Czas w dom zaklęty

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-07-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61297-70-3
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:

Ocena: 4.9 (10 głosów)

"Czas w dom zaklęty " to druga książka Katarzyny Enerlich, którą już  przeczytałam.

Na wstępie uwiodło mnie motto książki : " Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? Zemścij się.

Chcesz być szczęśliwy na zawsze ? Przebacz ." - Henri Lacordaire'a, które jest przewodnią myślą książki.

    Akcja " Czasu w dom zaklęty" książki podobnie , jak opowiadań z "Oplątanych Mazurami " dzieje się głównie na Mazurach i jest  historią jednej z Czytelniczek książek  Pani Katarzyny.

Mamy  w niej  do czynienia z jednej strony z ogromem  zła doprowadzającego do nietolerancji i nienawiści,  a z drugiej z wybaczeniem jako potężną siłą pozwalającą  na wyzbycie się złych emocji , a w konsekwencji na powrót do normalności .

    Główną bohaterką książki jest Ruta, którą poznajemy w momencie , gdy przyjeżdża do domu opieki  , by spotkać się ze swoją prześladowczynią , która doprowadziła do śmierci jej matki , utraty oczekiwanego dziecka i odejścia mężczyzny , którego kochała . 

Serafina, będąc  u progu śmierci i umierając w samotności , opuszczona przez własnych synów, oczekuje na słowa wybaczenia.

    Ruta zastanawia się czy jest w stanie wybaczyć całe morze zła , jakie spotkało ją i jej matkę ze strony tej kobiety , i wspomina swoje życie od momentu , gdy jako nastolatka  przybywa wraz z matką na Mazury by zamieszkać  w kupionej części domu na obrzeżach niewielkiego miasteczka.

Serafina jest ich sąsiadką z dołu domu .Jest osobą  fanatycznie religijną a  przy tym niezwykle , można rzec demonicznie   złym człowiekiem co sprawia, że wręcz prześladuje swoje sąsiadki, Krystynę i jej córkę Rutę,  włącznie z pozwaniami  do sądu. 

Taka sytuacja nie pozostaje bez odzewu i doprowadza Rutę do głębokiej nienawiści, a nienawiści tej daje upust  szczególnie w momencie , gdy po sprzedaży domu  rzuca na odchodne Serafinie  " Zapamiętaj, że wszystko co złego wyrządziłaś innym, do ciebie powróci. Będziesz cierpieć i w chwilach cierpienia zobaczysz te krzywdy, wyrządzone innym.Będziesz umierać w samotności|."

    Po długiej wewnętrznej walce , podbudowana słowami spotkanej w Krakowie na Kazimierzu Żydówki , Sary ,o wadze przebaczenia dla osoby przebaczającej,  Ruta wymawia przy kolejnej wizycie u Serafiny to magiczne słowo wybaczam i nagle opadają z niej wszystkie "czarne, złe myśli" i staje się  jak nowo narodzona co sprawia, że gdy patrzy na starą, umierającą kobietę  to serce jej przepełnia niespodziewana czułość.

    Pobocznym tematem książki jest miłość Ruty do Marka.Miłość niedozwolona,  która ich łączy  chociaż dzieli ich wszystko, ona , Żydówka,  chociaż  bez przywiązania do tradycji, a on ksiądz katolicki, który dla niej zrzuca sutannę by później znów do niej powrócić.

   Ruta wychodzi ze swej próby życiowej zwycięsko. Zostaje uznaną malarką ,co było marzeniem jej życia, poznaje i zaprzyjaźnia się z Petrą, właścicielką galerii w której wystawia swe obrazy , i z którą jak się okazuje łączy ją wspólny los mieszkanek nieszczęsnego , a może przeklętego domu na Mazurach.

Obydwie postanawiają wrócić na Mazury ,z którymi czują się związane uczuciowo.

   Książka Katarzyny Enerlich "Czas w dom zaklęty" to piękna, magiczna, zawierająca wiele symboli związanych  między innymi z judaizmem, opowieść o sile zła, którego skutki można przezwyciężyć  tylko przebaczeniem.

   Historia Ruty jest przejmująca i porusza pokłady empatii drzemiące w czytającym.A poza tym sprawia, że chce się czytać następne książki Pani Katarzyny, która w niezwykły sposób  łączy historie ludzkie z urodą Mazur. 

Kup książkę Czas w dom zaklęty

Zobacz opinie o książce Czas w dom zaklęty
Inne książki autora
Oplątani Mazurami
Katarzyna Enerlich0
Okładka ksiązki - Oplątani Mazurami

Zbiór opowiadań „Oplątani Mazurami” powstał z myślą o tych, którzy dali się uwieść tajemniczej Czarodziejce Jezior. Według pruskiej...

Prowincja pełna snów
Katarzyna Enerlich0
Okładka ksiązki - Prowincja pełna snów

"Prowincja pełna snów" opowiada o snach, z których nie chcemy się budzić, o czarach codzienności i uświadamianiu sobie, że szczęście to stan...

Reklamy