Zaledwie kilka dni

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788376723051
Liczba stron: 136
Dodał/a książkę: Justyna Gul

Ocena: 4.2 (5 głosów)

Mgła we włosach

„Kocham się w chłopaku, który jest chłopakiem mojej jedynej przyjaciółki. I na dodatek nie jestem w jego typie” – ile z nas przeżywało takie miłosne dylematy? Ile razy wielka miłość stanęła na drodze przyjaźni, wywołała wielką zazdrość, a nawet nienawiść? Bardzo często jednak te miłości bywały ulotne, niczym wiatr. Lekki zawrót głowy, motyle w brzuchu, kilka bezsennych nocy i … bolesny koniec. Rezultat tym bardziej przykry, że pozostawiał po sobie nie tylko pustkę w sercu, ale i w duszy. Utrata miłości jest jednak niczym w obliczu utraty przyjaciółki, osoby, która zna nas najlepiej, której powierzaliśmy swoje sekrety, nadzieje, tęsknoty. A druga szansa nie zawsze jest możliwa, bowiem trudno odbudować zawiedzione zaufanie.

O tym, jak bardzo miłość może zaślepić, jak łatwo dla niej poświęcić najbliższą osobę przekonała się Justyna, bohaterka wciągającej książki dla młodych czytelników „Zaledwie kilka dni”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Literatura powieść Beaty Ostrowickiej, porusza tematy aktualne dla młodych czytelników i zmusza do zastanowienia się nad takimi wartościami, jak lojalność i solidarność.

Nastoletnia bohaterka, mieszkanka Krakowa, wiedzie zwyczajne życie licealistki, borykając się z kłopotami w szkole, kłócąc się ze starszym bratem i prowadząc otwartą wojnę ze swoim ojczymem. Jedyne pocieszenie, to ciastka w ulubionej kawiarence i szczera rozmowa ze swoją najlepsza przyjaciółką Grażyną, której można zdradzić wszystkie tajemnice, która zawsze ma dla Justyny zrozumienie i dobre słowo. Razem rozmawiają o chłopakach, o tych, którym się one podobają i o tych niedostępnych, do których można tylko wzdychać.

W życiu Justyny jest obecny Przemek, który zaspokaja jej próżność, chociaż w jego obecności nie pojawiają się motyle w brzuchu, nie przyspiesza serce. Te oznaki zakochania obserwuje natomiast u siebie Grażyna. Tajemniczy, szarmancki chłopak zupełnie zawrócił jej w głowie, opanował serce i myśli. Nic dziwnego, że mówi tylko o nim, snując plany i przeżywając pierwsze miłosne rozterki. Justyna cieszy się ze szczęścia przyjaciółki do chwili, kiedy sama nie poznaje ukochanego Grażyny, Roberta. Wspólny wyjazd w góry, pierwsze nieśmiałe dotknięcie, pierwszy uśmiech i romantyczny teksy o mgle we włosach … Justyna wraca zakochana.

Czy to, że Robert jest chłopakiem jej przyjaciółki przeszkodzi nastolatce w  snuciu marzeń i potajemnych spotkaniach? Czy odważy się powiedzieć Grażynie, że zakochały się w tym samym chłopcu, czy też pogrąży się w sieci intryg, kłamstw i oschłych słów? Czy rzeczywiście Robert, który bez skrupułów uwiódł dwie przyjaciółki, jest wart tego, by dla niego rezygnować ze wszystkiego, co do tej pory było ważne? By rezygnować z siebie?

Książka „Zaledwie kilka dni”, mimo niewielkiej objętości, kryje w sobie wielką mądrość, zmusza do refleksji i krytycznego spojrzenia na swoje życie. Czy kiedykolwiek zdarzyło się nam okłamać najbliższych? Czy wystawiliśmy na próbę przyjaźń? Czy znamy prawdziwą definicję słowa lojalność i czy żyjemy zgodnie z wpojonymi wartościami? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie w ciszy, śledząc losy Justyny i oceniając dokonywane przez nią wybory.

Ostrowicka porusza w swojej powieści nie tylko temat miłości i relacji z przyjaciółmi, ale również kwestię odpowiedzialności, zaufania oraz stosunku do rodziców i opiekunów. Warto przeanalizować nastawienie Justyny do swojego ojczyma – mieszaninę niechęci i agresji, zastanawiając się, czy rzeczywiście nastolatka miała powody do narzekania, czy też ograniczenia wprowadzone przez Antosia wynikały z troski o nią. Być może dojdziemy do wniosku, że Justyna się zagubiła, że nie umie dostrzec tego, co w jej życiu ważne, o co należy dbać, co należy doceniać. Wyciągnijmy wnioski i nie popełnijmy tych samych błędów …

 

 

Kup książkę Zaledwie kilka dni

Zobacz opinie o książce Zaledwie kilka dni
Inne książki autora
Opowieści ze starego strychu CD
Ostrowicka Beata0
Okładka ksiązki - Opowieści ze starego strychu CD

Drugi po Strychowych opowieściach zbiór opowiadań o przygodach fantastycznych bohaterów: niebieskowłosej Kreski, zielonowłosego Kreska, wujka Wzorka zamieszkujących...

Zjeść żabę
Ostrowicka Beata0
Okładka ksiązki - Zjeść żabę

Trwają wakacje. Niestety Julka nie może ich spędzić ze swoim chłopakiem Kamilem. On pojechał z kumplami na Mazury, ona jedzie z mamą do Chałup. Początkowo...

Reklamy