8.12: spotkanie ze Stanisławem Rośkiem

Autor: zorza
News - 8.12: spotkanie ze Stanisławem Rośkiem Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Klub Lokator i wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Rośkiem, autorem książki [nienapisane]
Prowadzenie: Anna Marchewka

poniedziałek, 8 grudnia, godz. 20.00
Klub Lokator, Kraków, ul. Krakowska 27

Stanisław Rosiek [nienapisane]
Nienapisane? Książki składają się – na ogół – z tego, co udało się ich autorom napisać (lub zapisać). Czym więc jest „nienapisane”, które pojawia się w miejscu tytułu? Słowem, które tytuł udaje? Do pewnego stopnia. Książka składająca się z fragmentów nienapisanych książek nie może mieć prawdziwego tytułu. Głównym bohaterem tej książki jest to, co zostało jedynie wyznaczone, zaprojektowane przez zamieszczone w niej teksty – co było niegdyś tematem milczenia lub przedmiotem marzeń. Słowo postawione w miejscu tytułu otwarcie zapowiada zatem, że więcej jest w tej książce nienapisanego niż napisanego, że pisanie otwiera coraz większą, rosnącą z każdym słowem i z każdym zdaniem przestrzeń nienapisanego. Ono jest zresztą zawsze ciekawsze od tego wszystkiego, co znalazło już jakiś wyraz w słowach.

Stanisław Rosiek: Urodzony w roku 1953 w Gdańsku. Historyk literatury, eseista i wydawca. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii Transgresje („Galernicy wrażliwości”, 1981, „Osoby”, 1984, „Maski”, 1986), a także publikację „Grass. Punkty widzenia” (1984). Razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice” (1981), za którą w 1983 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W ostatnich latach zajmował się kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza („Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”, 1997) oraz twórczością kilku pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper, Schulz, Białoszewski).

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy