Nagroda Cogito dla Małgorzaty Szejnert

Autor: zorza
News - Nagroda Cogito dla Małgorzaty Szejnert

 Podczas wieczornej gali, po raz pierwszy została przyznana Nagroda Mediów Publicznych w dziedzinie literatury - Cogito. Jury Nagrody doceniło książkę "Czarny Ogród" Małgorzaty Szejnert.
 

Książka "Czarny ogród" to historia jednej ze spółek weglowych, historia Niemiec, Śląska i Polski w opisywanym dwustuletnim okresie i historia powstawania dwóch katowickich dzielnic: Giszowca i Nikiszowca. "To arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki. Nagromadzenie wiedzy, obfitość faktów - a zwłaszcza talent autorki - zapierają dech"- tak o książce wieloletniej dziennikarki "Gazety Wyborczej" - mówią krytycy.

Książka Małgorzaty Szejnert została już laureatem "Górnośląskiego Tacyta", jest także nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008.

Laureatka otrzymała statuetkę i 200 tys. zł.


Swoją nagrodę Cogito przyznali również internauci; otrzymała ją Olga Tokarczuk za książkę "Bieguni".

Przypomnijmy, że wśród nominowanych do nagrody Cogito, znalazły się również: Andrzeja Bieńkowskiego - "Sprzedana muzyka", Andrzeja Mandaliana -"Poemat odjazdu", Piotra Matywieckiego - "Twarz Tuwima", Franceski Michalskiej - "Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia", Olgi Tokarczuk - "Bieguni" i Adama Zagajewskiego - "Poeta rozmawia z filozofem".

Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. podjęły decyzję o ufundowaniu Nagród Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej i współczesnej muzyki poważnej, których celem jest wspieranie i popularyzowanie polskiej twórczości i uczestnictwa w kulturze.

Nagrody Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą przyznawane każdego roku w dwóch kategoriach: nagroda Opus - kompozytorowi polskiemu za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie nastąpiły w roku poprzedzającym przyznanie nagrody oraz nagroda Cogito - autorowi najlepszej książki z dziedziny literatury pięknej, o szczególnych walorach artystycznych, napisanej i wydanej w języku polskim, której pierwsze wydanie nastąpiło w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Pierwsza nagroda Opus została już przyznana. Jej laureatem został został Paweł Mykietyn.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy