Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Literacka biografia Ludwika Zamenhofa.

W wielokulturowym Białymstoku, gdzie urodził się i mieszkał mały Ludwik, panował niezły językowy galimatias. Zafascynowany mieszanką języków i biblijną opowieścią o wieży Babel chłopiec wymarzył sobie język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie. Tak powstało esperanto.

Ludwik Zamenhof, okulista, który stworzył ten sztuczny język międzynarodowy i wydał podręcznik do jego nauki, został ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Dziś znany jest na całej kuli ziemskiej, a esperanto stało się najbardziej rozpowszechnionym międzynarodowym językiem pomocniczym.

Informacje dodatkowe o Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2024-02-22
ISBN: 9788382082371

Kup książkę Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Opinie o książce - Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Książek o znanych Polkach i Polakach kierowanych do najmłodszych odbiorców znajdziemy na rynku wydawniczym sporo. Na pierwszy plan wysuwa się jednak przede wszystkim Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin czy Jan Paweł II. A przecież grono naszych wielkich rodaków jest dużo większe! Z pomocą przychodzi tutaj książka Agnieszki Frączek "Nie krokodyluj!", w której autorka opowiada "O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto". Ludwik Zamenhof urodził się w drugiej połowie XIX wieku w Białymstoku. W wieku nastoletnim wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadził się do Warszawy. A gdy był już pełnoletni wyjechał do Moskwy na studia medyczne. Jednak nie zależnie od tego gdzie przebywał, jego pasją był język. Zamenhof od najmłodszych lat interesował się dźwiękami i brzmieniem języka, a jego marzeniem stało się pogodzenie i znalezienie wspólnej mowy dla mieszkańców wielokulturowego Białegostoku, a z biegiem lat - całego świata. Ludwik chciał dać ludziom jedną, wspólną mowę, dzięki której porozumienie się będzie bardzo łatwe. Inspiracją stała się także biblijna przypowieść o wieży Babel, nad którą nastoletni Ludwik godzinami dywagował i rozmyślał. Agnieszka Frączek w bardzo przystępny i obrazowy sposób prezentuje najmłodszym odbiorcom Ludwika Zamenhofa jako nietuzinkowego pasjonatę, chłopca, a potem dorosłego mężczyznę, który nie bał się (mimo niechęci ojca i przeciwności losu) sięgać po swoje marzenia. Pragnienie Zamenhofa, jego
Miś listonosz dookoła świata
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Miś listonosz  dookoła świata

Oto MIŚ POCZTUŚ, bardzo sympatyczny listonosz. Dostarcza listy i paczki zwierzętom na całym świecie. A w nich pozdrowienia, życzenia i... niespodzianki...

Jedna literka a zmiana wielka
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Jedna literka a zmiana wielka

Jedna literka, a zmiana wielka to książka o homofonach (nie mylić z hełmofonami!). Czyli takich wyrazach, które brzmią identycznie, ale różnią...