Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego dla Pawła Beręsewicza

Autor: zorza
News - Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego dla Pawła Beręsewicza Nagroda Literacka dla powieści „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”

Miło nam Państwa poinformować, że Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 2008 za rok 2007 została przyznana Pawłowi Beręsewiczowi za jego powieść "Ciumkowe historie, w tym jedna smutna".

Za wartościową kontynuację historii życia rodziny Ciumków. Ciepłe i z humorem malowane obrazy życia rodzinnego. Mądrze i dowcipnie ukazaną codzienność współczesnej polskiej rodziny. Budującą myśl o tym, jak ważne jest bycie razem dorosłych i dzieci we współczesnym świecie - tak uzasadniło swoją decyzję jury Konkursu Literackiego „Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego” , Oświęcim 2008 w składzie: prof. Joanna Papuzińska (Przewodnicząca Jury), dr Małgorzata Chrobak, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz, mgr Iwona Podlasińska, mgr Aneta Satława, mgr Stanisława Niedziela (Sekretarz Jury).

Uroczystość wręczenia statuetki Koziołka Matołka odbędzie się 16 października 2008 r. o godz. 12.00 w Oświęcimskim Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24, Oświęcim.

Nota biograficzna laureata:

Paweł Beręsewicz urodził się w 1970 roku w Warszawie. Jest autorem opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez dłuższy czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana.
Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem Skrzat. Nakładem tego wydawnictwa ukazały się między innymi: „Lalki Dorotki” (2004) i „Wieści domowe” (2005), wierszowana bajka „Akcja ratunkowa” (2005), zbiory opowiadań „Co tam u Ciumków?” (2005) i „Pan Mamutko i zwierzęta” (2006) oraz powieść „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” (2005). „Ciumkowe historie w tym jedna smutna” (2007) to kontynuacja przygód rodziny znanej z „Co tam u Ciumków?”.
Książka „Co tam u Ciumków?” została uhonorowana nagrodą "Guliwer w krainie Olbrzymów" za rok 2005 przyznawaną przez czasopismo "Guliwer" oraz "Pierścieniem Wydawców" w konkursie literackim PTWK w roku 2006. W roku 2005 została nominowana do nagrody w konkursie Książka Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY, oraz w konkursie Bestsellerek roku. Książka „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” otrzymała wyróżnienie w konkursie "Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego "w 2006 roku. Książka „Pan Mamutko i zwierzęta” została nominowana do nagrody w konkursie Książka Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, a wydawnictwo Skrzat otrzymało za nią wyróżnienie w Konkursie Fundacji "Świat Dziecka" Dziecięcy Bestseller Roku 2006.
Najważniejsze przekłady: „Olbrzym z Zamczyska Baśni” Briana Pattena (Skrzat 2005), „Księga smoków” Edith Nesbit (Skrzat 2006), „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina (Skrzat 2006) i „Przemiana” Margaret Mahy (Skrzat 2007).

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy