Jedwabnik

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2014-09-24
Dodał/a książkę: monalizka

Kryminalne wcielenie znanej pisarki J. K. Rowling przedstawia nam nie czarodzieja tym razem, lecz detektywa: weterana wojennego bez jednej nogi, Cormorana Strike'a, dużego ,,owocu" w bok celebryty. Dowiedziałam się, że po rozwiązaniu sprawy z ,,Wołania Kukułki" (której niestety jeszcze nie czytałam) jest sławny i rozpoznawalny. ,,Rob to, co do ciebie należy i rób to dobrze." Najpierw wydawało by się, że przed detektywem stoi sprawa zaginięcia pisarza, który ma zamiar opublikować książkę mało pochlebnie opisującą jego znajomych. Zmartwiona żona Quinna, Leonora zwraca się w tej sprawie do Strike'a, który z ciekawości przyjmuje tę sprawę oraz drobiazgowo, bo to część jego prywatnego kodeksu, prowadzi śledztwo. Jednak odkrycie zwłok i potworność tego, co zaszło na miejscu zbrodni, nadaje tej sprawie inny wydźwięk: sadyzmu i groteski... Porządne, rzetelne morderstwo, duet Strike i Robin, przesłuchania detektywa (bo brak podejrzanego albo inaczej podejrzani są wszyscy, którzy czytali dzieło zmarłego, a teraz ochoczo spotykają się z Cormoranem), obraz pracy detektywa, od której niewątpliwie ciężko wziąć wolne- to mocne atuty tego kryminału. Co natomiast było dla mnie nudne? Rozpamiętywanie o byłej dziewczynie i rozpadzie związku Cormorana, także sama akcja budzi zastrzeżenia: mało dynamiczna, potrafi się wlec. Mimo wyżej wymienionych zarzutów lekturę uznaję za udaną- wady aż tak nie rażą, jedynie czasami irytują. Niezmiernie byłam ciekawa rozwiązania tej sprawy i tutaj się nie zawiodłam, a podglądanie pracy niesztampowego Strike'a przyniosło godziwą rozrywkę. ,,Ten morderca był rzadziej spotykaną, dziwniejszą bestią, taką, która skrywa prawdziwą naturę, dopóki ktoś nie zakłóci jej spokoju."

Kup książkę Jedwabnik

Zobacz opinie o książce Jedwabnik