Recenzja książki: Z pamięci

Recenzuje: mrowka

Na zbiór „Z pamięci” Erwina Axera składają się opowiadania, eseje i felietony napisane w latach 1978 – 2003. Są to najlepsze teksty, wybrane z czterotomowego cyklu „Ćwiczenia pamięci”. Erwin Axer wspomina czasy swojego dzieciństwa, pisze o bliskich ludziach, mistrzach i przyjaciołach, zajmująco opowiada o przeszłości i przygodzie z teatrem. „Gawędy bywały czasem ciekawe, a czasem trochę nudne, bo opowiadający jakby nie bardzo liczył się z zainteresowaniami słuchaczy i mówił o tym, o czym miał ochotę mówić” – notuje Axer w charakterystyce Jerzego Stempowskiego. Sam jednak tworzy, wciąż mając na uwadze odbiorcę – dba o przesłanie swoich tekstów, pointy, sprawnie buduje napięcie dramatyczne. Dlatego eseje z tomu „Z pamięci” czyta się z niesłabnącą przyjemnością.

 

Z natłoku ważnych i nieistotnych spraw Erwin Axer wybiera te, które mogą się spodobać czytelnikom. Umiejętność dokonywania selekcji wydaje się, obok lekkości pióra, jednym z większych atutów Axera. Jego teksty, choćby dotyczyły wątków błahych, mają w sobie coś, co przyciąga i zachęca do lektury. Być może jest to nie skrywany subiektywizm, może – ogólniej – sposób patrzenia na rzeczywistość. A może po prostu urzeka u Axera powrót do świata, którego już nie ma. W swoich autobiograficzno-satyrycznych zwierzeniach „Ręka noga mózg na ścianie” Andrzej Zaorski przemyca pogląd, jakoby Erwin Axer był pozbawiony poczucia humoru. Zaorski notował jednak spostrzeżenia i uwagi dotyczące spraw zawodowych, pracy w teatrze. Oceniał Axera jako zwierzchnika. Na szczęście w książce „Z pamięci”, Axer jawi się jako gawędziarz z wyrafinowanym poczuciem humoru i satyrycznym smakiem. Sam mówi zresztą: „każdemu z nas zdarzają się wypadki, które można ubrać w formę anegdoty.

 

Podejrzewam nawet, że większość tego, co mi się w życiu przydarza, jest czymś w rodzaju nie rozpoznanej anegdoty, czasem gorzkiej, a czasem pogodnej. Zazwyczaj brak mi skupienia i powagi na uchwycenie pointy”. Ta kokieteria autora nie ma przełożenia w tekstach. Zgrabnie skonstruowane, dowcipnie pointowane, lekkie – takie są szkice Axera. Czasem porusza w nich autor tematy poważne lub bolesne – wspomnienia z wojny, refleksje o znanych ludziach – Schillerze, Rudzkim, Swinarskim. Niekiedy związane są z perypetiami reżyserskimi (odnoszą się na przykład do adaptacji dramatów Szaniawskiego). Axer pisze o kinie i polityce, o dawnych prawdziwych miłościach, popełnia czasem jakiś tekst krytyczny na temat ważnej dla niego książki, opowiada o warsztatach teatralnych i o swojej młodości. Potrafi również skupić się na szczególe i pasjonująco opowiedzieć… historię pewnego szarego swetra. Zmiany perspektywy, celne spostrzeżenia i przejrzyście napisane teksty z pewnością przydadzą książce czytelników.

Kup książkę Z pamięci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Z pamięci
Autor
Książka
Z pamięci
Erwin Axer
Inne książki autora
Czwarte ćwiczenia pamięci
Erwin Axer0
Okładka ksiązki - Czwarte ćwiczenia pamięci

Zbiór opowiadań i esejów. Opowiadanie `Powrót 1945` autor napisał specjalnie do tej książki. Wspomnienia wojenne i powojenne opisane charakterystycznym stylem Axera....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy