Chińczycy stworzyli grę na podstawie „Krzyżaków” Sienkiewicza

Data: 2022-08-23 10:34:51 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Krzyżacy to kultowa polska powieść, która, będąc lekturą szkolną, często pozostawała jedną z największych uczniowskich zmór. Oprócz opasłego tomiszcza, powieść doczekała się również filmowej adaptacji. Jednak nigdy nie mieliśmy okazji zagrać w grę inspirowaną twórczością Sienkiewicza. Jak się okazuje - aż do teraz.

Obrazek w treści Chińczycy stworzyli grę na podstawie „Krzyżaków” Sienkiewicza [jpg] fot. ilustracyjna / domena publiczna / Polona / Wydawnictwo "Kraj w obrazach"

Napisana w 1900 roku monumentalna powieść Krzyżacy Henryka Sienkiewicza doczekała się swojego odpowiednika w świecie gier. Bo nawet jeśli niekoniecznie jest się fanem samej prozy naszego noblisty, to jednak wcielenie się w jednego z wojowników i spróbowanie w swoich sił w bitwie pod Grunwaldem brzmi kusząco. Adaptacja stworzona w 1960 roku przez Aleksandra Forda, mimo upływu lat, wciąż zachwyca. Jak będzie w przypadku gry? Czy stworzone przez chińskiego dystrybutora, Krzyżacy – The Knights of the Cross, ma szansę podbić serca polskich graczy?

Epickie dzieło... Hienkiewicza?

Tak, właśnie takie nazwisko pojawiło się w pierwotnym opisie na platformie Steam. Twórcy najprawdopodobniej nie władają biegle językiem angielskim, dlatego doszło do takiej pomyłki. Obecnie błąd został już usunięty, jednak opis dalej budzi wątpliwości. Możemy w nim przeczytać, że celem gry jest zrekonstruowanie epickiego dzieła Sienkiewicza.

Czytaj również: Obejrzyj nieznane rękopisy Henryka Sienkiewicza!

Jednak patrząc na grę od strony wizualnej, można mieć co do tego wątpliwości. Kontrowersyjne anime chyba nie do końca oddaje klimat, o jakim pisał noblista. To jednak nie koniec niespodzianek.

Wojownik, strzelec i... mag? To Krzyżacy według twórców gier komputerowych

Pamiętacie ten rozdział, w którym Zbyszko z Bogdańca spotyka czarodzieja? My też nie, ale w rozgrywce chińskich Krzyżaków, gracze będą mogli wcielić się nie tylko w wojowników i strzelców, ale również w magów! To na pewno ciekawe urozmaicanie tamtych czasów. Krzyżacy – The Knights of the Cross to strategiczna gra karciana, w której pojawi się aż 7 różnych profesji, a gracze będą mogli wcielić się w jedną z 30 różnych osobowości. Chińscy twórcy zapewniają, że grając w The Knights of the Cross napiszemy własną wersję historii, bowiem daje ona ogromną różnorodność wyboru. Gracz musi podjąć decyzję dotyczącą posiadanych kart, aby zmaksymalizować obrażenia wroga. To od niego zależy, jaką ścieżkę wybierze – obronę czy atak? A wszystko to utrzymane w kreskówkowych klimatach anime. 

Może zainteresuje Cię również:

Gra Krzyżacy – The Knights of the Cross swoją premierę na Steamie będzie mieć 8 lutego 2023 roku, a za jej stworzenie odpowiada chińskie studio LongYou Game Studio. Polscy gracze jednak nie doczekają się gry w rodzimym języku. Gra skierowana jest przede wszystkim na rynek chiński. Również język angielski dostępny będzie jedynie w interfejsie, czyli z wszelkimi nazwami czy kwestiami dialogowymi gracze będą musieli się zmierzyć w języku chińskim.

Czy Sienkiewicz grałby w Krzyżacy – The Knights of the Cross?

Krzyżacy jako powieść początkowo publikowana była w ramach Tygodnika Ilustrowanego w latach 1897–1900. W 1900 roku została wydana przez wydawnictwo Gebethner i Wolff i choć obecnie nie jest to obowiązkowa lektura w szkole, to wciąż może pojawić się na lekcji języka polskiego jako lektura uzupełniająca. Oprócz Krzyżaków, w szkole dziś wciąż czyta się także inne dzieła Sienkiewicza. W klasach IV-VI pojawia się W pustyni i w puszczy, które w ostatnim czasie miało zostać usunięte z kanonu lektur, ze względu na kontrowersje, jakie wywołuje. W klasach VII-VIII uczniowie czytają Latarnika i Quo vadis. Jeśli chodzi o licealistów, to na liście pojawia się Potop. Pytania z tej lektury będzie można trafić na maturze ustnej z języka polskiego. Potop również doczekał się adaptacji

Czytaj również:

Chińska gra inspirowana powieścią Krzyżacy wywołuje niemałe kontrowersje. Prezencja gry utrzymana w stylu anime nieszczególnie pasuje do klimatu powieści Sienkiewicza. Dla fanów prozy wątpliwości budzić mogą również magiczne elementy świata. Z drugiej strony to tylko gra, która nie posiada polskiej, ani nawet angielskiej wersji językowej. Mało prawdopodobne jest, że przyjmie się w innych krajach. Ciekawe, co powiedziałby sam Sienkiewicz?

Książkę Krzyżacy, która zainspirowała chińskich twórców gier, kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: gry komputerowe, ekranizacja, adaptacje, lektury szkolne, matura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Krzyżacy
Henryk Sienkiewicz0
Okładka książki - Krzyżacy

Henryk Sienkiewicz Napisana ku pokrzepieniu serc powieść Henryka Sienkiewicza miała pokazywać Polskę za czasów jej świetności, dlatego bohaterami...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje