Matki, żony, czarownice

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-09-20
Dodał/a książkę: czytam

Saga rodzinna kilku pokoleń kobiet, które dzięki sile i darowi dziedziczonemu z pokolenia na pokolenie budują swe życie wbrew przeciwnościom losu. ?Matki, żony, czarownice? to historia mądrych i zaradnych kobiet, które powinny odnosić w życiu same sukcesy, a bywały skazane na porażkę jedynie dlatego, że kochały. To książka o miłości i zdradzie, ale przede wszystkim o wielkiej tajemnicy. Kiedy głównej bohaterce, 40-letniej szczęśliwej mężatce, wali się na głowę jej cały uporządkowany świat, los otwiera przed nią kolejne drzwi. Asia buduje życie od nowa, a dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności poznaje przeszłość swojej rodziny i własne korzenie. Zwyczajne życie współczesnej kobiety (małżeńska zdrada, wychowanie dziecka, utrata pracy, wiązanie końca z końcem) zmienia poznanie tajemnicy, która skrywała zaskakujące losy wielu pokoleń kobiet z jej rodu. Odnaleziony po latach testament Laverny, prababki głównej bohaterki, to prawdziwy majątek rodzinny, choć nie pieniądze są jego wartością.

Kup książkę Matki, żony, czarownice

Avatar użytkownika - kolmanka
kolmanka
Bywają w życiu chwile, których ból daje się zmierzyć dopiero po jego przeżyciu i wówczas dziwi nas, iż zdołaliśmy go znieść.Matki, żony, czarownice to piękna polska saga, której głównymi bohaterami są kobiety, które spotykało rozczarowanie i ból. Ich jedyną winą była... miłość. Joanna Miszczuk rozciąga akcję na przestrzeni od 1400 roku do czasów współczesnych, każdy z rozdziałów poświęcając innej bohaterce. To, co łączy wszystkie te kobiety, to nie tylko więzy krwi, ale też niezwykły talent do języków obcych, silna osobowość i drogocenny pierścień miłości i przebaczenia, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Główną bohaterką powieści jest jednak Joanna, czterdziestoletnia, wybitnie zdolna językowo szczęśliwa matka dwunastoletniej Kamili. Wydawać by się mogło, iż kobieta ma wszystko, co jest potrzebne do szczęścia. Dach nad głową, dobrze płatną pracę, śliczną córkę, wspaniałe przyjaciółki oraz - przede wszystkim - zaradnego, przystojnego i kochającego męża, Piotrka. Świat wali jej się na głowę w momencie, kiedy odkrywa zdradę ukochanego z jedną z jej najlepszych przyjaciółek. Schemat może i banalny, lecz kroki, jakie Joanna podejmie później, okażą się w jej życiu przełomowe. Przez przypadek trafi ona na historię swoich prababek. Śledzenie ich starannie spisanych pamiętników i historii pochłoną ...

Joanna Miszczuk stworzyła niesamowitą, niepowtarzalną, owianą wielką tajemnicą historię. Z początku czytelników przerazić mogą występujące w niej gwałtowne przeskoki pokoleniowe, z czasem jednak przyjdzie nam zrozumieć, że zabieg ten jest konieczne i ma swój urok...  Matki, żony, czarownice to nie bajka o magii, tylko samo życie, które czasem potrafi splatać nam figla, zaskoczyć, czy też zawieść. Los czasami daje nam "w kość", lecz zdarza się, że stawia przed nami nowe cele, wyzwania, a potem głaszcze, by nas udobruchać.  Głównej bohaterce książki Joanny Miszczuk na drodze staje samo życie. Życie, które zaczyna - mówiąc potocznie - się "sypać". Szczęśliwe, wręcz idealne małżeństwo przestaje istnieć. Joanna nie dość, że traci męża, najlepszego przyjaciela, to na dodatek zostaje też pozbawiona pracy. Jej uporządkowany świat nagle się rozsypuje jak domek z kart. Jednak po burzy zawsze wychodzi słońce. Joanna dostaje od życia nową szansę, znajduje pracę, przenosi się do Berlina, a przypadek sprawia, że odkrywa również pewną tajemnicę rodzinną... Joanna Miszczuk stworzyła świetną powieść, od której lektury ciężko się oderwać. Bardzo lekki styl autorki zachęca do zagłębiania się w treść. Początkowy zawód, po dostrzeżeniu, że autorka zabiera swoich czytelników w podróż po różnych wątkach i latach, szybko ...

Opinie o książce - Matki, żony, czarownice

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Saga rodzinna Joanny Miszczuk to istna gratka dla wielbicieli powieści tego typu. Jestem nią zauroczona i już nie mogę się doczekać, żeby kontynuować spotkanie z bohaterkami rodziny Aśki. W retrospekcjach cofniemy się do XV wieku, skąd czerpiemy informacje na temat pierścienia rodowego, który przechodzi z matki na córkę. W powieści znajdziemy nawiązania do postaci Cypriana Kamila Norwida, do wielkiej Inkwizycji; przeniesiemy się do Wiednia, Paryża, Berlina. W powieści tej znajdziemy charakterne kobiety i pojawiających się w tle mężczyzn, którzy niejednokrotnie wpływają na losy pań. Lekkie pióro autorki sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Jestem zauroczona tą książką. Losy Asi są ukazane na tle kobiet z jej rodziny, wątek ten można często znaleźć przy sagach rodzinnych, jednak autorka cofa się aż do XV wieku, dlatego ta historia tak mi się spodobała. Generalnie jest to historia pierścienia, który przechodzi z matki na córkę albo wnuczkę. Jak dla mnie, bardzo dobrze oddane klimaty poszczególnych epok. I tajemniczy testament! Po prostu trzeba przeczytać!
Z poczatku niezbyt mnie wciągnęła, ale z każdą stroną byłam bardziej zaczytana. Urzekła mnie historia nieco magiczna, ale bardzo kobieca:)
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Biblioteka,
Momentami gubiłam się w kolejności życia bohaterek. Ale mimo to oceniam książkę jako dobrą. Miło czyta się dzieje kobiet kilka pokoleń wstecz. I chociaż nie rozumiałam jak główna bohaterka Aśka może być tak ślepa i nie widzi że mąż ma romans. Książka z odrobiną magi i całą masą znanych nazwisk osób które odniosły sukces.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014), Mam przeczytane,
Świetna książka! Początek nie był aż tak interesujący, ale później rewelacja! Historie poszczególnych kobiet dziedziczących "magiczny" pierścień bardzo ciekawe. Każda postać jest inna, wyrazista i każda budzi odrębne emocje... Zabieram się za część drugą i mam nadzieję, że będzie równie intrygująco :)
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwania czytelnicze 2014,
Rady bohaterek warto czasami wykorzystać w życiu. Wciągająca opowieść o pokoleniu kobiet i ich pierścienia
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Bardzo ciekawa i wciągająca opowieść o kobietach, które łączy historia losów i coś szczególnego, a jest to pierścień. Warto pochylić się nad tą książką, Polecam.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2013-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Na początku nie mogłam załapać wątku, ale czym dalej tym coraz lepiej rozumiałam sens opowiadanych przez bohaterki treści. Trudno czasami wyobrazić sobie co kryje historia - nasze własne korzenie. Ciekawe, co ja bym odkryła wertując dogłębnie swoją genealogię.
Avatar użytkownika - lirith
lirith
Książka piękna, wzruszająca i niezwykle interesująca.Bohaterki wykreowane barwnie, fajne odnośniki do przeszłości, historii.
Avatar użytkownika - ewia101
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Nefrytowa szpilka
Joanna Miszczuk0
Okładka ksiązki - Nefrytowa szpilka

To opowieść o silnej kobiecie, podążającej wybraną przez siebie drogą. Ale przede wszystkim historia trudnej miłości i walki o szczęście. Melania,...

Zalotnice i wiedźmy
Joanna Miszczuk0
Okładka ksiązki - Zalotnice i wiedźmy

"Pochodzimy ze wspaniałego rodu. Nasze prababki były mądrymi, a niekiedy znanymi i wielkimi kobietami. Miały cudowną moc, która pozwalała im pomagać ludziom...