Śniadanie u Tiffanyego. Harfa traw

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1999-02-01
Dodał/a książkę: dona

Bohaterowie dwóch znakomitych opowieści Trumana Capote'a składających się na ten tom odrzucają nudę ustabilizowanej egzystencji - jak żyjąca nieustannie "w podróży" ekscentryczna Holy Golightly z utworu tytułowego (w filmowej adaptacji wspaniale zagrana przez Audrey Hepburn) - lub uciekają przed ludzką bezdusznością i okrucieństwem w rzeczywistość dzieciństwa, jak mieszkańcy domku na drzewie z "Harfy traw". My zaś, wraz z nimi, wkraczamy w świat wyobraźni i poezji, może nie zawsze szczęśliwy, ale na pewno barwniejszy niż nasza codzienność.

Kup książkę Śniadanie u Tiffanyego. Harfa traw

Opinie o książce - Śniadanie u Tiffanyego. Harfa traw

W tej krótkiej książeczce możemy przeczytać dwie powieści Trumana Capote. O pierwszej z nich wiele osób słyszało, może też za sprawą dość popularnego filmu. "Śniadanie u Tiffany'ego" opowiada o ekscentrycznej, żyjącej ciągle "w podróży" (bo przecież nie wie gdzie będzie mieszkać następnego dnia) Holly. Bardziej do gustu przypadła mi właśnie ta pierwsza powieść, chociaż za nic nie mogłam utożsamić się z główną bohaterką, co jednak trochę uniemożliwiło mi zrozumienie jej sytuacji. Chodź może nie tyle zrozumienie, co zaakceptowanie czy zgodzenie się z nią. "Harfa traw" to historia w zupełnie innym rodzaju. Myślę, że trójka głównych bohaterów uciekając do domku na drzewie, tak naprawdę chciała wrócić do beztroskiego dzieciństwa, bez problemów i kłopotów. Mimo, że narratorem powieści jest nastoletni Collin to odniosłam wrażenie, że nie miał on jakiegoś szczególnego wpływu na wydarzenia. Jest raczej biernym świadkiem, który tylko czasem "wkracza do akcji".
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Śniadanie u Tiffany'ego" czytała już dość dawno, ale po obejrzeniu filmu (wreszcie!) pokusiłam się po powtórkę. W egzemplarzu, który czytałam było również drugie opowiadanie Capote'a- "Harfa traw". To wspaniale opowiadanie, niby o niczym, ale o niczym, z takim wyrazem, że nic staje się wielkim czymś. A to głównie dzięki poetyckim opisom kilku dni spędzonych przez głównych bohaterów w domku na drzewie, dokąd uciekają przed problemami, rozterkami, po to, by udowodnić sobie i światu, że mogą i potrafią sami za siebie podejmować decyzje. Mój ulubiony cytat: "przetaczane beczki mąciły kocią cichość uliczek".
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
"Śniadanie u Tiffany'ego" Trumana Capote to moim skromnym zdaniem jedna z najpiękniej nakreślonych kobiecych charakterystyk w historii literatury. Nie ma się więc czemu dziwić, że w główną bohaterkę tej cudnej noweli wcieliła się jedna z najlepszych aktorek w historii kina - Audrey Hepburn - w mojej rodzinie (właśnie dzięki tej kultowej roli) nazywana po prostu wariatką :) "Śniadanie u Tiffany'ego" to historia fragmentu podróży młodziutkiej Holly Golightly, podróży bez określonego celu, niezaplanowanej i pewnie dlatego tak uroczej. Może jej celem miał być DOM? Ten, który określiła jako miejsce, gdzie czujesz się jak w domu. Historia zapisana jest słowami młodego nowojorskiego pisarza, który sąsiadując z główną bohaterką, zdążył ją pokochać i pewnie też trochę zrozumieć - a spróbujcie kiedyś zrozumieć wariatkę! Ta cudna historia o szukaniu i nie znajdowaniu zaczyna się wraz z pojawieniem się Holly, a kończy się wraz z jej zniknięciem. Jest lekka jak naszyjniki od Tiffany'ego, urocza jak sama Holly, ale i mądra jak... jak ona sama. Całość okraszona jest pięknym humorem słownym i sytuacyjnym (W powietrzu mogłyby pływać rekiny, nieprawdopodobne natomiast wydawało się, by zdołał się w nim unieść samolot), który wywołuje u czytelnika szczery śmiech. Na deser specjalnie dla mnie - odnaleziony kot z chuligańskim pyszczkiem!
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Klasyka literatury, którą trzeba znać. A jak się zapomni to przeczytać jeszcze raz. Fragment historii dziewczyny, która boi się podjąć dorosłe, poważne życie, ciągle stara się być w ruchu, ciągle z kim innym, łapiąc okazje do zarobienia paru dolarów, by wkrótce je wydać, a jednocześnie tęskni za stabilizacją, za ciepłem domu, bezpieczeństwem u boku męża. Niedojrzała, ale urocza Holly Golightly nie podbiła jednak mojego serca. Pewnie znowu szybko zapomnę o jej eskapadach. (Ocena: 4/6)
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
Ekscytująca powieść Capote o pięknej, młodej dziewczynie, Holly Golithly, która szuka swojego miejsca w życiu, a jej wizytówka głosi, że jest w podróży. To mieszkanka jednej z kamienic, ale jej mieszkanie przypomina hotel, w którym ktoś zamieszkał na kilka dni. Holly to roztrzepana i zadająca się ze starszymi mężczyznami kobieta, która chce być szczęśliwa. Zaprzyjaźnia się z sąsiadem (narratorem), który nieśmiało przyznaje, że jest pisarzem, Holly chce mu pomóc wypłynąć na szerokie wody... Kobieta wyświadcza przysługę odwiedzając Sallego Tomato w więzieniu, co staje się początkiem jej problemów, a może pretekstem do wyjazdu i znalezienie swojego prawdziwego domu?
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:1998-04-08, Ocena: 5, Przeczytałem,
Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania
Truman Capote0
Okładka ksiązki - Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania

Barbarzyńskie Południe i eleganckie Wschodnie Wybrzeże, wiejskie dzieci i starzejący się w luksusie mieszkańcy miast, wszystkie niezapomniane miejsca i...

Miriam
Truman Capote0
Okładka ksiązki - Miriam

Proza Trumana Capote jest niezwykle oryginalna. Opowiadania zawarte w tym tomie to historie dziejące się przeważnie w świecie na wpół tylko rzeczywistym...