14-19.07: "Brunonalia" w Klimontowie

Autor: zorza
News - 14-19.07:

"Brunonalia", czyli obchody rocznicy urodzin Brunona Jasieńskiego, odbywają się w Klimontowie (Świętokrzyskie), skąd pochodził poeta.       

W programie imprezy, skierowanej głównie do dzieci i młodzieży, są warsztaty teatralne, malarskie i muzyczne, koncerty, przedstawienia i widowisko narracyjne. Pokazany zostanie film nakręcony podczas ubiegłorocznych "Brunonaliów", a wydarzenia bieżącej edycji co wieczór pokaże na rynku Telewizja Klimontów, tworzona przez profesjonalnych filmowców.

Jak poinformowała PAP Maria Więckowska ze Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego, w sobotę w Przybysławicach koło Klimontowa rozstrzygnięty zostanie - zorganizowany po raz pierwszy - konkurs poetycki dla amatorów i zawodowych twórców, na który zgłosiło się 120 osób.

Podczas tegorocznych "Brunonaliów" realizowany będzie projekt "Kadisz za sąsiadów", którego celem jest przywrócenie pamięci o klimontowskich Żydach, którzy przed II wojną światową stanowili 80 procent mieszkańców miasteczka.

Młodzi uczestnicy warsztatów będą uczyli się piosenek w języku jidysz oraz tego, jak zbierać informacje o przeszłości i jak je opowiadać. Dorośli będą uczestniczyli w społecznej dyskusji o dawnym cmentarzu żydowskim. Projekt jest częścią programu "To co wspólne, to co różne" i będzie realizowany dzięki wsparciu Fundacji Batorego, Fundacji Forda i Fundacji Taubego.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.

"Brunonalia" odbędą się już po raz siódmy.

Bruno Jasieński (1901-1939), prawdziwe nazwisko Wiktor Bruno Zysman - poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. Urodził się i działał w Klimontowie koło Sandomierza. Mieszkał i tworzył także w Krakowie, Paryżu i Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: "Pieśń o głodzie", "Nogi Izoldy Morgan", "Słowo o Jakubie Szeli", "Palę Paryż" i "Bal manekinów". Uważany jest za współtwórcę polskiego futuryzmu.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy