Pucka

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Pucka to żywy obraz socjalistycznej Polski oglądany z perspektywy polskiej Żydówki, która w zakończeniu powieści z ciężkim sercem opuszcza kraj w 1969 roku.

Proces dojrzewania pełnej dynamizmu i głodu życia tytułowej Pucki, jej wewnętrzne zmagania obserwujemy na tle trudnych relacji z matką wynikających z tragizmu wojennych losów, ale również z prozy życia wspólnego pokoju mieszkania dzielonego z inną rodziną. Dojrzewanie do miłości i przyjaźni, szczenięce poddanie się komunistycznej indoktrynacji, a potem wyzwalanie się z niej, dorastanie do samoakceptacji podwójnej tożsamości - oto wielowątkowość tej prozy! Przypieczętowana konfrontacją z falą antysemityzmu końca lat '60. Z tego tła wyłania się, jakby przy okazji, obraz stosunków polsko-żydowskich. Powieść oparta jest na motywach autobiograficznych. Wiele postaci to autentyczne, w niektórych przypadkach rozpoznawalne osoby i osobistości polskiego życia kulturalnego tamtych lat. Akcja toczy się w różnych miejscach Polski, ale przede wszystkim w Krakowie, wielkiej miłości bohaterki - i autorki.

Informacje dodatkowe o Pucka:

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2008-04-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7554-018-5
Liczba stron: 372

więcej

Kup książkę Pucka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pucka - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie,
Właśnie skończyłam czytać "Puckę". I cóż mogę napisać? Bardzo mi się podobała. Przyciągnęła mnie najpierw okładka zdjęcie kobiety z lat 60-tych, czarnobiałe. Kolejne przyciągnięcie to napis - literatura skandynawska. To jednak jak dla jest bzdurą . Jet to książka na wskroś polska. Nie ma w niej nic skandynawskiego. Co z tego, że autorka obecnie mieszka w Danii? Ta książka bardziej polska już być nie mogła. Pucka jest Żydówką, żyjącą w Krakowie razem z matką. Nie są praktykującymi osobami, a mimo to ich pochodzenie w końcu dogania je. Lata 50-te, 60-te, to czas poszukiwania przez Puckę sensu życia, celu, tożsamości. Życie wśród intelektualnej, kulturalnej śmietanki Krakowa ,przetykane życiem wśród ludzi nadużywających alkoholu, niecenzuralnego słownictwa, to obraz codzienności Pucki, która próbowała kochać , malować, pisać. Warto przeczytać. Oczywiście to moje zdanie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-08-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Inne książki autora
Pisane po polsku
Janina Katz0
Okładka ksiązki - Pisane po polsku

Janina Katz urodziła się w Krakowie, na progu wojny, którą przeżyła u dobrych i odważnych ludzi w Dobczycach. Skończyła polonistykę i socjologię na Uniwersytecie...

Opowieści dla Abrama
Janina Katz0
Okładka ksiązki - Opowieści dla Abrama

Historia późnej miłości pełna prawdy o jej naturze - posiadającej moc przemieniania, budzącej w człowieku zachwyt nad innymi. Bohaterowie są polskimi Żydami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy