Oto najlepsze książki na zimę 2018!

Data: 2018-12-11 10:00:35 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na zimę 2018!

9 grudnia zakończył się ostatni z tegorocznych plebiscytów serwisu Granice.pl – „Najlepsza książka na zimę”. Czytelnicy i jurorzy wspólnie wybrali najciekawsze premiery wydawnicze ostatnich miesięcy. Oto nagrodzone w tym roku tytuły.

Tegoroczni laureaci

Służące do wszystkiego

Służące do wszystkiego to tegoroczna propozycja Wydawnictwa Marginesy. To publikacja, ukazująca życie określanych mianem białych niewolnic służacych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Książka zdobyła najwięcej głosów czytelników i główną nagrodę internautów. Oprócz tego, Służące do wszystkiego zwyciężyły także w kategorii Z historią w tle.

To lektura skłaniająca do refleksji. Obnaża najgorsze ludzkie zachowania, pokazując, jak zamożne panie domu manipulowały całkowicie uzależnionymi od nich niepiśmiennymi kobietami. Lektura, zaiste, bardzo pouczająca. Moim zdaniem – obowiązkowa – pisała w recenzji dla portalu Granice.pl dr Adrianna Michalewska.

Brzuch Matki Boskiej

Brzuch Matki Boskiej Marty Handschke to historia niezwykła – tak uznało jury i przyznając najpisanej przez wokalistkę zespołu Kobiety powieści nagrodę główną w tegorocznym plebiscycie. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarne książka opisuje życie kobiet należących do kilku pokoleń. Życie niełatwe, niejednokrotnie pełne cierpienia, mające zwykle wyraźnie gorzki posmak. Oparta na wspomnieniach bliskich autorki powieść z pewnością nie pozostawi żadnego z czytelników obojętnym, choć nie jest to lektura lekka czy łatwa. 

 

Kategoria Z historią w tle

W tej kategorii głosami internautów nagrodzono Służące do wszystkiego Wydawnictwa Marginesy. Jury postanowiło wyróżnić jednak zupełnie inny tytuł – Drogi do wolności. Zawierucha Stanisława Krzemińskiego.

Zawierucha książka

Powieść Krzemińskiego ukazała się nakładem SIW Znak i przedstawia losy sióstr Biernackich, które muszą podjąć kolejne trudne decyzje w obliczu nowej sytuacji politycznej w 1918 roku.

„Zawierucha" Stanisława Krzemińskiego zapewniła mi niezwykłą podróż do czasów walki o niepodległość i właśnie odrodzonej Polski – podkreśla w swojej opinii o książce użytkowniczka portalu Granice.pl, czyczytasz.

Kategoria Thriller:

Przynęta książka

Głosami czytelników w kategorii „Thriller" za najlepszą książkę uznano Przynętę Daniela Cole’a, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. Przynęta opowiada o dalszych losach detektyw Emily Baxter, która po ostatnim, dramatycznym śledztwie powraca do normalnego życia. Po zniknięciu Wolfa – jej przyjaciela – kobieta nie potrafi żyć jak dawniej. Mimo tego zaangażowana zostaje w nowe śledztwo. Wyjeżdża do nowego Jorku, a tam musi rozwiązać sprawę kolejnych makabrycznych morderstw…

Nie powiem

Nie powiem to najlepszy thriller na zimę w ocenie jury. Książka Clare Empson, wydana przez Czarną Owcę, to opowieść o Catherine, która na skutek przeżytej traumy traci zdolność mówienia. Jedynym sposobem na przejście przez trudny okres, jest dla niej praca z psychologiem i analizowanie przeszłości. W tym także związku z Lucianem, który odegrał w jej życiu niebagatelną rolę…

Nie powiem to książka o trudnej miłości i o pracy nad sobą. To wstrząsająca opowieść, która wzbudzi w czytelnikach emocje, o jakich nie mieli pojęcia.

Kategoria Proza polska:

Drzazgi książka

Drzazgi Joanny Bartoń to najlepsza książka według internautów w kategorii „Proza polska". To opowieść o matce, która musi poradzić sobie ze świadomością, że jej syn popełnił zbrodnię. 

Autorka skupia się na szczegółach, zaskakuje wnikliwością – wyciąga z poszczególnych sytuacji, rozmów czy zjawisk samą ich esencję, przy czym zawsze czyni to w nieoczywisty sposób, otwierając przed czytelnikiem nowe możliwości odczytania pewnych spraw. Bartoń świetnie pokazuje, jak traumy bohaterki nie tylko odciskają piętno na jej osobowości i stosunkach interpersonalnych, ale również na języku (m.in. poprzez wytworzenie słów – haseł) – tak o Drzazgach pisze w swojej recenzji majkanew.

Kowalewska książka

Głosami jury w tej kategorii zwyciężyła powieść Zanim odfrunę Hanny Kowalewskiej. To właśnie ta książka przez jury uznana została za najlepszą powieść na zimę w kategorii proza polska.

„Zanim odfrunę" to mocna, bardzo złożona, skomplikowana opowieść o wszystkim, co składa się na ludzkie życie. O wyborach, których dokonujemy, nie zważając na innych, o krzywdach, jakie zadajemy sobie i bliskim, o niedokończonych sprawach, które głęboką czkawką odbijać się będą na przyszłych pokoleniach. Wreszcie – o uczuciach, które mienią się całą paletą barw, o emocjach, jakie tłamsimy w sobie, ale które i tak znajdą drogę, by wybuchnąć – o książce mówi Magdalena Galiczek-Krempa.

Kategoria Powieści obyczajowe:

Kowalczuk Dom w malinowym chruśniaku

Dom w malinowym chruśniaku to świetna propozycja dla fanów literatury obyczajowej, która nagrodzona została głosami czytelników. Jest to kolejna książka Haliny Kowalczuk, która przedstawia życiowe perypetie zwykłych ludzi.

Nowa powieść Kowalczuk to historia Alicji – odnoszącej sukcesy prawniczki, która postanawia odciąć się od dawnego życia i znaleźć ukojenie w uroczej Malinówce. W miejscu, gdzie zapomni o dawnych problemach i zacznie żyć na nowo. Problem jednak w tym, że przeszłość ponownie da się Alicji we znaki.

Błąd książka

Jeden błąd to z kolei najlepsza powieść obyczajowa na zimę w opinii jury. To nie pierwsza książka w dorobku Anny Szafrańskiej, która okazuje się naprawdę niezwykła. Jeden błąd to historia Dominiki i Oliwiera, przed którymi jedno z najważniejszych wydarzeń ich życia: ślub. Problem jednak w tym, że im bliżej planowanej uroczystości, tym więcej wątpliwości zaczyna mieć Dominika. A u jej narzeczonego ujawnia się coraz więcej negatywnych cech charakteru…

Świetna i trzymająca w napięciu powieść, wachlarz ludzkich, krętych i zawiłych stosunków i relacji. Magnetyzm bije z każdej strony tej powieści i przyciąga do lektury. Książkę czyta się z wypiekami na twarzy, na skróconym i spłyconym oddechu – pisze w swojej recenzji nasza użytkowniczka, malgosialegn.

Kategoria Poradniki:

Poradż mi doktorze książka

Poradź mi, doktorze to kompendium wiedzy, atlas zdrowia, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Jedność. Książka ta została laureatką w kategorii „Poradniki" głosami internautów.

W przeciwieństwie do popularnego „doktora Google’a", Poradź mi, doktorze to napisana przez lekarzy specjalistów pozycja, która obowiązkowo znaleźć się powinna w domu każdego, kto martwi się o swoje zdrowie. W książce opisane zostało 130 najważniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, trawiennego, moczowego, ruchowego, schorzeń skóry, chorób zakaźnych i wielu innych.

Wychowanie a sens życia książka

Jury za najlepszy poradnik uznało tytuł Oficyny Wydawniczej Impuls – Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych.

To wnikliwa publikacja z zakresu psychologii i pedagogiki, która stanowi lekturę obowiązkową dla osób zainteresowanych tematyką rozwoju osobistego czy wychowania młodzieży.

 

Kategoria Perły z lamusa:

Archiwum Stiega Larssona książkaArchiwum Stiega Larssona to kolejny tytuł, który podbił serca czytelników. Książka Jana Stocklassy została nagrodzona w kategorii Perły z lamusa. Książka ta to kontynuacja dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez popularnego szwedzkiego pisarza w sprawie zamachu na premiera Szwecji.

Książka Jana Stocklassa to podsumowanie materiałów z ponad 20 pudeł dokumentacji zebranej za życia Stiega Larssona. Pisarz przedstawia nowe fakty dotyczące niewyjaśnionego morderstwa Olofa Palmego – jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków ówczesnej Europy.

Cesarzowe książka

Cesarzowe Habsburgów to książka stworzona przez Sigrid-Marię Größing — cenioną pisarkę i historyczkę, a teraz autorkę nagrodzonej przez jury portalu Granice.pl powieści w kategorii Perły z lamusa.

Cesarzowe Habsburgów to opowieść o sile kobiet, które — choć formalnie nie dzierżyły władzy — miały ogromny wpływ na decyzje polityczne, militarne i społeczne. Autorka w swojej książce — jak w dobrej powieści — przedstawia losy kobiet żyjących na dworze Habsburgów i odpowiada na pytania czytelników, wyjaśniając, czym tak naprawdę zajmowały się żony znanych władców należących do dynastii.

Kategoria Kryminał, sensacja:

Śledztwo od kuchni książka

Miłośnicy komedii kryminalnych z całą pewnością zagłosowali na powieść Karoliny Morawieckiej – Śledztwo od kuchni, czyli klasyczną powieść kryminalną o wdowie, zakonnicy i psie. Zgadkę tajemniczej śmierci kobiety rozwiązuje tu… Karolina Morawiecka we własnej osobie.

„Śledztwo od kuchni", jak na prawdziwy kryminał przystało zaczyna się morderstwem, wokół którego budowana jest akcja – pisze w swojej opinii o książce użytkowniczka portalu, mmusinska.

Ogród świateł książka

W tej kategorii zwyciężyła także nowa powieść Anny Klejzerowicz – Ogród świateł, która na rynku ukazała się nakładem Edipresse Książki. Nowa książka autorki to kryminalna historia o zabójstwie rodziny lokalnego biznesmena w niedużym, turystycznym miasteczku. Za rozwiązanie zagadki zabiera się tym razem… ekscentryczna rzecznik prasowa urzędu gminy.

„Ogród świateł" to dobry kryminał, ukazujący dramat dwóch rodzin z gminy Kryszewo, w którym jasność i ciemność odgrywają ważną rolę, echa przeszłości nie słabną, a letnie burze nie wróżą niczego dobrego – tak o książce napisała martucha180.

Kategoria Fantastyka:

Bestie książka

Tym razem czytelnicy portalu Granice.pl za najlepszą książkę w kategorii fantastyki uznali powieść Bestie Barbary Mikulskiej. Publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Alegoria, stanowi idealną propozycję dla miłośników fantasy. Bestie to tytuł tylko dla czytelników o mocnych nerwach.

Rebelia ksiązka

Za najlepszą książkę fantastyczną jury uznało zaś powieść Summoner. Zaklinacz. Rebelia Tarana Matharu. Książka ta to młodzieżowa propozycja fantasy Wydawnictwa Jaguar.

Historia, którą zaprezentował nam w tym prequelu Matharu, jest słodko-gorzka, a przy tym niesamowicie wciągająca. Akcja wydaje mi się o wiele mniej przewidywalna czy typowa dla gatunku niż miało to miejsce w przypadku historii Fletchera. Pod względem wykreowanej fabuły – nie tak cukierkowej, jak można by było się spodziewać –, ten tom wypada najlepiej na tle całego „Summonera" – o książce pisała Kuragehime, użytkowniczka naszego portalu.

Kategoria Dla starszych dzieci:

Lalkarz z Krakowa książka

Lalkarz z Krakowa to tytuł, który zwyciężył w plebiscycie na najlepszą książkę na Gwiazdkę, zdobywając najwięcej głosów internautów. Tym razem także osiągnął dobry wynik, stając się laureatem w kategorii Dla starszych dzieci dzięki głosom czytelników.

Lalkarz z Krakowa to opowieść, której akcja toczy się w grodzie Kraka w 1939 roku. Ożywiona lalka, Karolina, zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu z zabawkami. Oboje postanawiają pomóc żydowskim przyjaciołom, którzy w czasach okupacji znaleźli się w poważnym niebezpieczeństwie. W powieści Lalkarz z Krakowa dramat wojny zderza się z ponadczasowymi wartościami, z nadzieją i przyjaźnią. Co zwycięży?

Złota gwiazdka książka

Według jury najlepsza książka na zimę dla starszych dzieci to Złota gwiazdka Emilii Kiereś z ilustracjami Małgorzty Musierowicz. Jest to niezwykła świąteczna opowieść, ukazująca historię Antka, który po przyjeździe do wujostwa trafia na trop zagadkowej dziewczynki. A później pomaga jej w niemałym zmartwieniu!

Złota gwiazdka to historia pełna ciepła i rodzinnej atmosfery, która okaże się idealną lekturą dla starszych dzieci na długie, zimowe wieczory. 

Kategoria Dla najmłodszych:

Zima książka

Według czytelników najlepszą książką na zimę dla najmłodszych czytelników jest propozycja wydawnictwa AWM – Pory roku krok po kroku. Zima. To tytuł stworzony z myślą o dzieciach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą.

„Pory roku krok po kroku. Zima" to publikacja, której nie może zabraknąć w biblioteczce czytelników znających już otwierającą serię „Jesień", ale także na półkach z książkami wszystkich ciekawych świata dzieci. Publikacja rozwija wyobraźnię, motywuje do kreatywnego działania, podsuwa niebanalne pomysły na oryginalne prace plastyczne czy po prostu pozwala miło spędzić czas przy lekturze – mówi o książce Magdalena Galiczek-Krempa.

Opowiadania do chichotania

Opowiadania do chichotania to z kolei propozycja jurorów, którzy nową książkę Renaty Piątkowskiej nagrodzili tytułem najlepszej książki na zimę. Opowiadania do chichotania to kolejna część przygód znanego już czytelnikom przedszkolaka Tomka. Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i teraz pełne humoru opowiadania ukazują codzienność chłopca.

Jest to pełna humoru, ale także mająca dydaktyczne walory pozycja dla młodych czytelników. Tytuł ten koniecznie musi znaleźć się na półkach wszystkich przedszkolaków! – podkreśla jury w swoim uzasadnieniu.

Kategoria Dla młodzieży:

Między nami chaos

Głosami internautów za najlepszą książkę dla młodzieży uznano powieść Między nami chaos autorstwa Samuela Millera. Książka przedstawia historię osiemnastoletniego Arthura, który – by nabrać dystansu po ostatnich życiowych problemach – wyjeżdża do wujostwa. Tam trafia na dziennik swojego dziadka-pisarza i rusza jego tropem, po drodze przeżywając mnóstwo przygód.

Autentyczni bohaterowie i frapujący sekret, tajemnica, wielkie idee i literackie nawiązania. „Między nami chaos" to książka możliwa do odczytania na naprawdę wielu poziomach – tak o książce mówił w swojej recenzji Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu Granice.pl.

The hate u give ksiażka

Angie Thomas w swojej książce Nienawiść, którą dajesz ukazuje problemy na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych. Główna bohaterka – Starr Carter jest świadkiem zabójstwa swojego przyjaciela przez stróża prawa. Jest jedynym świadkiem w sprawie, a społeczeństwo – zwłaszcza ludzie o białym kolorze skóry – chce zatuszować sprawę. Starr nie chce kłopotów, ale dąży też do sprawiedliwości.

„Nienawiść, którą dajesz" to świetna literatura młodzieżowa, która nie daje poczucia, że obcujemy z literacką fikcją – tak wiarygodne wypadają bohaterowie powieści i jej fabuła. Angie Thomas nie tylko porusza temat segregacji rasowej, ale tworzy historię nieco zabawną i trochę smutną, a także bardzo wciągającą – z pewnością czytelnik nie będzie potrafił odłożyć jej na półkę bez przeczytania do końca. „Nienawiść, którą dajesz" to także opowieść o prawdzie i sile, którą ta daje – tak w recenzji napisał Patryk Obarski, dziennikarz portalu Granice.pl.

Kategoria Biografie, wspomnienia:

Kobiety niepodległości

W kategorii Biografie według czytelników najlepszą książką na zimę jest publikacja Kobiety niepodległości. To historia o niezwykłych polskich kobietach. Michalina Mościcka, Helena Paderewska, Maria Wojciechowska, Aleksandra Szczerbińska i Jadwiga Beck – to właśnie o nich w swojej nowej książce mówi Iwona Kienzler. Autorka przedstawia losy postaci nietuzinkowych – często zapomnianych, okrytych milczeniem przez historyków. Ale niemal każda z nich stać się może inspiracją dla wielu Polek.

– To lektura obowiązkowa, bo Iwona Kienzler, niestrudzona popularyzatorka historii, opisuje losy kobiet żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym i odgrywających czasem niemałą rolę nie tylko w życiu ich mężów, ale i w polityce II RP – podkreśla głosująca na tę publikację czytelniczka.

Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari

Głosami jury w kategorii Biografie laureatką została Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari – biografia jednej z największych intrygantek romantyzmu. Uwodzicielka, na której salonach gościli szlachcice, kupcy, generałowe i rosyjscy dygnitarze. Ale przede wszystkim – poeci i natchnieni twórcy, tacy jak Adam Mickiewicz czy Aleksander Puszkin. Sobańska zaś – jak na kobietę sukcesu przystało – z każdej relacji potrafiła czerpać korzyści.

– Książka Andrzej Palacza to opowieść, a nie praca historyczna. Opowieść w formie dość lekkiej, miejscami zbeletryzowanej. W oparciu o bogaty materiał źródłowy próbująca przybliżyć nie tylko sylwetkę Karoliny Sobańskiej, ale i jej otoczenia. Oddać klimat epoki i atmosferę niespokojnego XIX wieku – tak w swojej recenzji opisał tę książkę Damian Kopeć, recenzent portalu granice.pl.

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na zimę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanazime.pl. Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje