Lady Susan. Watsonowie. Sanditon

Lady Susan, Watsonowie, Sanditon to trzy nowele, w tym dwa niedokończone szkice, w których autorka z właściwym sobie kunsztem eksperymentuje z formą literacką, od powieści epistolarnej poprzez satyrę i melodramat do powieści społecznej. Wśród bohaterów znajdziemy bezwstydną intrygantkę i uwodzicielkę, zubożałą pannę na wydaniu oraz całą plejadę przekomicznych matron, hipochondryków i dziwaków, przedstawionych na pozornie sielskim tle dziewiętnastowiecznej Anglii. Jane Austen swoim zwyczajem bezlitośnie obnaża przywary współczesnych, nieobce również nam.

Informacje dodatkowe o Lady Susan. Watsonowie. Sanditon:

Lady Susan. Watsonowie. Sanditon - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Wymarzona...,
Wypożyczając zbiór niedokończonych utworów Jane Austen, miałam zamiar jedynie oddać hołd jednej z najbardziej wyjątkowych pisarek i najbardziej przeze mnie ukochanych. Nie spodziewałam się niczego wielkiego, ot przymiarki do pisania ("Lady Susan") czy szkiców powieści ("Watsonowie", "Sandition"). Już pierwsze strony jednak przywiały wicher austenowskiej powieści i romansu. Delektowałam się każdym zdaniem, podziwiając kunszt, styl i język doskonałych, mimo że nie dopracowanych, arcydziełek powieści XIX-wiecznej. I choć wielka szkoda, że nie dokończyła tych powieści, to jednak raduję się ogromnie, że w ogóle je zaczęła.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Fajne uzupełnienie twórczości Jane Austen. Najbardziej spodobała mi się opowieść "Watsonowie". Szkoda, że historię są niedokończone, ale mimo to i tak fajnie się je czyta.

,,Urażona w swej dumie kobieta, która daje zamknąć sobie usta komplementami, zasługuje na miano bezgranicznie głupiej."

Jane Austen to mistrzyni literatury epoki regencji, prezentuje w swoich dziełach bogactwo wartościowych przesłań i subtelnych społecznych komentarzy.

,,Lady Susan", chociaż krótka, wciąż jest wypełniona pełnymi życia postaciami i zagmatwanymi relacjami międzyludzkimi. Wyraźnie podkreśla wartość prawdy i szczerości, wydobywając konsekwencje manipulacji i oszustwa.

"Sanditon", mimo swej niedokończoności, jest skarbnicą społecznych obserwacji, co stanowi odzwierciedlenie Austenowskiego spojrzenia na rozwijające się uzdrowiska. Autorka z wdziękiem przedstawia złożoność relacji społecznych i wpływ pieniędzy na zachowanie i poglądy postaci. Wartość tej książki tkwi w jej umiejętności ukazywania subtelnych różnic w klasach społecznych oraz analizowania zjawiska zmieniającego się społeczeństwa

"Watsonowie", kontynuacja niedokończonej pracy Jane, nie tylko przedstawia dalsze losy swojej poprzedniczki, ale także wplata wątki i wartości autorki, poszerzając kontekst społeczny i moralny. To dzieło prezentuje wartości takie jak lojalność, miłość i wiarę w dążenie do szczęścia. Rachel Billington kontynuuje narrację, wprowadza nowe perspektywy i rozważania na temat relacji międzyludzkich.

Wartości płynące z tych książek są wszechstronne. Austenowska analiza społeczna zachęca do refleksji nad etyką, moralnością i prawdziwymi wartościami życia. Wyrafinowane obserwacje postaci stwarzają możliwość zrozumienia ludzkich emocji i charakterów, co przekłada się na uniwersalne lekcje dotyczące uczciwości, lojalności oraz rozwijania relacji międzyludzkich.

Wydźwięk tych dzieł zmusza do refleksji nad uniwersalnymi wartościami, takimi jak uczciwość, empatia, oraz rozwój społeczny. Elegancja w prowadzeniu narracji pozwala na subtelne poruszenie ważnych kwestii, prowokując czytelnika do kontemplacji nad istotą ludzkich relacji i dziedzictwem kulturowym.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2022-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, E-booki, 2020, Literatura piękna, Obyczajowe,
Avatar użytkownika - Barak89
Barak89
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane,
Duma i uprzedzenie
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Duma i uprzedzenie

Powieść uważana za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych...

Rozsądek i romantyczność
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Rozsądek i romantyczność

Panny Dashwood, Elinor i Marianne, po śmierci ojca zostają zmuszone przez przyrodniego brata do wyprowadzenia się wraz z matką z rodzinnego domu. Przeprowadzka...