slk
News - Dobre Strony za nami!

Wrocławskie spotkania z literaturą dla dzieci i młodzieży upłynęły pod znakiem spotkań z wydawcami z całej Polski, licznych nagród, bogatego programu artystycznego, w tym warsztatów literackich, plastycznych, edukacyjnych i aktorskich.

 

Dobre Strony otworzyła Bajkowa Parada, która zgromadziła rzeszę najmłodszych czytelników, Bajarzy i Moli Książkowych. Podczas targów poznaliśmy zwycięzcę konkursu Dobre Strony 2012. Decyzją jury za odważne ujęcie portretu Janusza Korczaka, wolne od elementów martyrologicznych, a jednocześnie bliskie dzieciom.. Nagroda Prezydenta Wrocławia DOBRE STRONY została przyznana Wydawnictwu Media Rodzina za książkę Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki z ilustracjami autorki. Laureat otrzymał statuetkę i czek o wartości 30 000 zł.

 

 

Zgodnie z regulaminem wydawca przeznaczy nagrodę na wydanie kolejnej książki dla czytelnika do lat 16.

Po raz pierwszy Dobrym Stronom towarzyszył konkurs o nazwie „A to moja bajka właśnie…” dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów na napisanie bajki, baśni lub stworzenie komiksu. Do konkursu stanęło ponad tysiąc bajek. Jury przyznało trzy nagrody główne i piętnaście wyróżnień. Trzy najlepsze bajki zostaną wydrukowane przez Gazetę Wrocławską. Kilkadziesiąt wybranych przez organizatorów DOBRYCH STRON zostanie wydanych. Premiera książkowa nagrodzonych bajek przewidziana jest podczas kolejnych 4.Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony w 2013 roku. W tym roku swoją nagrodę – Molika Książkowego - przyznała również Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Otrzymała ją młoda czytelniczka, który w 2011 roku wypożyczyła najwięcej książek.

Na targach nie zabrakło wspólnego czytania z Bajarzami i honorowymi Ambasadorami Dobrych Stron, np. prof. Janem Miodkiem, wrocławskimi dziennikarzami, artystami i aktorami.

Dobrym Stronom towarzyszyły organizowane już po raz dziesiąty przez wydawnictwo Literatura i Miejską Bibliotekę Publiczną, Spotkania Wokół Książki.  Dzieci brały udział w dwóch terenowych grach miejskich,  warsztatach literackich z bajkami Ezopa, warsztatach aktorskich oraz edukacyjnych z pokazami doświadczeń chemicznych, które przeprowadzili animatorzy z Ogrodów Doświadczeń Humanitarium.

Gościem honorowym Dobrych Stron był Koziołek Matołek z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Tysiące odwiedzających mogły zobaczyć edukacyjny spektakl dla dzieci „Lucek Pucek kontra wielka śmieciara”, Autobus-książkobus wydawnictwa Media Rodzina oraz show postaci fantasy Teatru AVATAR. 

Następne spotkania z literaturą nie tylko dla najmłodszych na przełomie listopada i grudnia podczas 21.Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy