14-19.07: "Brunonalia" w Klimontowie

Data: 2008-07-15 21:22:43 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 14-19.07:

"Brunonalia", czyli obchody rocznicy urodzin Brunona Jasieńskiego, odbywają się w Klimontowie (Świętokrzyskie), skąd pochodził poeta.       

W programie imprezy, skierowanej głównie do dzieci i młodzieży, są warsztaty teatralne, malarskie i muzyczne, koncerty, przedstawienia i widowisko narracyjne. Pokazany zostanie film nakręcony podczas ubiegłorocznych "Brunonaliów", a wydarzenia bieżącej edycji co wieczór pokaże na rynku Telewizja Klimontów, tworzona przez profesjonalnych filmowców.

Jak poinformowała PAP Maria Więckowska ze Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego, w sobotę w Przybysławicach koło Klimontowa rozstrzygnięty zostanie - zorganizowany po raz pierwszy - konkurs poetycki dla amatorów i zawodowych twórców, na który zgłosiło się 120 osób.

Podczas tegorocznych "Brunonaliów" realizowany będzie projekt "Kadisz za sąsiadów", którego celem jest przywrócenie pamięci o klimontowskich Żydach, którzy przed II wojną światową stanowili 80 procent mieszkańców miasteczka.

Młodzi uczestnicy warsztatów będą uczyli się piosenek w języku jidysz oraz tego, jak zbierać informacje o przeszłości i jak je opowiadać. Dorośli będą uczestniczyli w społecznej dyskusji o dawnym cmentarzu żydowskim. Projekt jest częścią programu "To co wspólne, to co różne" i będzie realizowany dzięki wsparciu Fundacji Batorego, Fundacji Forda i Fundacji Taubego.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.

"Brunonalia" odbędą się już po raz siódmy.

Bruno Jasieński (1901-1939), prawdziwe nazwisko Wiktor Bruno Zysman - poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. Urodził się i działał w Klimontowie koło Sandomierza. Mieszkał i tworzył także w Krakowie, Paryżu i Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: "Pieśń o głodzie", "Nogi Izoldy Morgan", "Słowo o Jakubie Szeli", "Palę Paryż" i "Bal manekinów". Uważany jest za współtwórcę polskiego futuryzmu.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje