Zapomniani bohaterowie powojennej Polski

Ocena: 3 (1 głosów)
opis

Zawsze, ilekroć mam do czynienia z historiami opowiadającymi o AK-owcach i ich losach wojennych, czy powojennych przypomina mi się zdanie z Medalionów Zofii Nałkowskiej Ludzie ludziom zgotowali ten los. Dobitnie widać wówczas, jak okrutny potrafi być człowiek...

Dlaczego o tym wspominam? Bo tym razem sięgnęłam po książkę Pauliny Koniuk Zapomniani bohaterowie powojennej Polski, opowiadającej o losach Mariana Bronieckiego, żołnierza Armii Krajowej.

 

Zapomniani bohaterowie..., to opowieść jakich tysiące. Opowiada o życiu żołnierza AK w powojennej Polsce, o jego losach i losach wielu jemu podobnych, na długi czas zapomnianych przez historię, których za służbę Ojczyźnie spotkał los więźniów politycznych i renegatów. To historia ,,bandyty AK" opowiedziana z perspektywy starego już człowieka, który swoim prawnukom relacjonuje historię swojego życia. Więzienie, głód, upokorzenia, tortury, to rzeczywistość, która spotyka zapomnianych bohaterów AK, ujawniających się po wojnie lub wyłapywanych przez UB. A to i tak niepełny repertuar ,,niespodzianek", jakie fundowały nowe, komunistyczne władze AK-owcom i wszystkim wrogom nowego systemu.

 

Książka Pauliny Koniuk należy do tych pozycji, które przeczytać warto. Jest jedną z wielu podobnych historii, dokumentujących los, jaki zgotowano AK-owcom w tamtym tragicznym czasie. Jest świadectwem, które pozwoli ocalić od zapomnienia.

Nie oceniam jej w kategoriach literackich, bo nie wartość literacka jest tu najważniejsza. Przede wszystkim książka ta jest pamiątką po pokoleniu Żołnierzy Wyklętych, o których przez długi czas historia próbowała zapomnieć, a których pamięć stosunkowo niedawno zrehabilitowano. Jest też opowieścią o przedstawicielu owego pokolenia, wspominanym już Marianie Bonieckim.

 

To opowieść człowieka dla człowieka, pozbawiona suchego i częstokroć dość przedmiotowego rzucania suchymi faktami. To bardzo emocjonalna historia, mocna i dojmująca, tak, jak przeżycia głównego bohatera historii. Być może niektórzy właśnie to uczynią zarzutem wobec książki, właśnie tę jej emocjonalność, momentami wypadającą dość nieszczerze i niezgrabnie. Ale jest to raczej wynik pewnych drobnych niedociągnięć warsztatowych autorki. Ale tak, jak wspominałam, oceniam ją wyłącznie w kategoriach opowieści o wycinku historii, by w pamięci zachować bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych.

Informacje dodatkowe o Zapomniani bohaterowie powojennej Polski:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-12-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7942-419-1
Liczba stron: 208
Dodał/a opinię: Edyta Staniec

więcej
Zobacz opinie o książce Zapomniani bohaterowie powojennej Polski

Kup książkę Zapomniani bohaterowie powojennej Polski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Dziedzictwo Agwatronu. Sztylet krwistej władczyni
Paulina Koniuk0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo Agwatronu. Sztylet krwistej władczyni

Kiedy Diana wraz z matką przeprowadza się do starego domu na przedmieściach, w którym, jak twierdzą sąsiedzi, straszy, dziewczyna nie spodziewa się niczego...

Dziedzictwo Agwatronu
Paulina Koniuk0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo Agwatronu

Za sprawą zwykłego przypadku, jakim dla Emmy było uratowanie nietoperza, dziewczyna przenosi się do innego wymiaru - krainy zwanej Agwatronem, w której...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy