Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza

Ocena: 4 (1 głosów)
Mroczne średniowiecze do dziś skrywa tajemnice, których nie zdołano rozwikłać do końca. Jedną z nich są dzieje rycerzy templariuszy. Autor czyni próbę odtworzenia pozostałych po nich śladów zatartych przez wichry historii. Nie pozwala nam zapomnieć o losach garstki francuskich rycerzy, którzy na arenie wojen krzyżowych przerodzili się w opromieniony heroizmem i chwałą potężny Zakon Rycerzy Świątyni Salomona. Przywraca pamięć o wydarzeniach sprzed ponad 700 lat, kiedy to o brzasku 13 października 1307 roku, w piątek na świętego Łukasza, do bram ich komandorii załomotali zbrojni słudzy króla Francji, Filipa IV, by z jego rozkazu pojmać braci i poddać ich torturom. Pamięć o wydarzeniach tak złowieszczych, że do dziś piątek trzynastego dnia miesiąca uchodzi za feralny. Śledzi ich losy. Bada przyczyny, które sprawiły, że do dziś przetrwali w pamięci potomnych, wciąż fascynując i przyprawiając o dreszczyk emocji. Templariusze z pewnością stanowią barwny wątek w rodzaju nigdy niekończącej się opowieści, choć według obecnych kryteriów należałoby ich raczej uznać za ortodoksyjnie religijnych fundamentalistów, którzy gotowi byli zabijać i ginąć w imię „jedynie słusznej” wiary.

W bogato ilustrowanym opracowaniu autor podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie. Wiedzie nas od początków Zakonu, aż po jego kres na soborze w Vienne. Opowiada o zderzeniu templariuszy ze światem Orientu i toczonych przez nich krwawych walkach podczas krucjat w Ziemi Świętej i na Półwyspie Iberyjskim. O śladach ich bytności w Polsce. O egzotycznych sojuszach ze skrytobójczym muzułmańskim bractwem asasynów. Przytacza ich kontakty z niezwykłymi ludźmi epoki średniowiecza - monarchami Francji Ludwikiem IX Świętym, Filipem IV Pięknym, tytanami wojny: sułtanem Saladynem i Ryszardem I Lwie Serce oraz niekonwencjonalnym cesarzem Fryderykiem II Hohenstaufem.

Opisuje śmierć w płomieniach stosu ostatniego wielkiego mistrza, Jakuba de Molaya i rzuconą przez niego klątwę, która się ziściła. Odpowiada na pytanie kto zgotował mu tak okrutną śmierć, mimo że w tajnych archiwach Watykanu odnaleziono pergamin, z którego wynika, że wyrokiem papieża Klemensa V został uniewinniony?

Przypomina o templariuszach dziś, gdy świat znów wkracza na drogę świętych wojen: islamskiego dżihadu i morderczych poczynań w wydaniu Andersa Breivika. Pisze o przemijaniu chwały, o drodze od glorii po stoczenie się w nicość. o zgubnym kontredansie obłudy, zakłamania i hipokryzji. Dochodzi do zaskakujących wniosków. Jakich? Przeczytajcie!

Informacje dodatkowe o Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza:

Wydawnictwo: ERMAT PRESS
Data wydania: 2013-10-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-937011-9-3
Liczba stron: 744

więcej

Kup książkę Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza - opinie o książce

Inne książki autora
Templariusze. Zbrodnia w majestacie prawa
Roman Bolczyk 0
Okładka ksiązki - Templariusze. Zbrodnia w majestacie prawa

To trzecia, najtragiczniejsza, część odysei templariuszy z czasów mrocznego średniowiecza. Tragizm ich losów stworzył wiele tajemniczych mitów, lecz świat...

Templariusze. Fenomen, który przetrwał
Roman Bolczyk0
Okładka ksiązki - Templariusze. Fenomen, który przetrwał

Nieuczciwy proces inkwizycyjny templariuszy i likwidacja zakonu miały ich zepchnąć w otchłań czasu i skazać na wieczne zapomnienie. Bohatersko ginęli na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy