Recenzja książki: W pustyni i w puszczy. Audiobook

Recenzuje: Monika Witczak

W pustyni i w puszczy to jedna z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. Opowiada o przygodach Stasia i Nel - dzieci inżynierów budujących Kanał Sueski. Polak i Angielka zostają uprowadzeni i wiezieni jako jeńcy przez afrykańską pustynię. Po wielu perypetiach i ciężkich chwilach udaje im się uciec z niewoli i trafić do równie niebezpiecznej puszczy. Na Czarnym Lądzie dzieci narażone są na wiele niebezpieczeństw: ataki dzikich zwierząt, choroby i spotkanie z nieprzyjaznymi tubylcami. Jednak dzięki odwadze Stasia, dobroci Nel i pomocy wyzwolonych niewolników oraz oswojonych zwierząt, udaje im się odbyć niezwykłą podróż i ujść cało z najgorszych opresji.

Książka Sienkiewicza doczekała się wielu różnych wydań, adaptacji, a nawet kontynuacji. Obok wersji filmowej i komiksowej, audiobook to najciekawsza dla młodych (i nie tylko) czytelników forma “czytania” W pustyni i w puszczy. Biblioteka Akustyczna przygotowała aż 14 godzin nagrania, podczas których lektor przenosi słuchaczy do świata Stasia i Nel. To świetna zabawa zwłaszcza dla uczniów szkół podstawowych, dla których często lektura powieści bywa nużąca.

W pustyni i w puszczy czyta aktor Stanisław Biczysko, mężczyzna o głębokim i aktrakcyjnym głosie, który umiejętnie moduluje, nadając powieści właściwy rytm i interpretując ją. Czyta spokojnie i powoli, pozwalając słuchaczom nacieszyć uszy barwą głosu. W odpowiednich momentach potrafi nadać akcji właściwą dynamikę. Lektor jest dobrany bardzo dobrze, co sprawia, że powieść słucha się naprawdę przyjemnie.

Na uwagę zasługuje oprawa audiobooka. Kartonowe opakowanie jest sztywne i solidne. Okładka jest bardzo estetycznie zaprojektowana przez Monikę Pollak. Z tyłu opakowania znajdziemy krótki opis fabuły, a na wewnętrznej stronie okładki - życiorys i portret Henryka Sienkiewicza. Po wyjęciu płyty z pudełka możemy odkryć mapę Afryki, na której zaznaczono wszystkie etapy podróży Stasia i Nel. Dzięki temu można sobie łatwo uzmysłowić, jak ogromną drogę przebyli bohaterowie powieści i jak wiele spotkało ich przygód.

Po audiobook W pustyni i w puszczy powinni sięgnąć nie tylko uczniowie, dla których to lektura obowiązkowa. To też świetna podróż sentymentalna dla rodziców i wszystkich tych, którzy w dzieciństwie przeżywali przygody Stasia i Nel. Warto.

Kup książkę W pustyni i w puszczy. Audiobook

Zobacz opinie o książce W pustyni i w puszczy. Audiobook
Nowele i opowiadania
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Nowele i opowiadania

Zbiór zawiera najwybitniejsze nowele i opowiadania tego autora takie jak: "Janko Muzykant", "Latarnik", "Wspomnienie z Maripozy"...

Nowele wybrane
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Nowele wybrane

Zaskakująca jest reporterska wręcz pasja wyzierająca z tych nowel. Popularność Sienkiewiczowskiej Trylogii każe nam myśleć o pisarzu jako o mistrzu wielkiej...