Miedziaki

Ocena: 4.82 (17 głosów)
opis

Na lata 60 XX wieku można patrzeć z dwóch różnych perspektyw. Jedną to rozwój kulturowy, subkulturowy - hipisi, moda, motoryzacja, przełowe ładowanie człowieka na Księżycu, rozwój muzyki rockowej, itd. Druga to zmiany polityczne, okres buntu i walki o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów, a także działalności dopuszczającego się przemocy na tle rasowym i religijnym Ku Klux Klanu.
"Miedziaki" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia działającej na Florydzie placówki "wychowawczej" dla młodzieży. Autor podejmuje w niej wątki rasizmu, przemocy fizycznej i seksualnej wobec czarnoskórej młodzieży, praw Jima Crowna, oraz działalności Martina Luthera Kinga. Za tę powieść otrzymał drugą w swoim dorobku nagrodę Pulitzera, którego jury oceniło tak: "Oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu." O ile mogę się zgodzić z tym, że to wstrząsające, iż dochodziło do takich nadużyć przez wiele lat, to co do reszty mam mieszane uczucia. Dla mnie nie jest krzepiącą opowieścią i spodziewałam się po niej czegoś więcej, lecz nie potrafię dokładnie sprecyzować czego. Może bardziej wciągającej narracji? Większej dozy emocji? A może mocniejszego pokazania brutalności panującej w zakładzie?
" Chłopcy twierdzili, że ich życie nie jest warte nawet pięciu centów, więc zaczęli regularnie nazywać poprawczak Miedziakiem" - którego oficjalną misją było kształtowanie charakterów i postaw, a stało się miejscem, które "wypaczało wychowanków na wszystkie strony". Pokazuje, jak łatwo można przekreślić czyjąś przyszłość, zostać osądzonym tylko dlatego, iż znalazło się w złym miejscu o niewłaściwej porze, a także z powodu tego, że ma się inny kolor skóry. Mimo zakazu segregacji rasowej w latach 50 XX wieku w USA utrzymuje się ona do dzisiaj. Dla nas może być synonimem nietolerancji, niesprawiedliwości, nierówności, prześladowań, dzielenia na lepszych i gorszych, czy ze względu na poglądy. Dlatego mimo wszystko, choć ta powieść nie porywa, jest ważna i zasługuje na uwagę.

Informacje dodatkowe o Miedziaki:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-10-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8125-614-8
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: The nickel boys
Tłumaczenie: Robert Sudół
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Tagi: literatura piękna

więcej
Zobacz opinie o książce Miedziaki

Kup książkę Miedziaki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Rytm Harlemu
Colson Whitehead 0
Okładka ksiązki - Rytm Harlemu

Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia...

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Colson Whitehead0
Okładka ksiązki - Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy