Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Literacka biografia Ludwika Zamenhofa.

W wielokulturowym Białymstoku, gdzie urodził się i mieszkał mały Ludwik, panował niezły językowy galimatias. Zafascynowany mieszanką języków i biblijną opowieścią o wieży Babel chłopiec wymarzył sobie język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie. Tak powstało esperanto.

Ludwik Zamenhof, okulista, który stworzył ten sztuczny język międzynarodowy i wydał podręcznik do jego nauki, został ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Dziś znany jest na całej kuli ziemskiej, a esperanto stało się najbardziej rozpowszechnionym międzynarodowym językiem pomocniczym.

Informacje dodatkowe o Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2024-02-22
ISBN: 9788382082371

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Dodaj cytat

Opinie o książce - Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Książek o znanych Polkach i Polakach kierowanych do najmłodszych odbiorców znajdziemy na rynku wydawniczym sporo. Na pierwszy plan wysuwa się jednak przede wszystkim Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin czy Jan Paweł II. A przecież grono naszych wielkich rodaków jest dużo większe! Z pomocą przychodzi tutaj książka Agnieszki Frączek "Nie krokodyluj!", w której autorka opowiada "O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto". Ludwik Zamenhof urodził się w drugiej połowie XIX wieku w Białymstoku. W wieku nastoletnim wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadził się do Warszawy. A gdy był już pełnoletni wyjechał do Moskwy na studia medyczne. Jednak nie zależnie od tego gdzie przebywał, jego pasją był język. Zamenhof od najmłodszych lat interesował się dźwiękami i brzmieniem języka, a jego marzeniem stało się pogodzenie i znalezienie wspólnej mowy dla mieszkańców wielokulturowego Białegostoku, a z biegiem lat - całego świata. Ludwik chciał dać ludziom jedną, wspólną mowę, dzięki której porozumienie się będzie bardzo łatwe. Inspiracją stała się także biblijna przypowieść o wieży Babel, nad którą nastoletni Ludwik godzinami dywagował i rozmyślał. Agnieszka Frączek w bardzo przystępny i obrazowy sposób prezentuje najmłodszym odbiorcom Ludwika Zamenhofa jako nietuzinkowego pasjonatę, chłopca, a potem dorosłego mężczyznę, który nie bał się (mimo niechęci ojca i przeciwności losu) sięgać po swoje marzenia. Pragnienie Zamenhofa, jego
Jeśli bocian nie przyleci
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Jeśli bocian nie przyleci

Książka porusza ważny społecznie temat adopcji. Autorka ze swadą i humorem, w przystępnej dla dziecka formie, ukazuje etapy decyzji i adopcji. Słusznie...

Poznaję zwierzęta na wsi
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Poznaję zwierzęta na wsi

Oto seria książeczek dla dzieci z kartkami z lekkiej pianki! A w środku barwne ilustracje i wesołe wierszyki Agnieszki Frączek, dzięki którym dzieci...

Paderborn
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona