Biedni ludzie

Ocena: 5 (2 głosów)

"Biedni ludzie" to dramat uczuć, które nie mają racji bytu w nędznej wegetacji urzędnika n-tej kategorii. Bohaterem powieści jest biedny urzędnik o gołębim sercu, niemłody, śmieszny i lekceważony przez wszystkich. Ów biedaczyna pozwala sobie na luksus kochania - bezinteresownie - i ochraniania przedmiotu swych uczuć przed zasadzkami i trudami życia, luksus opłacony głodowaniem i upokorzeniami. Dramat ten przypomina atmosferą słynny "Szynel" Gogola, Dostojewski w osobie Diewuszkina rozwija jak gdyby i kontynuuje temat gogolowski.

Informacje dodatkowe o Biedni ludzie:

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1976 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d
Liczba stron: 199
Język oryginału: rosyjski
Tłumaczenie: Andrzej Stawar

więcej

Kup książkę Biedni ludzie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Biedni ludzie - opinie o książce

"Biedni ludzie" to debiut literacki Fiodora Dostojewskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich. Ta książka po raz pierwszy została wydana w 1846 roku. Ja czytałam wydanie z maja 1976 roku.
Jest napisana specyficznym językiem. Spotkałam tutaj dwóch bohaterów: Makarego Diewuszkina i Warwarę Dobrosiełową, którzy piszą do siebie listy. Opisują w nich swoje życie i problemy, w których aktualnie się znaleźli. Obydwoje się kochają. On jest od niej dużo starszy. Ona jest słabego zdrowia. Czy ich miłość ma szansę zrealizować się w realnym świecie? Czy wyjdą ze swoich stref komfortu? Czy raczej będą obawiać się tego, co ludzie powiedzą?
Bardzo przejęłam się losem naszych bohaterów. Uroniłam nawet łzy.
"Biedni ludzie" jest dramatem. Dzięki dwójce postaci wiemy, co czuli mieszkańcy Petersburga w XIX wieku. Przekonałam się jaki stosunek mieli bogaci do biednych ludzi. Widziałam upadek człowieka. Czy zawsze po upadku ludzie powstawali jak feniks z popiołu?
Debiutancka książka Fiodora Dostojewskiego to bardzo dobra i trudna lektura. Ta powieść została pozytywnie przyjęta przez krytykę. Warto po nią sięgnąć.

Link do opinii
Inne książki autora
Wspomnienia z martwego domu
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Wspomnienia z martwego domu

Wspomnienia z martwego domu to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego. W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego...

Biesy. Audiobook
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Biesy. Audiobook

"Biesy" są powieścią alegoryczną, dotyczącą dramatycznych wydarzeń w Rosji i Europie. Oś fabularną stanowi przedstawienie metod działania antypaństwowego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Niewidzialna
Sabina Obwiosło-Budzyń
Niewidzialna
Potępione
Agata Kabza-Papuga
Potępione
Nocny welon
Ewa Sobieniewska
Nocny welon
Susza
Jorn Lier Horst
Susza
Dotknij nieba
Marta Nowik
Dotknij nieba
Gra kłamstw
Ruth Ware
Gra kłamstw
Adelka i przyjaźń
Anna Bichalska ;
Adelka i przyjaźń
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy