Fenomen książek Carli Montero. Dlaczego czytamy je jednym tchem?

Data: 2023-04-14 15:20:44 | artykuł sponsorowany Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet
Okładka publicystyki dla Fenomen książek Carli Montero. Dlaczego czytamy je jednym tchem? z kategorii Esej

Hiszpańska pisarka Carla Montero podbiła serca czytelników swoją powieścią Szmaragdowa tablica, w której historyczka sztuki goni za tajemniczym obrazem. Na kolejną opowieść o losach bohaterów czytelnicy musieli poczekać aż 10 lat, ale oto jest! Nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się właśnie książka Ognisty Medalion. Historia, którą pochłania się całą wyobraźnią. Literacka uczta, a jednocześnie świetna rozrywka.

Carla Montero. Pisarka, która rozkochała w sobie czytelników

Carla Montero swoją pisarską karierę zaczęła z przytupem. Za debiutancką powieść Wiedeńska gra otrzymała nagrodę Círcule de Lectores, przyznawaną przez czytelników. To utorowało jej drogę do szerszej grupy odbiorców, a jej książki szybko zaczęto tłumaczyć na języki obce. Jednak dopiero Szmaragdowa tablica przyniosła Montero sławę i duże zainteresowanie. Inspiracją do powstania książki stał się dokument BBC, opowiadający o dziełach sztuki zrabowanych przez nazistów. Montero uznała, że to kapitalny pomysł i zaczęła poszukiwać materiałów i pomysłów.

Autorce udało się znaleźć nie tylko chwytliwy motyw, ale też stworzyć ciekawych bohaterów, z którymi łatwo się utożsamić. Zapaleńcy, zakochani w sztuce, tajemnicach i legendach, wiodą przecież życie, które wydaje się marzeniem, ale jednocześnie dotykają ich zwyczajne troski i problemy.

Carla Montero w swojej prozie stosuje wszystkie techniki, które czytelnicy uwielbiają: mamy różne płaszczyzny czasowe, z których jedna to okres II wojny światowej. Współczesność przeplata się tu z przeszłością. Dostajemy także coś, co przykuwa uwagę i napędza akcję: tajemnice, zaginione, groźne, owiane tajemnicą przedmioty. Ludzie tracą dla nich głowy, za nie przelewa się krew. Świetnie komentuje to jeden z bohaterów w Ognistym Medalionie:

Jakiś klejnot? Uczyni cię bogatą czy okaże się tylko ładnym wisiorkiem? (…) I też jest magiczny i bardzo potężny? Jest narzędziem, dzięki któremu łotry opanują świat?

Cóż, mniej więcej tak – z lekkim przymrużeniem oka – można potraktować dzieła sztuki, które Ana wraz z poszukiwaczem skarbów Martinem próbuje odnaleźć. Zadanie okazuje się karkołomne, a opowieść spowija mroczna tajemnica. Jej odkrycie będzie miało swoją cenę.

Pisarka stworzyła Ognisty Medalion między innymi na liczne prośby czytelników. To oni pozwolili jej wierzyć, że Ana i Martin po prostu muszą powrócić. Wcześniej opublikowała jednak szereg innych poczytnych powieści z bogatym tłem historycznym: wspominaną już Wiedeńską grę, Złotą skórę, Zimowy wiatr na mojej twarzy i Ogród kobiet.

Piękna Europa u Carli Montero

Carla Montero stawia w swoich książkach na miejsca, które mają historycznie duże znaczenie. Madryt, Barcelona Paryż, Berlin zostają opisane z dużą pieczołowitością. W Ognistym Medalionie pisarka posługuje się wyobraźnią i konfrontuje czytelników z obrazami zniszczonego doszczętnie Berlina, gdzie brakuje nawet wody i jedzenia. Pomaga jej w tym duży i rzetelny research, ale też umiejętność oddziaływania na różne zmysły czytelnika. Ci, którzy uwielbiają w powieściach przygodowych poszukiwać kolejnych miejsc do odwiedzenia, powinni koniecznie sięgnąć po książki Montero.

Przygoda i tajemnica w książkach Carli Montero

Carla Montero łączy w swojej twórczości sensację, prozę przygodową i psychologiczną, a nawet elementy thrillera. Chce pisać o ludziach i dla ludzi, którzy kochają dobrą rozrywkę, ale od książki oczekują czegoś więcej. Bawi się motywami (nie mogło zabraknąć masonów!), które znane są doskonale z innych, przygodowych powieści. Wielu porównuje jej twórczość do pisarskiej drogi Dana Browna. Można zaryzykować, że faktycznie – zamiłowanie do tajemniczych dzieł sztuki jest podobne, ale Montero skupia się na detalach, wyrazistych postaciach i płaszczyznach czasowych, nie ograniczając się do informacji czerpanych z Wikipedii. Właśnie dlatego jej książki w Polsce stawia się na półkach z literaturą piękną.

Warto zapoznać się ze wszystkimi powieściami Carli Montero, ale Szmaragdowa tablica oraz Ognisty Medalion to pozycje obowiązkowe. Warto już teraz zacząć nadrabiać zaległości, bo pisarka kończy właśnie kolejną książkę, w której powrócimy do Francji z czasów II wojny światowej.

Powieść Ognisty Medalion kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.