Monument 14. Odcięci od świata

Ocena: 5.09 (11 głosów)
opis

Ostatnio byłam już nieco zmęczona lekturami z wątkami postapokaliptycznymi, którymi wręcz bombardują nas autorzy książek. Coraz trudniej było mi zauważyć plusy takich utworów. Stałam się w stosunku do takich pozycji bardziej krytyczna. Dostrzegałam w nich więcej wad niż zalet. Seria "Monument 14" różnie była oceniona w blogosferze i dlatego poczułam, że muszę osobiście się przekonać o jej wartości. Przyznam się szczerze, że całość mnie nieco zaskoczyła. Nie spodziewałam zbyt wiele po książce skierowanej do młodzieży. A jednak... Zatem przechodzę już do oceny poszczególnych części, aby dłużej nie trzymać Was w niepewności...

Grad. Wypadek autobusu szkolnego. Wiele ofiar. Tylko czternaściorgu z dzieci udaje się przeżyć i schronić w supermarkecie. Niestety zostają tam uwięzieni, a tymczasem na zewnątrz dochodzi do katastrofy biochemicznej. Co gorszego może się im jeszcze przydarzyć?

Surowy realizm apokaliptycznej wizji i prawdopodobieństwo wydarzeń sprawiają, że ta seria wyróżnia się w morzu postapokaliptycznych lektur. Sytuacje opisane przez autorkę są wielce prawdopodobne. To co przydarzyło się naszym bohaterom może spotkać również i nas. Ten realizm wydarzeń przeraża. Umiejscowienie akcji na zamkniętej przestrzeni stworzyło odczucie klaustrofobii. W ekstremalnej sytuacji poznałam inną twarz każdego z głównych bohaterów.

W pierwszej części wszystko ukazane jest oczami Deana. W przeważającej części książki chłopak nie jest herosem. Nie należy do grona popularnych, lubianych. Nie jest tak mądry jak jego młodszy brat. Nie jest wysportowany. Ale jest coś takiego w jego ironicznym głosie, że gdy robi coś głupiego to mu się współczuje. Jego przemyślenia i komentarze są często niezamierzenie zabawne, co tylko jeszcze bardziej wzbudziło moją sympatię wobec niego.

Na początku nie byłam pewna czy będę w stanie zidentyfikować się z tym nastoletnim bohaterem. Nie każda jego myśl czy działanie okazała się sensowna. Ponadto było kilka momentów, w których wątpiłam w prawdopodobieństwo logiki niektórych działań pozostałych bohaterów. Jednak po głębszym zastanowieniu, biorąc pod uwagę sytuację w której się znaleźli, doszłam do wniosku, że zapewne było to spowodowane chwilową utratą zdrowego rozsądku. Zresztą nie wiadomo czy ja wytrzymałabym psychicznie w podobnej sytuacji.

Każde z tych dzieci reagowało inaczej. Ukazane tu zostały różne sposoby radzenia sobie z żalem, tęsknotą, strachem. Wszyscy walczyli o przetrwanie. Relacje pomiędzy nimi stawały się z dnia na dzień coraz bardziej napięte. Obciążenie psychiczne jakie na nich niespodziewanie spadło prowadziło ich do coraz bardziej drastycznych sytuacji. Nie każdy potrafił poradzić sobie z tą sytuacją. Aby przeżyć musieli zapomnieć o animozjach, spróbować zaufać sobie nawzajem i podjąć współpracę.

Dodanie młodszych dzieci do grona postaci było ryzykowne, ale okazało się bardzo sprytnym posunięciem. Dzięki temu autorka naświetliła ważne cechy niektórych z postaci i poszerzyła spektrum możliwości do ukazania dojrzałości emocjonalnej. Dzieci próbowały stworzyć coś na kształt rodziny, próbowały wykorzystać unikalne umiejętność każdej jednostki. Uczyły się radzić sobie z niepewnością i z podejmowaniem trudnych decyzji.

Emmy Laybourne stworzyła sytuację, w której młodzież musiała przetrwać. Ich samopoczucie psychiczne zostało poddane jakby testowi. Spodobał mi się pomysł uwięzienia. Nie jest nowy, ale jest inny, intrygujący. Pisarka dokonała tu analizy różnych ról ludzkich w obliczu klęski żywiołowej. Majstersztyk.

Fabuła nie była w tej części sztucznie przyśpieszona. Każdy rozdział wzbudzał moją coraz większą ciekawość i po prostu musiałam czytać dalej. Opisy są tu na tyle szczegółowe, że z łatwością wyobraziłam sobie tamte realia. Przeszywały mnie dreszcze strachu, gdy czytałam o tym czego doświadczały te dzieci. Napięcie wzrastało z każdą przewracaną stroną. Instynkt przeżycia, wyścig z czasem, ograniczone zasoby. Nie ma tu wiele akcji, ale wciągają aspekty psychologiczne. Zastanawiałam się: "Jaką rolę chciałabym odegrać w danej sytuacji? Czy mogłabym być liderem?". Cały czas łapałam się na tym, że się zastanawiam co ja bym zrobiła na ich miejscu.

Pierwszą część autorka zostawiła z niedokończonymi wątkami. To właśnie to wzbudziło moją ciekawość co do poznania dalszych przygód bohaterów.

Informacje dodatkowe o Monument 14. Odcięci od świata:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-06-25
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7818-574-1
Liczba stron: 344
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Monument 14. Odcięci od świata

Kup książkę Monument 14. Odcięci od świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Monument 14. Niebo w ogniu
Emmy Laybourne0
Okładka ksiązki - Monument 14. Niebo w ogniu

DRUGI TOM NOWEJ, TRZYNAJĄCEJ W NAPIĘCIU SERII MONUMENT 14 KILKANAŚCIORO DZIECI. JEDEN SUPERMARKET. MILION RZECZY, KTÓRE MOGĄ PÓJŚĆ ŹLE. ZOSTAŃCIE NA...

Monument 14. Wściekły wiatr
Emmy Laybourne0
Okładka ksiązki - Monument 14. Wściekły wiatr

Ostatni, bardzo emocjonujący tom nowej serii dla młodzieży "Monument 14" trzyma w napięciu do samego końca. Jak grupka zżytych ze sobą dzieciaków przetrwa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy