Nagroda dla Ryszarda Kapuścińskiego

Autor: zorza
News - Nagroda dla Ryszarda Kapuścińskiego   Wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim odebrała 21 maja wieczorem w Bergamo na północy Włoch nagrodę o nazwie Takunda, dedykowaną pamięci zmarłego w styczniu pisarza.
 Premio Takunda, nazwana "nagrodą zwyciężającej solidarności", nosi imię chłopca z Zimbabwe, który dzięki programowi walki z AIDS w Afryce urodził się zdrowy mimo, że jego matka była zarażona wirusem HIV.

Nagroda dziennikarska wręczona Alicji Kapuścińskiej podczas gali w Teatro Donizetti ma szczególną wymowę, gdyż - jak się podkreśla - jest wyrazem wdzięczności za starania podejmowane na rzecz Czarnego Lądu, zwłaszcza zaś za przerwanie milczenia wokół tego kontynentu.

W tych dniach włoscy przyjaciele, współpracownicy i wydawcy Ryszarda Kapuścińskiego wspominają jego ostatnią wizytę w Italii w październiku zeszłego roku. W piątek w Bolzano z udziałem jego żony i córki odbyła się prezentacja książki o tej wizycie i zorganizowanym wówczas spotkaniu z czytelnikami. Tom wspomnień nosi tytuł "Dałem głos biednym. Dialog z młodzieżą".

We wstępie do książki Alicja Kapuścińska napisała, że we Włoszech jej mąż czuł się jak u siebie w domu, otoczony serdecznością i przyjaźnią, zaś zeszłoroczne spotkanie z młodzieżą w Bolzano uznał za jedno z najpiękniejszych w swoim życiu. W tomie znajduje się także tekst podróżnika i publicysty dziennika "La Repubblica" Paolo Rumiza.

W piątek 25 maja wdowa po pisarzu oraz jego córka spotkają się z wielbicielami twórczości Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Polskim w Rzymie.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje