Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu

Kim jest geniusz? Ot, niby proste pytanie, ale jestem pewna, że niewiele osób tak naprawdę nad genezą i właściwym znaczeniem tego tytułu się zastanawiało. Geniuszem nazywamy osoby wybitne, a nawet zdolnych znajomych i członków rodziny. Prawdę mówiąc rzucamy tym słowem dość często i nie zdajemy sobie sprawy, że skoro każdy jest geniuszem, to tak naprawdę nikt nim nie jest. Eric Weiner w swej publikacji poszukuje właśnie właściwej miary geniuszu i odpowiedzi na pytania z nim związane, m.in. dlaczego skupiska geniuszu pojawiały się tylko w niektórych miejscach, w konkretnym czasie.
Już od pierwszych stron autor zaskakuje czytelnika otwartością - nawiązuje do swojego życia, swobodnie przekazując swoje myśli, doświadczenia i wspomnienia. W krótkim wprowadzeniu stara się ukazać odbiorcy swoją fascynację geniuszologią  oraz kwintesencję swych poszukiwań. Ubolewa także nad tym, że mało kto o tej dziedzinie cokolwiek wie, a jak już wie, to nie bierze jej na poważnie. Muszę przyznać, że z początku i ja traktowałam jego pasję z przymrużeniem oka, jednak wraz z przewracanymi stronami zmieniłam zdanie. Genialni... okazali się lekturą niezwykle intrygującą i z zapałem odkrywałam z Ericem Weinerem kolejne tajemnice geniuszu.
Ta publikacja, poza dawką frapującej wiedzy, obdarzona jest klimatem książki podróżniczej. Wraz z autorem udajemy się w podróż po świecie, poszukując odpowiedzi na nurtujące go pytania, które z czasem i nas coraz bardziej zaczynają interesować. W Atenach dużo spacerujemy (chodzenie poprawia myślenie - potwierdzona informacja) i rozmawiamy ze współczesnym Arystotelesem (w przenośni i dosłownie), w Chinach pijemy herbatę z chryzantemami smakującą pięknem, w wiedeńskiej kawiarni słuchamy m.in. o Freudzie... Naturalnie to nie wszystkie ośrodki geniuszu, które odwiedzamy, ale co w pozostałych przystankach spotykamy, pominę wesołym milczeniem. W towarzystwie pięknych krajobrazów i elementów kultury tych miejsc chłoniemy wiedzę, a wraz z nią - pasję autora.
To wciąż nie wszystko. Genialnu. W pogoni za tajemnicą geniuszu oferują nam także mnóstwo ciekawostek, nie tylko o samych geniuszach, historii i kulturze danych krajów, ale także i zwyczajnych rzeczach, jak choćby o chlebie na zakwasie. Eric Weiner w humorystyczny sposób kreśli swoje myśli, często stosuje także nietypowe metafory czy odnośniki - przez większość czasu książkę czytałam z uśmiechem wymalowanym na ustach. Z czasem autor sam zaczyna czytelnikowi przypominać geniusza, ponieważ okazuje się niezwykle kreatywnym człowiekiem, a już na pewno kreatywnym gawędziarzem.
Kreatywność nie dzieje się tu albo tam, ale pomiędzy. Kreatywność jest związkiem, który rozwija się na skrzyżowaniu osoby i miejsca. To skrzyżowanie, jak wszystkie tego typu węzły, jest niebezpiecznym i bezlitosnym miejscem. Trzeba uważnie się rozglądać, zwolnić, mieć baczenie na idiotów za kółkiem. Warto jednak zaryzykować jego przekroczenie, gdyż to skromne skrzyżowanie, czy to w starożytnych Atenach, czy przy galerii handlowej w Sunnyvale, jest prawdziwym genius loci. Miejscem, w którym żyje geniusz.

Jeśli więc jesteś osobą, która pragnie poznać receptę na geniusz, a także świetnie bawić się przy jej poszukiwaniu i poszerzyć swoje horyzonty - koniecznie sięgnij po tę książkę! To moje pierwsze spotkanie z Ericem Weinerem, ale już wiem, że nie ostatnie. Zdobył moje czytelnicze serducho niezwykłym poczuciem humoru i niebanalnym stylem. Polecam z całego serca, doprawdy GENIALNA książka. :)

Informacje dodatkowe o Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu:

Kup książkę Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu

Poznam sympatycznego Boga
Eric Weiner0
Okładka ksiązki - Poznam sympatycznego Boga

Po nagłym pobycie w szpitalu Eric Weiner – modelowy „duchowy podglądacz”, agnostyk i doświadczony podróżnik – zaczyna zmagać się...

Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu
Eric Weiner0
Okładka ksiązki - Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu

Ekspresem z Sokratesem" to pełna wrażeń podróż intelektualna śladami niektórych z największych myślicieli w historii - od Epikura i Marka Aureliusza...