Niepo這mice. Zniewoleni

Tom 1 cyklu Niepo這mice
Ocena: 5.13 (8 g這s闚)

Poruszaj帷a saga, w kt鏎ej mi這嗆, nienawi嗆 i tajemnice splataj losy bohater闚.
Antoni Parnicki, zakochany w Kornelii - 穎nie swego s御iada i przyjaciela, tkwi w zawartym z rozs康ku ma鹵e雟twie z Cecyli Zalesk. Brat Cecylii jest emisariuszem powsta鎍zym. Na obrze瘸ch puszczy Niepo這mickiej, po s御iedzku z dwoma szlacheckimi rodami: Parnickich i 疾lechowskich, 篡je rodzina Trzos闚 - wolnych kmieci, kt鏎ych korzenie si璕aj czas闚 kr鏊a Kazimierza Wielkiego. W skutek nieszcz窷liwego wypadku na rodzin Trzos闚 zostaje rzucona kl徠wa. Mieszka鎍y dziewi皻nastowiecznej Galicji pod zaborem austriackim nie maj 豉twego 篡cia. Ch這pi pa雟zczy幡iani, n瘯ani nieurodzajami, tyfusem i choler, marz o zrzuceniu jarzma niewoli. Zubo瘸豉 szlachta podrywa si do nier闚nej walki z zaborc, lecz ich zryw zostaje krwawo st逝miony przez zbuntowanych kmieci.

Informacje dodatkowe o Niepo這mice. Zniewoleni :

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2021-07-15
J瞛yk orygina逝: polski

Tagi: b鏬

wi璚ej

Kup ksi捫k Niepo這mice. Zniewoleni

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Niepo這mice. Zniewoleni - opinie o ksi捫ce

Jak sami zapewne dobrze wiecie, tw鏎czo嗆 Edyty 安i皻ek jest mi bliska i zawsze ch皻nie si璕am po kolejne jej ksi捫ki. Doskonale wiem te, 瞠 mnie nie rozczaruj, bo Edyta pisze pi瘯nym j瞛ykiem, a do tego niesamowite powie軼i obok kt鏎ych nie spos鏏 przej嗆 oboj皻nie.

Antoni i Cecylia bior 郵ub z przymusu. On jej nie kocha, gdy jego serce ju dawno temu skrad豉 Kornelia, 穎na jego przyjaciela. Trzosowie – s御iedzi Parnickich i 疾lechowskich to wolni kmiecie, kt鏎zy sami gospodaruj swoj ziemi, nie musz帷 uprawia pa雟zczyzny. Poprzez nieszcz窷liwy wypadek na ich rodzin zostaje rzucona kl徠wa.
Mieszka鎍y Galicji nie maj 豉twego 篡cia. Ch這pi marz o zaprzestaniu pa雟zczyzny, coraz mocniej si buntuj. Maj do嗆 niewoli, nieurodzaj闚 a tak瞠 chor鏏. Szlachta staje do nier闚nej walki z zaborc.

Tym razem mamy Edyt 安i皻ek z histori w tle. Wida ogrom pracy w這穎ny w napisanie tej powie軼i i 鈍ietne przygotowanie. Autorka bowiem w pe軟i oddaje klimat dziewi皻nastowiecznej Galicji i zwi您anej z ni historii. Do tego na uznanie zas逝guje staropolski j瞛yk, kt鏎y znajdziemy na 豉mach kart tej powie軼i, a kt鏎y w pe軟i oddaje klimat tamtych czas闚. Bohaterowie zostali dobrze nakre郵eni, s wr璚z namacalni i realistyczni. Osobi軼ie najbardziej polubi豉m Bernadet i Korneli. Tej drugiej by這 mi szkoda, gdy by豉 mocno pokrzywdzona przez los.

Dzi瘯i tej powie軼i mo瞠my wyobrazi sobie jak wygl康a這 篡cie szlachty, ch這pk闚 czy te parobk闚. I gdy ca造 ten obraz stan掖 mi przed oczami pomy郵a豉m sobie, 瞠 chyba nie chcia豉bym 篡 w tamtych czasach. Jedni mieli l瞠j, inni gorzej, a jeszcze inni musieli 篡 pod rozkazem innych. Ludzie cz瘰to nie mogli sami decydowa z kim maj si zwi您a, bo cz瘰to to rodzice wybierali odpowiedni parti dla swojej pociechy. Nie wa積e by這 zatem, czy w takim zwi您ku pojawi豉 si mi這嗆 czy te nie. Takie to troch smutne, prawda? Ludzie powinni m鏂 sami decydowa o sobie i swoich wyborach.

„- My郵i pan, 瞠 豉two jest by jego 穎n? Ach… to przygn瑿iaj帷e, 瞠 ludzie z naszej sfery tak cz瘰to musz kierowa si w 篡ciu nie uczuciami, ale rozs康kiem.”

Kiedy dotar豉m do momentu rzezi rodziny 疾lechowskich momentalnie stan窸y mi przed oczami wizje tragicznych 鄉ierci moich przodk闚 na Wo造niu. Oni bowiem gin瘭i w podobny spos鏏, ani瞠li nasi bohaterowie. To przykre do czego zdolny jest zbuntowany cz這wiek nie zgadzaj帷y si z odg鏎nymi zasadami.

Cho historia nigdy nie by豉 moj mocn stron w szkole, to coraz bardziej lubi si璕a po ksi捫ki z ni w tle. Dzi瘯i takim pozycjom, cz這wiek ma szans zapozna si troch z losami w豉snej ojczyzny. 砰cie dawnej ludno軼i, zw豉szcza dla ch這p闚, nie nale瘸豉 do 豉twych. Jako, 瞠 sama jestem rolniczk doskonale wiem z czym wi捫e si praca w polu. Ch這pi mieli jeszcze wiele zmartwie, bo b璠帷 na pa雟zczy幡ie, najpierw musieli obrobi pola swojego pana, a dopiero p騧niej w豉sne. Kobiety te nie mia造 wtedy 豉twego 篡cia, o czym mo瞠cie si przekona si璕aj帷 po t pozycj.

Edyta 安i皻ek z ca陰 pewno軼i ma dar do pisania i przekazywania w sublimowany spos鏏 swoich historii. Czyta豉m t powie嗆 z przyjemno軼i, mocno kibicuj帷 niekt鏎ym bohaterom. Jestem ciekawa dalszych los闚, wi璚 w nied逝gim czasie zajrz do kolejnego tomu.

"Zniewoleni" to poruszaj帷a historia, w kt鏎ej mi這嗆, nienawi嗆, a tak瞠 liczne tajemnice splot ze sob losy naszych bohater闚 ukazuj帷 nam wzloty i upadki 篡cia spo貫czno軼i dziewi皻nastowiecznej Galicji. Zach璚am do przeczytania.

Avatar u篡tkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-08-14, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2022,

Lubi polskie obyczaj闚ki z histori w tle, a w tym przypadku zach璚i這 mnie jeszcze to, 瞠 akcja dzieje si w Niepo這micach, gdzie by豉m dwukrotnie na wakacjach.

Jest to historia mieszka鎍闚 Niepo這mic i okolicznych wsi, g堯wnie bogatych ziemian, ale tak瞠 ch這p闚 i rodziny Trzos闚 wywodz帷ych si z ch這pstwa, ale posiadaj帷ych ziemi, kt鏎 nada im sam kr鏊 Kazimierz Wielki. Mamy tutaj te w徠ek mi這sny, ale on akurat najmniej mi si podoba w tej ksi捫ce. W tle za autorka przedstawi豉 rze galicyjsk z 1846 roku, gdzie ch這pi pa雟zczy幡iani w brutalny spos鏏 mordowali swoich pan闚 i ich rodziny, a tak瞠 powstanie styczniowe.

Ca趾iem udana lektura i z ch璚i przeczytam pozosta貫 cz窷ci.

Avatar u篡tkownika - losar
losar
Przeczytane:2022-02-07, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2022,

Antoni Parnicki,zakochany w Kornelii - 穎nie twego s御iada i przyjaciela - tkwi w zawartym z rozs康ku ma鹵e雟twie z Cecyli Zalesk. Brat Cecylii jest emisariuszem powsta鎍zym. Na obrze瘸ch Puszczy Niepo這mickiej,po s御iedzku z dwoma szlacheckimi poda mi: Parnickich i 疾lechowskich , 篡je rodzina Trzos闚 - wolnych kmieci , kt鏎ych korzenie si璕aj czas闚 kr鏊a Kazimierza Wielkiego. W skutek nieszcz窷liwego wypadku na rodzin Trzos闚 zostaje rzucona kl徠wa.

Mieszka鎍y dziewietnastowiecznej Galicji pod zaborem austryjackin nie maj 豉twego 篡cia. Ch這pi pa雟zczy幡iani,n瘯ani nieurodzajem , tyfusem i choler , marz o zrzuceniu jarzma niewoli. Zubo瘸豉 szlachta podrywa si do nier闚nej walki z zab鎩c,lecz ich zryw zostaje krwawo st逝miony przez zbuntowanych kmieci.

Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2021-07-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2021,

Antoni Parnicki, zakochany w Kornelii - 穎nie swego s御iada i przyjaciela, tkwi w zawartym z rozs康ku ma鹵e雟twie z Cecyli Zalesk. Brat Cecylii jest emisariuszem powsta鎍zym. Na obrze瘸ch puszczy Niepo這mickiej, po s御iedzku z dwoma szlacheckimi rodami: Parnickich i 疾lechowskich, 篡je rodzina Trzosów - wolnych kmieci, których korzenie si璕aj czasów króla Kazimierza Wielkiego. W skutek nieszcz窷liwego wypadku na rodzin Trzosów zostaje rzucona kl徠wa. Mieszka鎍y dziewi皻nastowiecznej Galicji pod zaborem austriackim nie maj 豉twego 篡cia. Ch這pi pa雟zczy幡iani, n瘯ani nieurodzajami, tyfusem i choler, marz o zrzuceniu jarzma niewoli. Zubo瘸豉 szlachta podrywa si do nierównej walki z zaborc, lecz ich zryw zostaje krwawo st逝miony przez zbuntowanych kmieci.

Saga "Niepo這mice" osadzona zosta豉 w realiach XIX-wiecznej Galicji, która ma liczy trzy cz窷ci. Rabacja galicyjska i powstanie styczniowe stanowi ramy czasowe losów rodów szlacheckich - Parnickich i 疾lechowskich oraz wyzwolonych kmici - Trzosów.

Autorka przedstawia kwesti tytu這wego zniewolenia. Jest to niezwyk貫 wymowne, gdy problem ten rozpatrywany jest nie tylko jako akt zniewolenia Polski przez Austri. Widzimy tu tak瞠 zniewolenie ch這pa pa雟zczy幡ianego przez dziedzica-pana. Jak wiemy, lud zamieszkuj帷y wsie cechowa豉 ciemnota, co skwapliwie wykorzystywa austriacki zaborca. Pozwala這 im to 豉two manipulowa ch這pami. Niezale積ie od czasów, w jakich przyjdzie nam 篡, ka盥y pragnie wolno軼i. Wolno軼i jako obywatel i wolno軼i w swobodzie relacji mi璠zyludzkich, w tym uczu. Przemoc, kary i wyzysk doprowadzi造 do buntu ch這pów.

"Czasami my郵a, 瞠 pro軼i ludzie, niesp皻ani 瘸dnymi konwenansami, s znacznie szcz窷liwsi od takich jak on - niewolników swoich rodów, tradycji i p造n帷ych st康 powinno軼i."

Edyta 安i皻ek ukazuje nam jak wygl康a這 篡cie ró積ych klas spo貫cznych. Mamy tu panów-dziedziców, ch這pów pa雟zczy幡ianych czy kmieci wyzwolonych. Przy tych ostatnich poznajemy rodzin Trzosów. Rodzina o tym nazwisku rzeczywi軼ie mieszka w okolicach Niepo這mic, a ziemi jej nada król Kazimierz Wielki. Jednak瞠 potomkowie tego rodu stanowi dla autorki jedynie inspiracj do napisania ksi捫ki.

"- Czuj si taki bezsilny! Taki w軼iek造! 疾by bezsensownie przela tyle krwi! Na Boga! Czy ch這pi nie czuj si ju Polakami? Wszak mówimy tym samym j瞛ykiem! 砰jemy od pokole na tej samej ziemi! Czy to ma這?"

Postacie s bardzo zró積icowani, zarówno pod wzgl璠em pochodzenia, zajmowanej pozycji spo貫cznej, cech charakteru, czy gwary s這wnej, jak si pos逝guj. Niejednokrotnie poprzecie ich wybory i zachowanie (zw豉szcza bezinteresown pomoc), ale chyba jeszcze cz窷ciej pot瘼icie co poniektóre poczynania.

"Ludzie ju tacy s, 瞠 potrzebuj si czasami nakarmi cudz krzywd."

Pisarka nawi您uje równie do dzie literatury, poezji romantycznej, malarstwa, tradycji, a nawet guse i zabobonów. Dzi瘯i temu zabiegowi jeszcze bardziej odczuwamy ducha tamtych czasów i wydarze. Poza tym ksi捫ka opatrzona zosta豉 licznymi fotografiami, wi璚 mo瞠my zobaczy jak to kiedy wszystko wygl康a這.

Czytaj帷 t ksi捫k utwierdzi豉m si tylko w przekonaniu, i autorka opisuj帷, czy to czasy odleg貫, czy wspó販zesne, my czytelnicy wyczuwamy niebywa造 realizm sytuacji i wydarze.  Przywracaj帷 kolejne strony, odnosi豉m wra瞠nie, jakby przed moimi oczami przewija si kadr z najlepszego filmu z t貫m historycznym. Dystans mi璠zy mn a bohaterami si zatar i ci篹ko by這 od這篡 ksi捫k na bok.

"Niepo這mice. Zniewoleni" to obraz krwawego jarzma, w jakim znale幢i si mieszka鎍y XIX-wiecznej Galicji. To ubrana w emocje powie嗆 o burzliwym romansie, mi這軼i, zazdro軼i, tajemnicach, kajdanach konwenansów i uk豉dach rodzinnych, strachu o 篡cie najbli窺zych. Edyta 安i皻ek wspi窸a si na wy篡ny literackie. Czekam na wi璚ej!

Avatar u篡tkownika - kamiladebowska
Inne ksi捫ki autora
Zakr璚one 篡cie Madzi Kocio貫k
Edyta 安i皻ek0
Ok豉dka ksi您ki - Zakr璚one 篡cie Madzi Kocio貫k

Bohaterk ksi捫ki jest Madzia Kocio貫k, sfrustrowana trzydziestopi璚iolatka, samotna i zakompleksiona, bez ambitnych plan闚 na przysz這嗆. Jej monotonne...

Cienie przesz這軼i
Edyta 安i皻ek0
Ok豉dka ksi您ki - Cienie przesz這軼i

Kiedy Karina budzi si w szpitalu, nie pami皻a niczego ze swojej przesz這軼i, nawet w豉snego imienia. W powrocie do zdrowia z wielk cierpliwo軼i pomaga...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Medea z Wyspy Wisielc闚