Okładka książki - Noelka

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2007
ISBN: 83-87463-40-X
Dodał/a książkę: hania

Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze. "Noelka" uzyskała miano Książki Roku 1992 nadane przez polską sekcję IBBY oraz została przetłumaczona na języki: litewski ("Kaleduke"), japoński ("Noeruka").

Kup książkę Noelka

Opinie o książce - Noelka

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Kolejna książka przeczytana przeze mnie w całości na głos. 180 stron wspaniałej zabawy i śmiechu :)
Avatar użytkownika - sisi21
sisi21
Przeczytane:2009-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka z cyklu zwanego przez krytyków "Jeżycjadą". Nie jest to moja ulubiona, ale na pewno warta polecenia. ;)
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Przeczytane,
Od czasu do czasu sięgam po powieści Małgorzaty Musierowicz ze słynnej serii "Jeżycjada". Zawsze są to ciepłe, wzruszające i zabawne historie. "Noelka" to opowieść o Wigilii. Czy sprawiła, że poczułam ten wyjątkowy klimat? Siedemnastoletnią Elkę wychowuje ojciec, dziadek i wujek. O ile z tatą nie ma najlepszego kontaktu, to ci drudzy bardzo ją rozpieszczają. Dziewczyna jest niestety zbyt mocno skupiona na sobie i nieco zbuntowana. Próbuje zwrócić na siebie uwagę tajemniczego, intrygującego Baltony. Niestety, chłopak spóźnia się na spotkanie i tak oto rozpoczyna się cała seria zbiegów okoliczności, a Elka zupełnie przypadkowo zostaje wplątana w rolę Aniołka i wraz z Gwiazdorem (Tomciem Kowalikiem, którego w ogóle nie zna) odwiedza różne rodziny w ten wyjątkowy wieczór. Na zimowe dni jest to doskonała książka, która poprawia humor, ale też skłania do refleksji. Pomimo tego, iż autorka opisała w niej tylko jeden dzień, to wydarzeń jest naprawdę mnóstwo. Czyta się ją szybko, przyjemnie i z zainteresowaniem. Wątków i postaci również jest bardzo dużo, także tych znanych z poprzednich części, jak chociażby Borejkowie, Aniela, Kreska i Maciek itd. Każdy z nich ma swoje radości, smutki, nadzieje i problemy. Okazuje się, że Wigilię wszyscy przeżywamy inaczej i towarzyszą nam różne emocje. Ida np. przygotowuje się do ślubu i uświadamia sobie, że nie odebrała ze sklepu butów... Jej historia dostarczy Wam dużo śmiechu. Niestety, niektórzy odczuwają tego dnia szczególnie dotkliwie samotność, chociażby Gabrysia, którą zostawił mąż, także Grzegorz - ojciec Elki. Zaś jej dziadek i wujek spotykają swoją miłość z młodzieńczych lat, Terpentulę, która nie ma bliskich, ani pieniędzy. Dopiero teraz uświadamiają sobie swoje błędy z przeszłości. Tymczasem Elka ma okazję chociaż na chwilę zapomnieć o sobie i skupić się na innych. Spotyka różnych ludzi, a każda wizyta czegoś ją uczy. Książka uświadamia nam, że warto w Wigilię i nie tylko pomyśleć o innych oraz zastanowić się nad sobą, nad tym co możemy zmienić. Wigilia to czas, który ma jednoczyć, pozwala zapomnieć o sporach, nakłania do zgody. "Noelka" to powieść, którą warto przeczytać, nie zajmie Wam dużo czasu, a na pewno coś wniesie do Waszego życia. Oprócz wartości znajdziecie w niej także wyjątkową świąteczną atmosferę i ukazanie świąt z różnych stron, pokazanie, że nie wszyscy tego dnia się radują.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cudowna, wzruszająca, baaardzo świąteczna :) Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz. No i "Małomównego" :)
Avatar użytkownika - Illa
Illa
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Cała Jeżycjada pani Musierowicz to literacki smak mojego dzieciństwa;) Myślę, że to książki ponadczasowe i bardzo uniwersalne. Ciepłe, pogodne, uczą jak dobrze żyć;)
Avatar użytkownika - Nisiek
Kirjanna
Przeczytane:2016-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam, do kupienia, gimnazjum, podstawówka,
Avatar użytkownika - poszukujaca
klaudia2310
Przeczytane:2013-03-14, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Smak dzieciństwa i powiew młodości,
Avatar użytkownika - znakzapytania
Ocena: 5, Przeczytałam,
Córka Robrojka
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Córka Robrojka

Opowieść o Belli oraz jej ojcu, Robercie Rojku, który po niefortunnym pobycie w Łodzi wraca do Poznania i tam próbuje stworzyć swej córce ciepły dom. Jako...

Bijacz
Małgorzata Musierowicz0