I nie widziałem ich więcej wśród żywych

,,I nie widziałem ich więcej wśród żywych...".Pacyfikacja Michniowa 12 i 13 lipca 1943 r. w dokumentach i relacjach,wstęp i oprac. Tomasz Domański, Kraków 2013, 286 s.

W okresie II wojny światowej wieś kielecka doświadczyła wielu aktów przemocy ze strony okupacyjnych władz niemieckich: brutalnych wywózek na roboty przymusowe, łapanek, aresztowań, pojedynczych i zbiorowych zabójstw oraz pacyfikacji. Szczególne nasilenie represji niemieckich miało miejsce w latach 1943-1944. Niniejszy tom źródeł ,,I nie widziałem ich więcej wśród żywych..." w opracowaniu Tomasza Domańskiego przedstawia historię pacyfikacji wsi Michniów, przeprowadzonej 12 i 13 lipca 1943 r. W tych dniach funkcjonariusze różnego rodzaju niemieckich formacji policyjnych zamordowali 204 osoby(kobiety, dzieci i mężczyzn). Kilkadziesiąt z nich spłonęło żywcem. Po ograbieniu całą wieś spalono. Zaprezentowane w niniejszym wydawnictwie dokumenty i relacje są wstrząsającym opisem przygotowań, przebiegu i skutków przeprowadzenia akcji w Michniowie, widzianej z jednej strony oczami ocalonych mieszkańców, z drugiej zaś funkcjonariuszy policji niemieckiej.

Centralny projekt badawczy IPN ,,Ziemie polskie pod okupacją 1939-1945"

Informacje dodatkowe o I nie widziałem ich więcej wśród żywych:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: brak

Tagi: Wieś Michniów Pacyfikacja II wojna światowa

Kup książkę I nie widziałem ich więcej wśród żywych

I nie widziałem ich więcej wśród żywych - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2022-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 90 książek w 2022,

W opracowaniu "I nie widziałem ich więcej wśród żywych" opisana jest straszna pacyfikacja wsi Michniów (okolice Kielc).

Funkcjonariusze niemieckich formacji policyjnych w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku zamordowali 203 osoby (w tym 104 mężczyzn, 52 kobiety, 47 dzieci). Całą wieś spalili, a wcześniej ograbili.

Wśród zamordowanych około 40-50 osób należało do Armii Krajowej.

Mała część mieszkańców wsi cudem ocalała. Część osób wywieziono na roboty przymusowe lub do obozu w Auschwitz.

Przedstawione są tu prawdziwe dokumenty zeznań świadków, które są wstrząsające.

Perełka 133 - Wieczorne wytchnienie
Praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Perełka 133 - Wieczorne wytchnienie

Wieczorem, gdy zapada zmrok i cisza, podsumowujemy dzień, myślimy o tym, co się wydarzyło: co dobrego, co złego, snujemy plany na jutro. Ta chwila ciszy...

Czechy. Przewodnik ilustrowany
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Czechy. Przewodnik ilustrowany

Po latach zmiennej historii Czechy umacniają w Europie swoją pozycję atrakcyjnego kraju. Oferują coraz liczniejszym przybyszom rzeczy piękne z bardzo teraz...