Śniadanie u Tiffanyego. Harfa traw

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1999-02-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8371802900
Liczba stron: 155
Dodał/a książkę: dona

Ocena: 4.83 (6 głosów)

Bohaterowie dwóch znakomitych opowieści Trumana Capote'a składających się na ten tom odrzucają nudę ustabilizowanej egzystencji - jak żyjąca nieustannie "w podróży" ekscentryczna Holy Golightly z utworu tytułowego (w filmowej adaptacji wspaniale zagrana przez Audrey Hepburn) - lub uciekają przed ludzką bezdusznością i okrucieństwem w rzeczywistość dzieciństwa, jak mieszkańcy domku na drzewie z "Harfy traw". My zaś, wraz z nimi, wkraczamy w świat wyobraźni i poezji, może nie zawsze szczęśliwy, ale na pewno barwniejszy niż nasza codzienność. 

Kup książkę Śniadanie u Tiffanyego. Harfa traw

Opinie o książce - Śniadanie u Tiffanyego. Harfa traw

W tej krótkiej książeczce możemy przeczytać dwie powieści Trumana Capote. O pierwszej z nich wiele osób słyszało, może też za sprawą dość popularnego filmu. "Śniadanie u Tiffany'ego" opowiada o ekscentrycznej, żyjącej ciągle "w podróży" (bo przecież nie wie gdzie będzie mieszkać następnego dnia) Holly. Bardziej do gustu przypadła mi właśnie ta pierwsza powieść, chociaż za nic nie mogłam utożsamić się z główną bohaterką, co jednak trochę uniemożliwiło mi zrozumienie jej sytuacji. Chodź może nie tyle zrozumienie, co zaakceptowanie czy zgodzenie się z nią. "Harfa traw" to historia w zupełnie innym rodzaju. Myślę, że trójka głównych bohaterów uciekając do domku na drzewie, tak naprawdę chciała wrócić do beztroskiego dzieciństwa, bez problemów i kłopotów. Mimo, że narratorem powieści jest nastoletni Collin to odniosłam wrażenie, że nie miał on jakiegoś szczególnego wpływu na wydarzenia. Jest raczej biernym świadkiem, który tylko czasem "wkracza do akcji".
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Śniadanie u Tiffany'ego" czytała już dość dawno, ale po obejrzeniu filmu (wreszcie!) pokusiłam się po powtórkę. W egzemplarzu, który czytałam było również drugie opowiadanie Capote'a- "Harfa traw". To wspaniale opowiadanie, niby o niczym, ale o niczym, z takim wyrazem, że nic staje się wielkim czymś. A to głównie dzięki poetyckim opisom kilku dni spędzonych przez głównych bohaterów w domku na drzewie, dokąd uciekają przed problemami, rozterkami, po to, by udowodnić sobie i światu, że mogą i potrafią sami za siebie podejmować decyzje. Mój ulubiony cytat: "przetaczane beczki mąciły kocią cichość uliczek".
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
"Śniadanie u Tiffany'ego" Trumana Capote to moim skromnym zdaniem jedna z najpiękniej nakreślonych kobiecych charakterystyk w historii literatury. Nie ma się więc czemu dziwić, że w główną bohaterkę tej cudnej noweli wcieliła się jedna z najlepszych aktorek w historii kina - Audrey Hepburn - w mojej rodzinie (właśnie dzięki tej kultowej roli) nazywana po prostu wariatką :) "Śniadanie u Tiffany'ego" to historia fragmentu podróży młodziutkiej Holly Golightly, podróży bez określonego celu, niezaplanowanej i pewnie dlatego tak uroczej. Może jej celem miał być DOM? Ten, który określiła jako miejsce, gdzie czujesz się jak w domu. Historia zapisana jest słowami młodego nowojorskiego pisarza, który sąsiadując z główną bohaterką, zdążył ją pokochać i pewnie też trochę zrozumieć - a spróbujcie kiedyś zrozumieć wariatkę! Ta cudna historia o szukaniu i nie znajdowaniu zaczyna się wraz z pojawieniem się Holly, a kończy się wraz z jej zniknięciem. Jest lekka jak naszyjniki od Tiffany'ego, urocza jak sama Holly, ale i mądra jak... jak ona sama. Całość okraszona jest pięknym humorem słownym i sytuacyjnym (W powietrzu mogłyby pływać rekiny, nieprawdopodobne natomiast wydawało się, by zdołał się w nim unieść samolot), który wywołuje u czytelnika szczery śmiech. Na deser specjalnie dla mnie - odnaleziony kot z chuligańskim pyszczkiem!
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Klasyka literatury, którą trzeba znać. A jak się zapomni to przeczytać jeszcze raz. Fragment historii dziewczyny, która boi się podjąć dorosłe, poważne życie, ciągle stara się być w ruchu, ciągle z kim innym, łapiąc okazje do zarobienia paru dolarów, by wkrótce je wydać, a jednocześnie tęskni za stabilizacją, za ciepłem domu, bezpieczeństwem u boku męża. Niedojrzała, ale urocza Holly Golightly nie podbiła jednak mojego serca. Pewnie znowu szybko zapomnę o jej eskapadach. (Ocena: 4/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
Ekscytująca powieść Capote o pięknej, młodej dziewczynie, Holly Golithly, która szuka swojego miejsca w życiu, a jej wizytówka głosi, że jest w podróży. To mieszkanka jednej z kamienic, ale jej mieszkanie przypomina hotel, w którym ktoś zamieszkał na kilka dni. Holly to roztrzepana i zadająca się ze starszymi mężczyznami kobieta, która chce być szczęśliwa. Zaprzyjaźnia się z sąsiadem (narratorem), który nieśmiało przyznaje, że jest pisarzem, Holly chce mu pomóc wypłynąć na szerokie wody... Kobieta wyświadcza przysługę odwiedzając Sallego Tomato w więzieniu, co staje się początkiem jej problemów, a może pretekstem do wyjazdu i znalezienie swojego prawdziwego domu?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:1998-04-08, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania
Truman Capote0
Okładka ksiązki - Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania

Barbarzyńskie Południe i eleganckie Wschodnie Wybrzeże, wiejskie dzieci i starzejący się w luksusie mieszkańcy miast, wszystkie niezapomniane miejsca i...

Miriam
Truman Capote0
Okładka ksiązki - Miriam

Proza Trumana Capote jest niezwykle oryginalna. Opowiadania zawarte w tym tomie to historie dziejące się przeważnie w świecie na wpół tylko rzeczywistym...

Reklamy