Szeptucha

Tom 1 cyklu Kwiat paproci

Są takie książki, do których wracam lub mam w planach wrócić. Należą do nich seria Kwiat Paproci autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk. Na końcu maja wychodzi zakończenie serii, czyli Przesilenie, więc to dobry moment by przypomnieć sobie perypetie Gosi.
Gosława Brzózka, znana jako Gosia jest świeżo upieczoną lekarką, niestety dla siebie musi odbyć roczny staż u szeptuchy na wsi. Tak - u szeptuchy! A dlaczego? Ponieważ Królestwo Polskie jest państwem pogańskim rządzonym przez króla. Brzmi jak żart, ale to prawda. Nasz pierwszy władca Mieszko I nie przyjął chrztu, tym samym ludzie wierzą w bogów, upiry i różne zabobony. Nasza bohaterka jest twardą realistką i nie dopuszcza do siebie myśli, że istnieją różne fantastyczne stwory, a praktykę u szeptuchy Jarogniewy, znanej jako Baba Jaga traktuje jak karę. Dziewczyna szybko będzie musiała zweryfikować swoją wiarę i przekonania, gdyż zostanie wplątana w sam środek walki trzech bogów o mityczny kwiat paproci. Mściwi i chciwi bogowie nie cofną się przed niczym by go zdobyć. A zerwać go może tylko Gosia. Oj będzie się działo, oj będzie. Poznamy takie istoty jak wąpierze, rusałki, utopce czy ubożęta.
Jak w obcym sobie świecie odnajdzie się Gosia? Jej myśli zaprzątać będzie także przystojny Mieszko (zbieżność imion nie przypadkowa), który pragnie kwiatu dla siebie. Gosia zacznie grać w trudną grę z bogami. Czy jej decyzje będą słuszne? Komu odda kwiat? Czy przełamie paniczny lęk przed kleszczami? A może w jej życiu pojawi się długo wyczekiwana miłość?
Gosława jest taką bohaterką, którą nie sposób nie lubić. Chociaż jest strasznie naiwna i niezdarna to uwielbiam jej przemyślenia i humor. O tak, dialogi w tej książce są mega zabawne. Nie sposób nie wspomnieć o Babie Jadze. Kocham tę kobietę. Naprawdę. Mieszka trudno rozgryźć, co dodaje nieco tajemniczości lekturze.
Styl autorki jest lekki i wciągający. Szeptuchy nie sposób odłożyć na dłużej. Świat wykreowany przez panią Miszczuk zachwycił mnie detalami i opisami tradycyjnych słowiańskich świąt oraz upirów. Tak właśnie wyobrażam sobie współczesną Polskę pod panowaniem króla.
Podsumowując: jedna z najlepszych polskich serii fantastycznych znakomitej polskiej autorki. Polecam

Informacje dodatkowe o Szeptucha:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-02-03
Dodał/a opinię: nataliasz221

Zobacz opinie o książce Szeptucha

Kup książkę Szeptucha

O, cholera jasna! Poczułam, że robi mi się gorąco.
Jakiż on jest przystojny! To powinno być zabronione. Tacy mogą być tylko aktorzy i piosenkarze, których nie da się dotknąć.
Bo ja miałam wielką ochotę go dotknąć.

Każdy ma w sobie pierwiastek zła. Ludzie bez skazy nie istnieją.

Ja, ocalona
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Okładka ksiązki - Ja, ocalona

Była diablica i niedoszła anielica Wiktoria Biankowska powraca! Minęło dziesięć lat odkąd udało jej się wydostać z Tartaru i ocalić zaświaty, a także...

Obsesja
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Okładka ksiązki - Obsesja

Ponure korytarze szpitalnego oddziału psychiatrii i niepokojące listy od tajemniczego wielbiciela. Wygląda na to, że doktor Joanna Skoczek znalazła się...