Księżna Margaret. XVII-wieczna skandalistka i celebrytka

Księżna Margaret to powieść biograficzno - historyczna, choć, jak zaznacza Danielle Dutton, będąca w dużej mierze fikcją literacką. Tytułowa bohaterka, Margaret Cavendish (z domu Lucas) już na okładce zostaje okrzyknięta XVII-wieczną celebrytką i skandalistką. Czytelnik poznaje ją jako awangardową i niekonwencjonalną arystokratkę, feministkę, autorkę tomików poezji, traktatów filozoficznych, scenariuszy sztuk teatralnych z kobietami w rolach głównych oraz opowieści science fiction. Było o niej głośno zarówno z uwagi na dzieła, które wyszły spod jej pióra, jak i za sprawą jej, odbiegających od normy, strojów (pióra, kapelusz przypominający płomień ognia, złota suknia z obnażonym biustem i pomalowanymi na czerwono sutkami a do tego czarne gwiazdki na policzkach). (...) Co czyniło ją wyjątkową? Przede wszystkim fakt, iż wiek XVII to czasy, kiedy rola kobiety ogranicza się do bycia ozdobą majątku. Jak, wcielając się w rolę Margaret, pisze Dutton, kobieta traktowana była jak nieletni pozbawiony perspektywy osiągnięcia dojrzałości. Arystokratyczne pochodzenie nie ułatwiało realizacji jej marzeń o karierze naukowej czy artystycznej. Niemniej jednak, udało się. Niewątpliwym sukcesem było samo przyjęcie jej tekstów do druku, jednak na szczególne uznanie zasługuje precedensowe zaproszenie jej (kobiety!) do angielskiego towarzystwa naukowego The Royal Society. Rodząca się ówcześnie prasa nazwała "szaloną Maggie" celebrytką wszech czasów. (...) Połączenie powieści historycznej i biografii pozwoliło autorce na odbrązowienie postaci księżnej Margaret - powszechnie zapomniana, czasoprzestrzennie odległa, przedstawiona została jako postać żywa i charakterna. Poznajemy zarówno fakty z życia arystokratki, jak i emocje, które mogły jej wówczas towarzyszyć. Jeśli chodzi o styl i język powieści, mam co do niego mieszane uczucia. Jest uciążliwy (nierzadko nadęty i wydumany) z jednej i realistyczny z drugiej strony. Co gorsza, właśnie taki powinien być (nadęty i wydumany, nie uciążliwy). Jakże wiarygodna (a przy tym irytująca) jest ta egzaltacja! Gdybym spotkała bohaterkę powieści lub odnalazła jej sekretarzyk, sądzę, że padające słowa wpisywałyby się w konwencję amerykańskiej autorki. Dutton, nie szczędząc opisu barokowych wnętrz, sukien, ale też bolączek i aspiracji siedemnastowiecznej arystokracji, oddaje ducha epoki. Dominująca narracja pierwszoosobowa powinna skracać dystans między czytelnikiem a postacią (w mojej opinii go nie skraca). Blurb głosi, że opowieść została napisana w stylu "niezwykle przejrzystym i zadziornym" (nie do końca potrafię rozszyfrować, na czym miałaby tu polegać "przejrzystość" stylu) a do tego jest "prowokacyjna i fenomenalna". Prawda to? Oceńcie sami. PEŁNĄ RECENZJĘ PRZECZYTAJ NA BLOGU: http://dodziela.com.pl/2017/02/19/ksiezna-margaret-danielle-dutton/ .

Informacje dodatkowe o Księżna Margaret. XVII-wieczna skandalistka i celebrytka:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2017-02-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Margaret the First
Dodał/a opinię: dorcik1

Zobacz opinie o książce Księżna Margaret. XVII-wieczna skandalistka i celebrytka

Kup książkę Księżna Margaret. XVII-wieczna skandalistka i celebrytka