Recenzja książki: Dziwne zwierzęta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Świat zwierząt jest tajemniczy i niezwykle fascynujący. To największe oraz najbardziej zróżnicowane królestwo żywych organizmów obejmuje prawie półtora miliona współczesnych gatunków, a najstarsze znaleziska kopalne datują się na okres sprzed sześciuset trzydziestu milionów lat. W książce Dziwne zwierzęta Lotta Olsson zebrała ciekawe informacje, wskazujące na istnienie gatunków osobliwych, rzadko spotykanych i mało popularnych. W celu łatwiejszego zrozumienia oraz zapamiętania podanych treści, rolę dociekliwego narratora przyjął mrówkojad, charakteryzujący się gęstym futrem, długim ogonem, a także wydłużoną głową z wąskim ryjem.

Wraz z bohaterami czytelnik bierze udział w zorganizowanym na szeroką skalę leśnym konkursie. Pięknie wykonany plakat zakładał udział tylko i wyłącznie tych zwierząt, których cechy charakterystyczne pozwalały na zaklasyfikowanie ich do grupy ubiegających się o zwycięstwo. Przyznać trzeba, że organizatorzy mieli sporo pracy, bowiem kandydatury napływały obficie, i to na dodatek z wszystkich stron świata. Wszystkie propozycje były godne szczególnej uwagi oraz pozytywnego rozpatrzenia.

Towarzysząc mrówkojadowi i rudej orzesznicy w analizowaniu wciąż nowych zgłoszeń, czytelnik poznaje okazy warte przyjrzenia się im z bliska: pangolin w pancerzu z łusek, nurkujący na dwadzieścia metrów wgłąb nosacz, bezbłędnie sterujący ogonem dziobak, połyskujący metalicznie żuk gnojowy, a także hodowany do towarzystwa grzywacz chiński nagi oraz umierające o zachodzie słońca jętki to gatunki mało popularne, jednak warte zainteresowania. Obok nich wystąpiły i takie, których znajomością może poszczycić się każdy z nas. Któż bowiem nie słyszał o mającej cztery żołądki krowie, małej i udomowionej śwince morskiej czy żyjących w doskonale zorganizowanej społeczności ruchliwych mrówkach?

Książkę Lotty Olsson z powodzeniem można nazwać przewodnikiem po fascynującym świecie zwierząt. Zwyczajna z pozoru okładka kryje ogrom wiedzy. Wyraźne i kolorowe ilustracje autorstwa Marii Nilsson Thore potwierdzają opisane cechy, charakteryzujące poszczególne zwierzęta, co czyni lekturę jeszcze bardziej interesującą. Przeznaczona dla dzieci i młodzieży, uczy wyrozumiałości dla tych, którzy wyglądają lub myślą inaczej. Mądrość i dowcip, jakim posłużyła się autorka, w pełni satysfakcjonują sięgających po lekturę. Skorzystają z niej również rodzice, nauczyciele i wychowawcy, których zadaniem jest pełne odpowiedzialności wprowadzanie młodego człowieka w piękny w jego różnorodności świat.

Kup książkę Dziwne zwierzęta

Zobacz opinie o książce Dziwne zwierzęta
Dziwne zwierzęta
Lotta Olsson, Maria Nilsson Thore
Sens życia
Lotta Olsson, Maria Nilsson Thore0
Okładka ksiązki - Sens życia

Już niedługo mrówkojad przestanie być marnym paprochem w kosmosie. Napisze książkę o sensie życia. Tylko co tak naprawdę jest sensem życia? Zdaje się,...