Znamy nominacje do Pióra Fredry!

Autor: slk
News - Znamy nominacje do Pióra Fredry!

PIÓRO FREDRY to jedna z najważniejszych nagród literackich przyznawanych co roku we Wrocławiu. Ogólnopolski konkurs na Najlepszą Książkę Roku PIÓRO FREDRY należy do najbardziej oczekiwanych i liczących się w kraju. W tym roku po raz pierwszy na tydzień przed finałem ujawniono tytuły 6 książek, które zostały nominowane do nagrody. 

 

28 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Konkurs cieszył się w tym roku wyjątkowym powodzeniem - książki zgłosiło aż 50 wydawnictw! Kapituła miała trudne zadnie, musiała wyłonić zwycięzców z aż 151 pozycji. Jury w składzie: dr Jan Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (krytyk literacki, dziennikarz Radiowej Trójki) oraz Jerzy Pietraszek (zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu) wyróżniła nominacjami do nagrody następujące książki:

 

  • Gajos Elżbieta Baniewicz, Wydawnictwo Marginesy 

Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł "Książki Roku" i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają  równorzędne nagrody oraz statuetki Pióra Fredry. Wszystkie statuetki są autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już w przyszły czwartek, 5 grudnia o godz. 20.00, podczas uroczystej Gali otwierającej 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, która odbędzie się w Wrocławskie Centrum Konferencyjne przy Hali Stulecia.    

 

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, wydanych w Polsce w danym roku książek. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2012 roku tytuł "Książki Roku" otrzymało Wydawnictwo ARKADY za książkę 55 skarbów Polski Marii Poprzęckiej. 

 

22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 5-8 grudnia na Dworcu Wrocław Główny. 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy