Spotkania ze Snoopym

Autor: zorza
News - Spotkania ze Snoopym

Snoopy, jeden z najpopularniejszych psów świata, wyruszy 13 października w podróż po salonach EMPiK w całej Polsce. W programie spotkań znają się m.in. zabawy z dziećmi, gry oraz konkursy z nagrodami.

Snoopy w salonach EMPiK:
- Sobota 13 października, godzina 15:00 Gdańsk, Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzka 141
- Niedziela 14 października, godzina 15:00 Poznań, Megastore, ul. Ratajczaka 44
- Sobota 20 października, godzina 15:00 Warszawa, Megastore, ul. Marszałkowska 116/122
- Sobota 27 października, godzina 15:00 Kraków, Megastore, Rynek Główny 5
- Niedziela 28 października, godzina 15:00 Katowice, Megastore Silesia, ul. Chorzowska 107

"Snoopy jaki jest - każdy widzi. Ten biały piesek patrzy na nas z koszulek, uśmiecha się na szczoteczkach do zębów, widnieje na tornistrach, zeszytach, breloczkach, piżamach, krawatach, wygląda przez samochodowe okna. Ale być może nie każdy wie, że Snoopy ma już 50 lat i jest bohaterem jednego z najmądrzejszych komiksów, jakie kiedykolwiek powstały. (...)
Dzieło Schulza doczekało się wielu interpretacji: filozoficznych, psychologicznych, socjologicznych, a nawet religijnych. Wynika z tego, że jest ono traktowane jako należące do kultury wysokiej, do całkiem poważnej literatury i sztuki. Być może dlatego, że bohaterowie Schulza – ze Snoopym na czele – zostali skonstruowani według pradawnego literackiego wzorca, czyli toposu, zwanego puer senex. Polegał on, w skrócie mówiąc, na idealnej równowadze między starością (z jej mądrością i doświadczeniem) a młodością (z jej ciekawością świata, umiejętnością dziwienia się i pewną naiwnością). To jest mieszanka dobrze znana czytelnikom literatury, która – choć pisana dla dzieci – wciąga także dorosłych. Postaci takie, jak Piotruś Pan, Kubuś Puchatek czy właśnie Snoopy, należą z jednej strony do świata dzieci, ale z drugiej – posiadają wiedzę starców, którzy uczą nas, jak lepiej rozumieć świat i radzić sobie z odwiecznymi egzystencjalnymi rozterkami. Dzięki temu książki Barriego, Milne’a czy Schulza nigdy się nie zestarzeją.(…)
Do Polski dzieło Schulza dociera właściwie dopiero teraz (nie licząc trzech tomów z serii "Literatura na Świecie" dla dzieci i młodzieży z 1984 roku poświęconych Fistaszkom, w przekładzie i ze wstępem Anny Kołyszko). Przy czym książka, którą trzymają Państwo w ręce, jest inaczej skonstruowana niż większość książek Charlesa M. Schulza. Zamiast komiksowych historyjek, mamy tu w większości wybór takich komiksowych "klatek", które dotyczą zaufania, troski o siebie, wysiłku, miłości i innych życiowych spraw. Czyli coś w rodzaju fistaszkowego vademecum. Na dobry początek.
Wydawcą wszystkich książek z serii Soopy jest Nasza Księgarnia.

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje