Kupa faktów

Wizyty w toalecie są nieodzownym elementem naszego życia (tak, w ciągu życia spędzamy tam trzy lata) i nie da się z nich ot tak zrezygnować, ale nikt przecież nie zabrania nam urozmaicić sobie posiedzeń i wykorzystać tego czasu bardzo produktywnie. - tak jak robi to Umberto Eco i 75% społeczeństwa. Czytanie w toalecie staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym, ale okazuje się, że znalezienie lektury idealnej na tę okoliczność nie jest wcale proste. Kolorowe gazety nasycone wyczynami celebrytów mogą przyprawić o zawrót głowy i mdłości. Natomiast periodyki informacyjne mogą wywołać skoki ciśnienia. Powieści niestety są zbyt długie i zanim człowiek uruchomi wyobraźnię, wczuje się w klimat trzeba zbierać się do wyjścia. Lektura toaletowa powinna krótka, treściwa i tak skonstruowana, aby w każdej chwili można ją było rozpocząć jak i zakończyć.

Na przeciw naszym potrzebom wychodzi Cary Mc.Neal i jego książka „Kupa faktów”, która zgodnie z opisem okładkowym na zawsze odmieni egzystencję toaletową odbiorcy, pozwoli mu rozwinąć się niczym papier toaletowy i osiągnąć rozluźnienie na tronie. Brzmi trochę jak reklama środków przeczyszczających, ale pod koniec znajdujemy informacje uspokajającą, że działanie tej książki jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe.
O czym w takim razie jest "Kupa faktów” ? O wszystkim, co przeciętny człowiek chciałby wiedzieć o świecie. To 1001 faktów i informacji o otaczającej nas rzeczywistości i dotyczących najważniejszych aspektów życia m.in.: pożywienia, człowieka, zdrowia, klimatu, obcych, duchów oraz epizodów z dziejów świata. To zbiór ciekawostek, które momentami szokują np: kwas żołądkowy jest tak silny, że potrafi rozpuścić żyletkę w niecały tydzień. Śmieszą – połowa Amerykanów jest przekonana, że prezydent ma prawo do zawieszenia Konstytucji bądź wprawiają w osłupienie swoją absurdalnością jak np: zakaz nawiązywania przez obywateli USA kontaktów z istotami pozaziemskimi. Autor oprócz zebrania informacji pokusił się o urozmaicenie publikacji o własne komentarze i spostrzeżenia, w których zawiera cięte riposty lub dowcipne pointy.
Publikacja McNeala niewątpliwie jest ciekawa i zawiera krótkie oraz treściwe wiadomości, pozwalające na poszerzenie horyzontów i przyswojenie wiedzy. Nie jest to jednak lektura naukowa, a większość zawartych w niej informacji szybko ulotni się z naszej pamięci. Niektóre na pewno przyniosą nam uświadomienie i zrobimy z nich użytek w codziennym życiu. Ale nie jest to książka, która pozwoli nam doznać olśnienia, poruszy nasze emocje, choć niewątpliwe zmusi do refleksji. Nie zapominajmy jednak, że jest to lektura toaletowa, a jej zadaniem jest umilenie nam czasu w toalecie. I w tej kwestii sprawdza się idealnie, ba nawet może być źródłem przyjemności dla wszystkich domowników, którzy posiedli sztukę czytania – bo różnorodność i przekrój podjętych w niej tematów sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Moim zdaniem „Kupa faktów” powinna być wyposażeniem każdej toalety.

Informacje dodatkowe o Kupa faktów:

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2014-04-02
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7642-287-9
Dodał/a opinię: agatrzes

Zobacz opinie o książce Kupa faktów

Kup książkę Kupa faktów