Czasomierze

Ocena: 5.25 (4 głosów)
opis

David Mitchell po raz kolejny zabiera swych czytelników w niezapomnianą podróż czytelniczą. Podróż niełatwą, momentami mozolną, ale genialną w swym kształcie. Czasomierze, najnowsza z wydanych w Polsce książek autora Atlasu chmur, to doskonała powieść polifoniczna o ciekawej mozaikowej konstrukcji. Na miłośników prozy Davida Mitchella po raz kolejny czeka prawdziwy miszmasz gatunkowy. W „Czasomierzach” można odnaleźć elementy thrillera, powieści obyczajowej oraz pewną dozę fantastyki – a wszystkio to doskonale połączone i zbalansowane!

Wykreowana przez pisarza historia na początku lektury nie wydaje się niczym specjalnym. Jest rok 1982. Czytelnik poznaje piętnastoletnią Holly Sykes – nastolatkę przeżywającą pierwszą, burzliwą miłość. Bohaterce towarzyszymy podczas ucieczki z domu. Obserwujemy, jak młoda dziewczyna próbuje poradzić sobie bez dachu nad głową i wsparcia bliskich. Początek powieści nie zapowiada niczego niezwykłego. Wydaje się, że historia Holly będzie dość prostą i przewidywalną opowieścią obyczajową o zbuntowanej nastolatce. Mitchell jednak dość szybko i subtelnie wyprowadza czytelnika z tego przekonania. Wkrótce stajemy się świadkiem dziwnych i niezrozumiałych wydarzeń, do których dochodzi, kiedy bohaterka zgadza się udzielić schronienia nieznajomej, starej kobiecie. Do fabuły zostają wplecione intrygujące elementy fantastyczne. Niedopowiedzenia podsycają w czytelniku ciekawość, którą autor umiejętnie podtrzymuje aż do finału. Z pozoru prosta opowieść zaczyna nabierać głębi.

Mitchell podzielił Czasomierze na sześć części. Kolejne fragmenty rzucają akcję coraz dalej w przyszłość. Jesteśmy obserwatorami burzliwego i „przedsiębiorczego” życia pewnego studenta w roku 1992. Towarzyszymy korespondentowi wojennemu, który przyjechał na ślub szwagierki (2004), dzięki reminiscencjom poznajemy tajniki jego trudnej pracy. Później śledzimy losy zadufanego w sobie pisarza (2015-2020). Stajemy się świadkami niezwykłej walki pomiędzy tajemniczymi Horologami i Anachoretami w roku 2025. Na końcu podróży trafiamy do roku 2043, gdzie czeka na nas wizja świata upadającej cywilizacji zniszczonej przez bezmyślną eksploatacja surowców naturalnych.

Każda  z sześciu części powieści ma swojego głównego bohatera, każda wydaje się stanowić niezależną opowieść. Wątek metafizyczny i postać Holly Sykes spajają jednak poszczególne opowieści/epizody w całość. Postać Holly stanowi klucz do ułożenia intrygującej mozaiki stworzonej przez pisarza.

David Mitchell stworzył genialną, wielowątkową opowieść, która zachwyca formą i treścią oraz urzeka panującą w niej atmosferą.

Informacje dodatkowe o Czasomierze:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2016-01-22
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374806312
Liczba stron: 688
Dodał/a opinię: millawia

więcej
Zobacz opinie o książce Czasomierze

Kup książkę Czasomierze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Sen numer 9
David Mitchell 0
Okładka ksiązki - Sen numer 9

Dwudziestoletni Eidżi Mijake przybywa z prowincji do Tokio, by znaleźć i poznać ojca. Wokół bohatera - i z jego udziałem - szybko zaczynają dziać się rzeczy...

Samoloty z papieru. Jak je składać i puszczać w powietrze
David Mitchell0
Okładka ksiązki - Samoloty z papieru. Jak je składać i puszczać w powietrze

Składanie i puszczanie papierowych samolotów od lat stanowi źródło rozrywki, i to bez względu na to, czy wprawia się je w ruch w mieszkaniu czy na wolnym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy