Jabłoniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety

Literatura obyczajowa, zwłaszcza autorstwa naszych rodzimych pisarzy, od dawna zajmuje specjalne miejsce w moim sercuNie mogłam zatem odmówić sobie przyjemności poznania ''Rodzinnych sekretów'' Krystyny Mirek – drugiego tomu współczesnej sagi rodziny Zagórskich. Pierwszą część pt. ''Rodzinny dom'' oceniam niezwykle pozytywnie.  A jak było tym razem? Zapraszam do dalszej części recenzji.

Ciemne chmury ponownie zbierają się nad rodziną Zagórskich. Seniora rodu dotykają poważne problemy finansowe. Także jego córki stoją przed nie lada wyzwaniem. Maryla postanawia w końcu zawalczyć o to, na czym jej najbardziej zależy. Natomiast Aniela decyduje się odnaleźć ojca swojego dziecka. Czy pomimo wielu zawirowań uda się wszystkim osiągnąć upragniony spokój i szczęście?

Krystyna Mirek to jedna z niewielu polskich pisarek, która potrafi oczarować słowem i kreowaną historią. Jej książki są niczym ciepły pled w zimowy wieczór. Otulają komfortowym poczuciem bezpieczeństwa i dają namiastkę takiego bliższego, niemal namacalnego kontaktu z rodzinnym domem. Tak się właśnie czułam przy lekturze ''Rodzinnych sekretów''. Już od pierwszych stron miałam wrażenie, że weszłam w sam środek zdarzeń i wspólnie z bohaterami przeżywam ich wszystkie sukcesy i porażki, chwile szczęścia i żalu. Niezwykłe doznania.

Akcja powieści w głównej mierze
skupia się na perypetiach Jana, Maryli i Anieli. Po względnej stabilizacji nadchodzą ciężkie czasy. Sentymentalny Jan musi wybrać między mniejszym, a większym złem i przyjąć konsekwencje. Maryla uświadamia sobie, że w którymś momencie jej życia sprawy zaszły zdecydowanie za daleko. Teraz ponosi skutki swoich decyzji. Jednak ciągle ma nadzieję, że wszystko wróci na właściwe tory. Z kolei Aniela w końcu odsłania przed nami swoją tajemniczą przeszłość zdradzając, kim jest biologiczny ojciec jej dziecka i dlaczego zerwała z nim wszelkie kontakty. Jak widać, każdy z członków rodziny przechodzi trudne momenty. Ale najważniejsze, że zawsze mogą na siebie liczyć.  To daje im siłę i motywację do walki o lepsze jutro.

Wielu rzeczy nie mówi się wprost, są ukryte między wierszami. ''Rodzinne sekrety'' także mają swój zawoalowany przekaz mówiący o tym, że nigdy nie należy się poddawać nawet wtedy, kiedy już nie widać cienia szansy. Trzeba ciągle iść do przodu, walczyć o swoje, o siebie. Bo wszystko jest w zasięgu ręki każdego człowieka, wystarczy tylko chcieć.
  ,, - Czasem dobrze jest dostać od życia mocnego kopa w tyłek, może cię on wyrzucić na nową drogę, której sam byś nigdy nie znalazł.’’
   Historia zawarta na łamach tej książki jest bardzo realistyczna. Wszystko zostało tak opowiedziane, jakby było oparte na solidnych faktach. Wrażenie autentyczności wzmaga również kreacja bohaterów. Każda z postaci jest zupełnie inna, ma właściwy sposób bycia, indywidualizm. Nie bez znaczenia są też szczegółowe i sugestywne opisy. Silnie oddziałują na wyobraźnię odbiory. Fakt ten w połączeniu z lekkim i barwnym językiem autorki sprawia, że całość prezentuje naprawdę wysoki poziom. Teraz z niecierpliwością będę wyczekiwać ''Spełnionych marzeń" - ostatniej części serii.
  Podsumowując: Dla fanów pierwszego tomu - pozycja obowiązkowa. Wszystkich pozostałych także serdecznie zachęcam do sięgnięcia po twórczość Krystyny Mirek. Znajdziecie tu mnóstwo ciepła i miłości, ale nie zabraknie też codziennych trosk i smuteczków. Czyli tak jak w prawdziwym życiu – czasem słońce, czasem deszcz. Gorąco polecam!

Informacje dodatkowe o Jabłoniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety:

Kup książkę Jabłoniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety

Wigilijna miłość
Krystyna Mirek 0
Okładka ksiązki - Wigilijna miłość

Opowiadanie Krystyny Mirek napisane specjalnie dla czytelników i czytelniczek Legimi....

Jabłoniowy Sad. Spełnione marzenia
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Jabłoniowy Sad. Spełnione marzenia

Wszyscy wokół spełniają marzenia. Ale co zrobić, jeśli to się nie udaje? Los jest często niesprawiedliwy. Przekonały się o tym Gabrysia i Julia, które...