Oto finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego!

Autor: slk
News - Oto finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego!

Szkocki pisarz mieszkający pod Delhi, słynny brytyjski reporter, który w 1992 roku doniósł światu o obozach koncentracyjnych na Bałkanach, i troje Polaków - to autorzy najlepszych książkowych reportaży 2012 roku. Poznaliśmy właśnie finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

To William Darlympie - szkocki historyk i znawca Indii, nominowany za książkę Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach, Ed Vulliamy - angielski pisarz i dziennikarz, który w publikacji Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy odsłania kulisy wojny narkotykowej na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, Wojciech Jagielski, piszący w Wypalaniu traw o końcu apartheidu w RPA, Lidia Ostałowska opowiadająca w książce Bolało jeszcze bardziej o Polsce B - niechcianej, zagubionej i gorzej ubranej oraz Mariusz Zawadzki, który ukazuje w Nowym wspaniałym Iraku absurd wojny, która Stany Zjednoczone kosztowała miliardy dolarów. 

 

Finalistów wybierało jury w składzie: Joanna Bator, Maciej J. Drygas, Iwona Smolka i Maciej Zaremba Bielawski. Przewodniczyła mu Małgorzata Szejnert. Laureata poznamy 17 maja podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł, a jeśli to będzie autor zagraniczny - 15 tys. zł odbierze także jego tłumacz.

 

Dotychczasowymi laureatami nagrody ustanowionej przez miasto stołeczne Warszawa są: Jean Hatzfeld za Strategię antylop i tłumacz Jacek Giszczak, Swietłana Aleksijewicz za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety i tłumacz Jerzy Czech oraz Liao Yiwu za Prowadzącego umarłych... i tłumacze: Wen Huang i Agnieszka Pokojska. Współorganizatorem nagrody jest "Gazeta Wyborcza", a mecenasem konkursu Kulczyk Holding SA.

 

Wszyscy finaliści wezmą udział 18 maja w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje