Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy

Ocena: 4.67 (3 głosów)
opis

Zakładam, iż wszyscy wiemy o dążeniach Trzeciej Rzeszy do „czystości rasy”.
Państwo ogarnęła obsesja podziału społeczeństwa na lepszych i gorszych pod kątem rasy, poglądów politycznych, religii, preferencji seksualnych, statusu społecznego i stanu zdrowia. Stała się ona przyczyną prześladowań i eksterminacji (akcja T4, Holocaust), w której wbrew przysiędze Hipokratesa brało udział wielu „lekarzy”.

Edit Sheffer w swej książce, napisanej dość naukowym językiem z wieloma powtórzeniami, datami, nazwiskami i przypisami, które przyprawiają o zawrót głowy pokazuje, w jaki sposób niemieccy i austriaccy psychiatrzy, bo nie tylko sam Hans Asperger realizowali zbrodniczą politykę Hitlera.

Asperger jest tu tylko jednym z trybików zbrodniczej machiny. Jednym z ludzi, którzy postawili ambicje, chciwość, walkę o stanowiska ponad ludzkie życie. Pod pozorem obrony najsłabszych – dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem, nad którym dopiero zaczynano prowadzić badania, tworzyli własne kryteria diagnozy. A dzieci, które uznawano za nieuleczalne, wysyłali do kliniki Spigelgrund, gdzie je uśmiercano.

Autorka nie pisze o samym autyzmie. Pokazuje, co dzieje się, kiedy nauka i opieka społeczna zostają podporządkowane ideologii i polityce. Bulwersują nie tylko opisy tego, co działo się w Spigelgrund. Także podejście społeczeństwa do stygmatyzacji i eksterminacji, w tym samych rodziców uśmiercanych tam dzieci. Fakt, że część tych barbarzyńskich eksperymentów wpłynęła na rozwój medycyny. Skazywanie na śmierć za brak Gemüt, czy uznawanie dzieci za niegodne życia tylko dlatego, że np. w domu były bite przez ojca alkoholika. Wpędzenie w ogromną traumę tych, którym udało się przeżyć. A najbardziej bulwersuje to, iż ci „lekarze” nie ponieśli żadnych konsekwencji swego zbrodniczego działania, praktykując i ciesząc się sławą na wiele lat po wojnie.

Po lekturze tej książki bierze mnie obrzydzenie na samą myśl, iż całe spektrum zaburzeń umysłowych, które jest sprawą bardzo indywidualną i absolutnie nie jest powodem do wykluczenia i stygmatyzacji jest nazwane nazwiskiem Aspergera.

Jego przykład pokazuje, że system eksterminacji nie tylko dzieci opierał się na ludziach takich, jak on – bezkrytycznych wobec siebie, uznających się za gorliwych katolików, bohaterów, ludzi pełnych wzniosłych ideałów, wielkich badaczy, nienależących do NSDAP, niezaangażowanych bezpośrednio w morderstwa, a nawet odcinających się od morderczego procederu – jednakże czerpiących profity i umożliwiających działanie śmiercionośnemu systemowi.

Dziś znane jest pojęcie stygmatyzacji w psychiatrii, czyli diagnozy psychologa lub psychiatry, gdzie u podstaw negatywnego odbioru danego człowieka może leżeć charakter osoby dokonującej diagnozy, jej wcześniejsze doświadczenia z daną grupą, bądź panujące powszechnie stereotypy. Pamiętajmy jednak, iż stereotypy często są mylące i należy odłożyć je na bok. Nie generalizujmy i oceniajmy ludzi po tym, co sobą reprezentują, jacy są wobec innych. Każdy człowiek jest inny i zasługuje na bliższe poznanie.

Informacje dodatkowe o Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2019-09-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-66381-49-0
Liczba stron: 430
Tytuł oryginału: Asperger's Children. The Origins of Autism in Nazi Vienna
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Tagi: bóg

więcej
Zobacz opinie o książce Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy

Kup książkę Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy