Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza

Wydawnictwo: ERMAT PRESS
Data wydania: 2013-10-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-937011-9-3
Liczba stron: 744

Ocena: 4 (1 głosów)

Mroczne średniowiecze do dziś skrywa tajemnice, których nie zdołano rozwikłać do końca. Jedną z nich są dzieje rycerzy templariuszy. Autor czyni próbę odtworzenia pozostałych po nich śladów zatartych przez wichry historii. Nie pozwala nam zapomnieć o losach garstki francuskich rycerzy, którzy na arenie wojen krzyżowych przerodzili się w opromieniony heroizmem i chwałą potężny Zakon Rycerzy Świątyni Salomona. Przywraca pamięć o wydarzeniach sprzed ponad 700 lat, kiedy to o brzasku 13 października 1307 roku, w piątek na świętego Łukasza, do bram ich komandorii załomotali zbrojni słudzy króla Francji, Filipa IV, by z jego rozkazu pojmać braci i poddać ich torturom. Pamięć o wydarzeniach tak złowieszczych, że do dziś piątek trzynastego dnia miesiąca uchodzi za feralny. Śledzi ich losy. Bada przyczyny, które sprawiły, że do dziś przetrwali w pamięci potomnych, wciąż fascynując i przyprawiając o dreszczyk emocji. Templariusze z pewnością stanowią barwny wątek w rodzaju nigdy niekończącej się opowieści, choć według obecnych kryteriów należałoby ich raczej uznać za ortodoksyjnie religijnych fundamentalistów, którzy gotowi byli zabijać i ginąć w imię „jedynie słusznej” wiary.

W bogato ilustrowanym opracowaniu autor podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie. Wiedzie nas od początków Zakonu, aż po jego kres na soborze w Vienne. Opowiada o zderzeniu templariuszy ze światem Orientu i toczonych przez nich krwawych walkach podczas krucjat w Ziemi Świętej i na Półwyspie Iberyjskim. O śladach ich bytności w Polsce. O egzotycznych sojuszach ze skrytobójczym muzułmańskim bractwem asasynów. Przytacza ich kontakty z niezwykłymi ludźmi epoki średniowiecza - monarchami Francji Ludwikiem IX Świętym, Filipem IV Pięknym, tytanami wojny: sułtanem Saladynem i Ryszardem I Lwie Serce oraz niekonwencjonalnym cesarzem Fryderykiem II Hohenstaufem.

Opisuje śmierć w płomieniach stosu ostatniego wielkiego mistrza, Jakuba de Molaya i rzuconą przez niego klątwę, która się ziściła. Odpowiada na pytanie kto zgotował mu tak okrutną śmierć, mimo że w tajnych archiwach Watykanu odnaleziono pergamin, z którego wynika, że wyrokiem papieża Klemensa V został uniewinniony?

Przypomina o templariuszach dziś, gdy świat znów wkracza na drogę świętych wojen: islamskiego dżihadu i morderczych poczynań w wydaniu Andersa Breivika. Pisze o przemijaniu chwały, o drodze od glorii po stoczenie się w nicość. o zgubnym kontredansie obłudy, zakłamania i hipokryzji. Dochodzi do zaskakujących wniosków. Jakich? Przeczytajcie!

Kup książkę Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza

Inne książki autora
Templariusze. Zbrodnia w majestacie prawa
Roman Bolczyk0
Okładka ksiązki - Templariusze. Zbrodnia w majestacie prawa

To trzecia, najtragiczniejsza, część odysei templariuszy z czasów mrocznego średniowiecza. Tragizm ich losów stworzył wiele tajemniczych mitów, lecz świat...

Templariusze. Fenomen, który przetrwał
Roman Bolczyk0
Okładka ksiązki - Templariusze. Fenomen, który przetrwał

Nieuczciwy proces inkwizycyjny templariuszy i likwidacja zakonu miały ich zepchnąć w otchłań czasu i skazać na wieczne zapomnienie. Bohatersko ginęli na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy