"Slalom Songs" debiutem roku

Data: 2011-11-04 09:58:51 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News -

Joanna Borzęcka odebrała w czwartek w Poznaniu Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Nagroda została przyznana za  tomik "Slalom Songs".



Nagrodę Iłłakowiczówny ustanowił w roku 1983 "Głos Wielkopolski".



Joanna Borzęcka mieszka w Osowej Sieni w Wielkopolsce. "Slalom Songs" opublikował Klub Integracji Twórczych "Stowarzyszenie Żywych Poetów" w Brzegu.



"Nagroda była dla mnie dużym zaskoczeniem, nie spodziewałam się, że mój tomik znajdzie się w zainteresowaniu jurorów. Slalom Songs to także efekt konkursu, książka została wydana jako pokłosie konkursu im. Scherffera von Scherffensteina na zbiór wierszy organizowanego przez Stowarzyszenie Żywych Poetów" - powiedziała PAP Borzęcka.



W uzasadnieniu jury kierowane przez Krzysztofa Karaska stwierdziło, że wiersze poetki potrafią "ugryźć współczesnego czytelnika". Jak uznano, jest to "dramatyczna twórczość pokazująca współczesną kobietę językiem gęstym od znaczeń i wieloznaczeń".



"Tomik Joanny Borzęckiej zaskoczył jurorów swoją nieoczywistością. To poezja bardzo ekspresyjna, bardzo gwałtowna, która banalne wydarzenia życia przemienia w nieoczekiwane lawiny emocji. To dla nas odkrycie na tle innych debiutów" - powiedział PAP Sergiusz Sterna-Wachowiak, członek jury.



Przyznawana w Poznaniu nagroda za najlepszy książkowy debiut poetycki roku należy do prestiżowych wyróżnień literackich w kraju. W poprzednich edycjach konkursu nagrodę im. Iłłakowiczówny zdobyli m.in.: Waldemar Jocher, Bianka Rolando, Janusz Szuber, Przemysław Owczarek, Krzysztof Bąk, Marzanna Bogumiła Kielar, Wojciech Wencel, Marek Zgaiński.



Kazimiera Iłłakowiczówna "Iłła" (1892-1983), była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. W latach 1908-1909 studiowała w Oxfordzie w kolegium dla cudzoziemców. Od 1910 do 1914 roku kontynuowała naukę (filologia polska i angielska) na Uniwersytecie Jagiellońskim.



Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m.in.: "Ikarowych lotów", "Trzech strun", "Obrazów imion wróżebnych", które wznawiane były jako "Portrety imion". Pisała też utwory prozatorskie i dramaty.



Od 1918 roku pracowała w MSZ, a od 1926 roku roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. sekretarką Józefa Piłsudskiego; w 1936 roku powróciła do pracy w MSZ. W 1939 roku ewakuowała się do Rumunii, w czasie wojny przebywała głównie w Siedmiogrodzie. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu. (PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje