Marsz Niepodległości: zamieszki przy warszawskim Empiku

Data: 2020-11-11 18:11:48 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie doszło do gwałtownych zamieszek i starć z policją. Miały one miejsce m.in. w bramie obok salonu Empiku przy Alei Niepodległości. 

Obrazek w treści Marsz Niepodległości: zamieszki przy warszawskim Empiku [jpg]Fot. @OmzRi Twitter

W ubiegłym tygodniu ze względu na trwającą pandemię Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał organizacji Marszu Niepodległości w stolicy. Organizatorzy zapowiadali również, że zmieni się charakter wydarzenia, apelując do uczestników, by zamiast tradycyjnego marszu dokonali przejazdu samochodami przez Warszawę. Niestety, stało się inaczej. Podobnie jak w ubiegłych latach, wśród części uczestników znaleźli się także chuligani. 

Kilkutysięczna grupa osób przeszła przez centrum Warszawy. W czasie Marszu doszło burd - uczestnicy marszu wykorzystywali m.in. petardy, które wymierzane były w okna i balkony, na których pojawiły się flagi związane ze społecznością LGBT. W Warszawie doszło także do starć z policjantami - jedno z nich odbyło się obok wejścia do jednej z księgarń Empik

Na nagraniach, które pojawiły się w sieci, zauważyć można sporą grupę mężczyzn, która napiera na wejście do warszawskiego Empiku. W bramę Empiku kierowane były race i petardy. Uczestnicy marszu wykrzykiwali także wulgarne hasła - prawdopodobnie skierowane do pilnujących bramy funkcjonariuszy policji.

 Mają, k***y, za swoje

– krzyczeli manifestanci. 

Słowa te mogą być nawiązaniem do niedawnych wydarzeń, gdy podczas jednego z Marszów Kobiet atakowane przez narodowców kobiety schroniły się przed prześladowcami właśnie w Empiku. W 2019 roku sieć nie dopuściła również do sprzedaży wydania „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”

Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany, wszystkich traktujemy z szacunkiem

– poinformowała wówczas Monika Marianowicz, rzecznik Empiku. 

Rok wcześniej w ramach Tygodnia Równości sieć zmieniła swoje logo na tęczowe

Manifestujący rzucali petardami także w kierunku Domu Kultury Śródmieście, budynków w pobliżu ronda Charles'a de Gaulle'a, a także w policjantów i dziennikarzy. Podczas Marszu Niepodległości wystrzelona przez demonstrujących raca doprowadziła do pożaru w jednej z warszawskich kamienic. 

Wyrazy współczucia za zdemolowane sklepy

– komentują zajście klienci sieci na oficjalnym profilu księgarń Empik na Facebooku.

Sieć Empik oficjalnie nie poinformowała, czy poniosła straty w związku z wydarzeniami, które rozegrały się przy ul. Nowy Świat 15/17. Popularna sieć księgarska nie poinformowała także, czy ich księgarnia będzie otwarta w czwartek, 12 listopada. 

W celu przywrócenia porządku publicznego, w ramach obowiązującego prawa prowadzone są działania pododdziałów zwartych policji. Kilku policjantów zostało rannych

– napisał na Twitterze Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

Policja poinformowała, że w czasie trwającego Marszu, funkcjonariusze użyli wobec manifestujących m.in. gazu pieprzowego oraz broni gładkolufowej. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje